[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Turba bruna  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Am cumparat niste Turba BRUNA exact asa se numeste ieri din piata de la Big de la o "duduie" care vindea si flori mai mult de curiozitate pentru ca n-am mai incercat pana acum.Este ambalata intr-o punga galbena pe care scrie cu rosu mare Turba Bruna si are o planta intr-un ghiveci in partea stanga.Pe punga mai sunt trecute urmatoarele:
Elementele componente : -azot totala 0,85 %
-pentaoxid de fosfor solubil in apa 0,002 %
-oxid de potasiu 0,05%
Deasemenea mai scrie sub elemente cu verde : Conform Raport de incercari LAREX Seria G Nr.01258
Proprietati agrotehnice: substante nutritive bogate in elemente organice , solubilitate crescuta , bun fertilizator al plantelor , ingrasamant natural pentru culturi in sere si in camp
Mod de utilizare: se foloseste ca substrat in legumicultura(sere si rasadnite) sau la fertilizarea plantelor ornamentale in amestec cu pamant de flori.
Am postat aici ca sa nu fac vreo prostie si sa-mi otravesc pestii.In primul rand daca stiti ceva despre acest produs sau daca aveti idee ca ar contine ceva daunator pestilor.In plus vreau sa va intreb ce fel de turba folositi voi si pe unde se gaseste prin Bucuresti?

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

johnny6600 wrote:vreau sa va intreb ce fel de turba folositi voi si pe unde se gaseste prin Bucuresti?
Folosesc turba Potgrond. E buna.
Indiferent ce turba fertila folosesti, atentie sa nu ajunga in apa. Chiar daca n-ar fi toxica, te trezesti cu alge de la azotati. Un strat de 3 cm nisip fin deasupra rezolva problema.

Poze: smilie ... Poze cu plante
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

K , multumesc mult asa o sa fac.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com