[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Melci in acvariu  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Poll
Aveti melci in acvariu? (se exclud melcii care nu sunt invazivi la un moment dat; exemplu: neritina, anentome helena, s.a.m.d.)
Da. 160 80% [ 48 ]
Nu. 40 20% [ 12 ]
Total Votes : 60
Author Message
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Am creeat acest poll pentru a avea un procentaj al acvaristilor care au si care nu au melci in acvarii. Mie mi se pare un subiect foare interesant pentru ca melcii au capatat o faima destul de proasta cel putin la noi pe forum si cu acest poll putem vedea intr-adevar cat de invazivi sunt.

Intrebarea este scurta si la obiect si astept raspunsurile voastre si eventual comentarii.

Raspundeti cu nu daca aveti doar anentome helena, neritine sau alti melci care nu sunt invazivi.
[Email]
V.Sorin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/07/2009 18:23:48
Messages: 444
Location: Iasi
IP:
Offline

Sa stii ca e bine sa ai melci in acvariu.Eu am 2 specii de melci si o duc chiar foarte bine :-).

Un subscribe si suntem pretinasi !
[Email] [Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Sunt foarte utili si nu se inmultesc exagerat daca nu gasesc mancare la greu pe substrat.Bineinteles ca am si chiar imi plac toate genurile de melci,inclusiv cei invazivi

Until you find someone worth dying for, you never really live.
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

d3m0 wrote:[...] si o duc chiar foarte bine :-).

Chiar asta ar putea fi o problema.

Chiar daca nu e mancare data in exces melcii tot se inmultesc in exces, vorbesc aici de helsioma nigricans. Daca masa vegetala din acvariu este mare atunci cu siguranta o sa existe si melci foarte multi. Poate vine greu de crezut dar o asemenea populatie de melci provoaca mult mai multa mizerie decat populatia de pesti din acvariu (vorbesc aici de acvariile echilibrate). Deci iata inca un dezavantaj al melcilor, si sa nu mai vorbesc de melcii care intra in filtru cand sunt mici si ajung sa creasca acolo provocand tot felul de stricaciuni cum ar fi colmatarea prematura sau chiar blocarea rotorului filtrului intern, cum am patit-o eu la un powerhead Aquael FAN-1 Plus.

P.S. Pe ReBella o declaram "ambasadoare a melcilor de orice natie printre acvaristii din Romania" .
[Email]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

RaresLuc wrote:Chiar daca nu e mancare data in exces melcii tot se inmultesc in exces, vorbesc aici de helsioma nigricans. Daca masa vegetala din acvariu este mare atunci cu siguranta o sa existe si melci foarte multi. Poate vine greu de crezut dar o asemenea populatie de melci provoaca mult mai multa mizerie decat populatia de pesti din acvariu (vorbesc aici de acvariile echilibrate).

La mine nu se intampla asa.Si in 2 acvarii este o jungla de plante de nu-ti imaginezi.Mai ales in cel unde am co2

RaresLuc wrote:P.S. Pe ReBella o declaram "ambasadoare a melcilor de orice natie printre acvaristii din Romania" .

Foarte dragut din partea ta , multumesc

Until you find someone worth dying for, you never really live.
V.Sorin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/07/2009 18:23:48
Messages: 444
Location: Iasi
IP:
Offline

Sincer eu sunt de acord cu Rebella, evident exista si riscuri dar sincer mie m-i se pare ca un acvariu populat de melci da "o nota de sanatate" a acvariului . Cei care sunt impotriva melcilor pot pur si simplu sa ii culeaga din acvariu.

Un subscribe si suntem pretinasi !
[Email] [Yahoo!]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Ce melci ai ReBella?

Sunt deacord ca un acvariu populat cu melci da o nota de sanatate acvariului, dar poate sa dea si un surplus de amoniac si nitriti care sunt toxici pentru pesti.

d3m0 wrote:Cei care sunt impotriva melcilor pot pur si simplu sa ii culeaga din acvariu.

Nu e deloc asa de usor, gandeste-te la icrele de melci care raman ascunse pe sub frunzele plantelor ?i la puii foarte mici care raman ascun?i printre plante ?i care sunt practic imposibil de cules in totalitate.

Este un procent semnificativ de persoane care a votat ca nu au melci in acvariu, poate ne spun si ei pareri si motive pentru care nu ?in asa ceva in acvariu.
[Email]
V.Sorin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/07/2009 18:23:48
Messages: 444
Location: Iasi
IP:
Offline

Bine inteles, nimic nu este usor dar daca te stradui reusesti.

