[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un alt acvariu  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Am trecut si eu la un acvariu mai "serios" Adica are cam 120 l . E inca nelocuit desi are deja trei saptamani de ciclare.
Astept parerile voastre despre amenajare si ce imbunatatiri ar trebui sa-i mai fac pana sa il populez.
Acvariul cu pricina aici.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Magda wrote:Astept parerile voastre despre amenajare si ce imbunatatiri ar trebui sa-i mai fac pana sa il populez.

Cooooooooool, plante smechere: Eusteralis stellata si in stinga, parca o Rotala macrandra (daca e asa pune-o mai spre mijloc la lumina mare ca-i place tare dddaaa tot). Sa-ti invadeze acvariul .


Sugestie: scoate Echinodorusii aia doi (ozelot si cordifolius) din partea din fata ca nu arata bine. Gindeste-te ca vor creste uriasi.

Asteptam sa cresca plantele sa faca jungla. Pe masura ce se indesesc, iti vor spune chiar ele cum sa le aranjezi . Tot pppaaa masura ce cresc, poate ca ar trebui sa renunti la citeva specii dddaaa plante. Am numarat vreo 9. Cam multe.
La Echinodorus cordifolius si Echinodorus ozelot as renunta cind mai cresc. Se fac uriase daca le merge bine. Una singura iti poate umple complet un acvariu dddaaa 120 litri si poate inhiba dezvoltarea celorlalte plante.


P.S. Sper ca n-am gresit la identificarea speciilor dddaaa plante dupa poza. M-ar fi prima oara .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

N-ai gresit MA. Chiar Eusteralis stellata si o necajita de Rotala macrandra sunt
Ai dreptate cu Rotala. Nu-i prinde deloc bine acolo unde e. Ii trebuie mai multa lumina, am sa o aduc mai in fata.
Ceva nu-mi place la acvariul meu, dar n-as putea spune ce.
Probabil asa cum ai zis si tu MA, sunt prea multe plante si prea diversificate. Eh, ce-i sa-i faci, daca imi plac plantele
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

iti spun eu ce NU-TI place la acvariul tau... e "crud" , nu-i asezat.

poate ca ar trebui sa scoti unul din echinodorusii aia mari, saaaaauuuuuuuuu.. cu timpul sa incerci sa schimbi planteleactuale cu altele cu frunzulite mai mici si dese.. ai prea multe plante cu frunze mari si late (echinodorusii, lotusul, anubiasul).. asta ar fi parerea mea.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Magda wrote:sunt prea multe plante si prea diversificate. Eh, ce-i sa-i faci, daca imi plac plantele
Aici se intimpla exact acelasi fenomen ca la incepatori. Omu' vrea sa bage din toate speciile de pesti cite un pic. Ca toti sint frumosi. In timp isi da seama ca ceva nu-i bine. Dupa ce trece lacomia de inceput, incepe sa renunte la majoritatea speciilor de pesti si sa ramina cu una-doua specii.

Exact acelasi lucru il patim cu plantele. Vrem din toate cite putin. Asta dureaza o vreme pina ne trece aceeasi lacomie generata de pasiune. Si cind renuntam la o parte din speciile de plante si ne rezumam la vreo 3-5 specii intr-un acvariu nu ne vine sa credem ce bine arata !

P.S. Sint 100% de acord cu Cirpaciul SF.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Hmmm, nu e vorba ca e crud, caci doar nu e primul acvariul pe care il fac. Sunt obisnuita cu etapa asta. In plus plantele au luat-o bine din loc.
Mai degraba tind sa va dau dreptate cu faptul ca sunt prea multe plante cu frunze mari, si prea mare aglomeratie de specii diferite.
Asa ca am impresia ca o sa postez la sectiunea de schimburi sau vanzari :-)
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Cred ca betele de bambus nu adauga aici nimic. Daca ar fi un aranjament asiatic poate ar merge in anumite conditii, dar sunt f greu de armonizat.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Se pare ca vreau sa realizez prea multe intr-un singur acvariu Asa ca...am renuntat pana la urma la bete. Nici mie nu mi se parea ca fac parte din peisaj
Oricum, acvariul nu este inca pregatit pentru o noua poza
b0gDaN3l
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/08/2004 10:11:54
Messages: 327
Location: Pantelimon
IP:
Offline

Cum se mai prezinta acvariul ?

image
[WWW] [Yahoo!]
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Acvariul se prezinta mai bine, zic eu Adica plantele mi-au crescut, am mai si scos din ele ca prea era aglomeratie de specii, am scos si betele de bambus.
Astept acum sa-mi creasca niste "covorase" de Marsilea sa-mi umple partea din fata a acvariului, si mai astept mult discutata planta din "import" sa echilibrez acvariu, ca estetica.

