[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
iluminatul pe care vi l-ati dori  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
nettucu
Junior member

Joined: 24/07/2009 12:07:17
Messages: 32
Location: Brasov
IP:
Offline

Subiectul: 100x40x45 (180L net), 2xT8(2x30W) + 2xT5(2x45W), aditie CO2, schema de fertilizare JBL. bine plantat cu lilaeopsis nova zeeland, anubias barteri si barteri nana, limnophila sesiliflora, eustralis stellata, echinodorusi
Problema: din cauza celor 2 corpuri de iluminat asezate pe capac accesul este f. dificil si enervant

Mi-ar placea sa trec la un iluminat mai omenesc, fie capac cu 6xT5x39W (exagerez ?) fractionat 50% pentru acces usor sau lampa suspendata cu T5 sau cu metal halide (cam cate si de care ?) eventual + T5. De asemenea mi-ar placea sa fie dimmable + moonlight cu tot tacamul. Cred ca HQI-urile nu se pot dima (sau gresesc ?).
Dand o raita pe net dupa corpuri de iluminat m-a cam luat ameteala si nu numai din cauza preturilor care sunt pe masura (asta nu ar fi cea mai mare problema) ci mai ales din cauza ofertei al naibii de variate; Geisemann, Aqua Medic, Bresslein, Reflekta (astia sunt niste slovaci care au produse chiar interesante si la preturi mai pamantene).
Sunt convins ca toti am "salivat" la diverse corpuri de iluminat sau solutii de iluminat.
Va rog sa ma ajutati sa aleg o lampa potrivita pentru subiectul de mai sus gandindu-va la ce v-ar placea voua sa aveti pe un acvariu de genul asta. Repet, mi-ar placea sa fie cu sunrise, sundown, moonlight (the works) desi nu cred ca-s chiar atat de importante.
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut!

Uite, pot sa-ti spun ce am eu pe un acvariu de 200l brut (100 x 40 x 50), ~160 net: o singura lampa Blau Aquaristic 4 x 39W.
Aceasta poate fi prinsa cu cabluri de tavan (sau... de un suport improvizat) sau poate fi sprijinita pe laturile mici ale acvariului prin niste suporti speciali cumparati separat - cazul meu.

Personal, cred ca exagerezi cu 6x39W. Asta ar insemna 1,3 W/l - este foarte mult. Eu am 0,78 W/l si cred ca merge si mai putin. Intr-adevar, totul e relativ si in cazul asta, conteaza mult ce si cate plante ai acolo, cat de dese, cat de mult se umbresc una pe alta, dar tot cred ca peste 1W la litru este mult.

Despre HQI... well, mie nu mi-ar placea sa folosesc lampa de genul asta decat daca este incastrata frumos intr-o lampa mare, special gandita pentru acvariu. Altfel, sa iau unul sau doua HQI-uri separat (se gasesc "module" separate) si sa improvizez prinzandu-le cumva pe acvariu nu-mi place pur si simplu din motive estetice.
Iar cele speciale pentru acvariu urca destul de sus ca pret.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
Marti
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2003 00:18:03
Messages: 763
Location: Bucuresti/Crangasi
IP:
Offline

Eu la 100x40x40 am 4x39 w T5HO cu tuburi Osram 865 (lampa DIY, imitiatie de aquamedic). Fiecare tub se alimenteaza separat pe care le-am pe prize programabile.

setup 1 | setup 2
[WWW]
nettucu
Junior member

Joined: 24/07/2009 12:07:17
Messages: 32
Location: Brasov
IP:
Offline

Sigur ca nu as lua pur si simplu lampi HQI pe care sa le "matzaresc" urat; as lua o lampa din comertul capitalist.
Intrebarea mea este daca HQI este mai indicat decat T5 pe de o parte si pe de alta parte, daca 2x150 HQI sunt OK, sau 1x150 sau 2x70 sau...
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai... chiar daca nu e chiar corect sa gandesti in termeni de watt per litru - s-a discutat pe aici printr-un topic despre cum aproximam cantitatea de lumina - totusi e cel mai la indemana reper. Tu ai spus ca ai un volum de 180 de litri. Apropo, ala e brut, nu net.
La 180 de litri sa spunem ca ai merge pe maxim 1W/litru. deci ar fi exclus 2 x 150 HQI. Eu as spune ca, daca e sa mergi pe HQI, 2 x 70 e foarte ok. Sau vezi ca mai sunt lampi care au si bec HQI si 2 T5-uri.

Acuma despre calitatea luminii: lumina data de HQI este ne superioara celei date de tuburi, dar atentie ca si aici sunt becuri de diferite temperaturi de culoare, exact ca si la tuburi.

Pe de alta parte, punctul forte al folosirii tuburilor este posibilitatea stingerii unora din ele, astfel putand controla mai bine intensitatea luminii. Eventual cu niste prize programabile pe fiecare tub in parte, poti simula cresterea intensitatii luminii catre mijlocul zilei si apoi scaderea ei spre seara. Si apropo de tuburi... ce nu-i bine la configuratia pe care o ai acum? Deja ai acolo 150 de W de lumina, eu zic ca nu-ti mai trebuie nimic in plus. In cel mai rau caz, schimbi tuburile cu unele cu alt spectru.

De curiozitate, ai spus ca ai doua tuburi T5 de 45 de W. Cat de lungi sunt? Ca cele de 85.5, adica pentru acvarii de 100 de cm ca al tau, au 39 de watti si nu 45.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
nettucu
Junior member

Joined: 24/07/2009 12:07:17
Messages: 32
Location: Brasov
IP:
Offline

tuburile de 45W sunt special facute pentru luminatoare Juwel (o "inventie" a lor) si au aceeasi lungime cu T8-urile de 30W adica 90cm.
nu de spectru sunt eu nemultumit (2x JBL Solar Natur + 2x JBL Solar Tropic); sunt nemultumit de accesul dificil la acvariu din cauza "barelor" cu tuburi; cu tot cu reflectoare abia intra pe rama capacului si cand trebuie sa intrevin in acvariu este foarte neplacut din cauza ca trebuie sa scot efectiv luminoatoarele.
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com