Un subscribe si suntem pretinasi !
[Email] [Yahoo!]
Nilsen
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2009 15:03:14
Messages: 223
Location: Bucuresti-Ion Mihalache
IP:
Offline

Melcii dupa cum stim, se hranesc cu alge si resturi de mancare, ceea ce-i fac un excelent 'sanitar' al acvariului. Eu personal nu sunt de acord cu exterminarea lor (ReBell cred ca-si freaca palmele de bucurie ) In general probleme creaza melcii invazivi ca Planorobis si Physia Marmorata dar si acesta se poate controla, singurul lor dezavantaj este ca patrund peste tot, chiar si in filtru, cateodata se vad zeci de astfel de melci la suprafata apei, ceea ce este un semn de proasta calitate a apei.Nu sunt greu de tinut sub control deoarece depun oule pe alge iar alte specii, afara din apa cam la 10 cm. Daca chiar doriti sa-i terminati folositi melcul mancator de melci Anetome Helena (care costa in jur de 8 lei) cunoscut ca melcul asasin, este eficient si te scapa de inmultirea necontrolata a altor melci,(atentie la cei de rasa ) acestia arata si bine in acvariu,ei te scapa mai ales de melcii considerati paraziti maro, din familia planorbis si physa, dar nu stiu cum relationeaza cu Pomacea, Planorbis,Marisa sau altii.

Viata are ORICUM dreptate!
[Yahoo!]
Nilsen
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2009 15:03:14
Messages: 223
Location: Bucuresti-Ion Mihalache
IP:
Offline

SCZ am vrut sa zic "relationeaza cu Pomacea,Melanoide,Marisa sau altii"

Viata are ORICUM dreptate!
[Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Am si nigricans , si physa, pomacea, neritine, tuberculata... I love all snails !!!

Until you find someone worth dying for, you never really live.
Nilsen
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2009 15:03:14
Messages: 223
Location: Bucuresti-Ion Mihalache
IP:
Offline

sunt de acord cu tine dar ai incercat si un Helena? Eu as face o experienta: As lua cate un melc din fiecare specie si as pune un Helena impruna cu ei sa vad care scapa si care nu

Viata are ORICUM dreptate!
[Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Nu fi crud Nu va scapa nimeni probabil.Eu as tine si melci asasini daca as avea de unde sa-i cumpar.Insa intr-un nano unde n-am alti melci.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

d3m0 wrote:Bine inteles, nimic nu este usor dar daca te stradui reusesti.

Tocmai asta vreau sa spun: n-ai sa reusesti cu metoda data de tine!
[Email]
Nilsen
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2009 15:03:14
Messages: 223
Location: Bucuresti-Ion Mihalache
IP:
Offline

Denumire comuna: Melcii asasini,Denumire stiintifica-Anetome Helena/ Clea Helena,Diam longitudinal cochilie:2-3 cm,Diam transversal cochilie:1 cm,Temperatura apei: 22 - 27 °C,Prametrii apei:pH 7-8. Atentie! acestia maninca numai melci,resturi de mancare ramasa si pesti morti,NU mananca alge. Cam cati ai dori ?.Sa vad ce pot face ptr tine.


Viata are ORICUM dreptate!
[Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Pai si cum mi-i trimiti sa ajunga vii ? E dragut gestul,multumesc...insa e cam riscant.Mai vorbim pe privat despre asta daca vrei,ca sa nu fim offtopic aici.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Am avut intotdeauna melci si niciodata n-au fost invazivi ....... chiar ma mir cum devin invazivi la uniii .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
Nilsen
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2009 15:03:14
Messages: 223
Location: Bucuresti-Ion Mihalache
IP:
Offline

Ia te uita ce poza am gasit!.Priveste aici ce inseamna invazivi ) http://i212.photobucket.com/albums/cc284/mjm_pt/039.jpg "Niciodata nu spune niciodata!"

Viata are ORICUM dreptate!
[Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Moama ala torna cu punga mancare in acvariu cred Asta horror R , nu ce ziceai tu

Until you find someone worth dying for, you never really live.
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Faraoane, ai ceratopteris in acvariu? La mine in acvariile cu ceratopteris au devenit invazivi. Poza:
[Thumb - melci.jpg]

[Email]
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com