In rest...ma mai lupt si cu algele smilie

Dar nu merita inca o poza. Nu e definitivat
arathemis
Member

Joined: 13/09/2005 12:22:57
Messages: 204
Location: CLuj Napoca
IP:
Offline

Ai putea totusi sa pui poze ca sa vedem evolutia plantelor de-a lungul a vreo 10 saptamani de exemplu. te rugaaaaaam

Plants should populate aquariums. Algae are not plants.
[Email] [Yahoo!]
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

arathemis wrote:Ai putea totusi sa pui poze ca sa vedem evolutia plantelor de-a lungul a vreo 10 saptamani de exemplu. te rugaaaaaam


Pai da, ca sa-mi aud carcoteli apoi Ca nu e aia, ca nu e cealalta sau e prea multa...
Eh, o sa-i organizez o sedinta foto in weekendul asta. Acu' n-am nici o poza proaspata cu el, scuze ca va dezamagesc :-)
arathemis
Member

Joined: 13/09/2005 12:22:57
Messages: 204
Location: CLuj Napoca
IP:
Offline

de carcoteli n-o sa scapi nici cand o sa crezi tu ca ii gata si pregatit de fotografiat. Asa ca ... nu mi-as face griji in locu` tau. Pune poza si asculti de cine vrei cand vin carcotasii cu parerile

Plants should populate aquariums. Algae are not plants.
[Email] [Yahoo!]
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Poza acvariu

Partea stanga e in asteptare :-)
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Cred ca a progresat bine. Multe plante au crescut frumos. Tocmai de aceea atentie la umbra reciproca. De exemplu Eustralis-ul pare umbrit si varful acum este mai mic ca diametru al frunzulitelor fata de cele de la baza de pe vremea cand era singur in lumina . Lotus-ul daca ajunge la suprafata se intinde rau si ia toata lumina. Sunt patit. Amano spune ca Hemianthus-ul nu e bun ca planta de "front line" pentru ca se ridica pe geamul din fata. Cred ca in stanga pe linia de mijloc o tufa stufoasa de Hemianthus tunsa rotunjit ar merge, dar nu umbrita de lotus. Si eu de 3 luni tot mut plantele prin acvariu. Keep walking

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Frumoase plante.
Dar Nymphaea, Echinodorus,... nu-s niste specii cam maricele pentru un acvariu de numai (ochiometric) 70 de litri?

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

INTROS wrote:Cred ca a progresat bine. Multe plante au crescut frumos. Tocmai de aceea atentie la umbra reciproca. De exemplu Eustralis-ul pare umbrit si varful acum este mai mic ca diametru al frunzulitelor fata de cele de la baza de pe vremea cand era singur in lumina .

Asa-i! Ai dreptate. Trebuie sa mut Eustralis-ul. La inceput, cand nu mi se dezvoltasera celelalte plante, aveam o tufa de Eustralis de trebuia sa stau mereu cu foarfeca pe ea. Acum....creste lent si nu la fel de sanatos.
INTROS wrote:Lotus-ul daca ajunge la suprafata se intinde rau si ia toata lumina. Sunt patit.

Yeap, si la mine la fel. Numai ca incerc sa stau cu foarfeca pe ea. Ii iau mereu din inaltime si putin din laterale, sa las lumina si la plantele din jur.

INTROS wrote:Amano spune ca Hemianthus-ul nu e bun ca planta de "front line" pentru ca se ridica pe geamul din fata. Cred ca in stanga pe linia de mijloc o tufa stufoasa de Hemianthus tunsa rotunjit ar merge, dar nu umbrita de lotus. Si eu de 3 luni tot mut plantele prin acvariu. Keep walking

Da, cam acolo ma gandeam si eu sa o plasez. Desi...e cam intunecata partea aceea si merg plantele greu.
Daca...mai avem parte de Hemainthus.... Daca nu....tot la Marsilea o sa ma opresc.
Iti multumesc pentru sugestii si ajutor
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Dalles wrote:Frumoase plante.

Sa inteleg ca doar plentele in sine iti plac? Aranjarea bazinului nu e pe gustul tau?

E drept ca am "incalcat" mai multe reguli din estetica acvariului, asa cum ai prezentat tu in material (vezi? totusi ti-a fost citit si apreciat materialul! ). Adica e prea mult rosu, plante centrale ar trebui sa fie numai una...si altele...

Dalles wrote:Dar Nymphaea, Echinodorus,... nu-s niste specii cam maricele pentru un acvariu de numai (ochiometric) 70 de litri?

Acvariul are cam 120 l.
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Magda wrote:...Aranjarea bazinului nu e pe gustul tau?

He-he, gustul e o notiune mult prea subiectiva, asa ca nu trebuie sa ma iei in seama.
Recunosc, aranjamentul nu prea ma incanta, dar asta e numai din cauza ca eu sunt adeptul acvariului-tablou, unde plantele nu au decat rol de completare a decorului iar individualitatea lor nu are nici o importanta.
Acvariul tau are exemplare superbe, de care trebuie sa fii mandra. Parca e o glastra plina cu crini si trandafiri minunati.
Din pacate, eu sunt un admirator al aranjamentelor ikebana si bonsai.

Magda wrote:...Acvariul are cam 120 l.

Uau! Am apreciat exact la jumatate.
Sunt zero la Ochiometrie. Sau trebuie sa-mi schimb ochelarii.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Dalles wrote:
Acvariul tau are exemplare superbe, de care trebuie sa fii mandra. Parca e o glastra plina cu crini si trandafiri minunati.

Si cum crinii si trandafirii nu merg impreuna de nici o culoare.... :-)
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com