[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
simulans bolnavi  XML
Forum Index » Characidae
Author Message
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

de ceva timp, dadeam vina pe temperatura ridicata 31/32 g.C
apoi pe Lumina (ca ar fi prea multa)
si uitati ce am patit:
Primul caz:
image
image
image
image

al 2-lea caz
image

Primul peste banui ca o fi muscat, dar la al 2-lea nu realizez de ce este asa de decolorat, Mai ales cand acesti pesti ar trebui sa aibe o culoare foarte puternic pronuntata.
Mai am cativa neoni care au coloana putin albuie, probabil de la lumina, dar eu am acvariul cu masa vegetala destul de puternica si nu stau sub soare, astfel incat sa-i parlesc.
Lumina care o am acum, a avuto si Do'n Ginel si tinea tot simulans, dar la el erau foarte foarte frumosi .
Mancare le dau : tetradiscus , Naturefood Energy v2 si Omega One , Super Color.

Sunt dezamagit de acesti pesti deoarece se zice ca-s rezistenti, mai ales ca as vrea sa mai aduc, dar de cand am si primul peste din poze, bolnav de cateva zile, sunt total impotriva lor.

Daca aveti idee unde am gresit, va rog lamuriti-ma...
Am maxim 15 pesti in acvariu, din care 2 scalari mititei.

Nu ma pricep prea mult la pesti si de asta strig in ajutor.
dragos
Member

Joined: 24/05/2008 16:53:41
Messages: 200
Location: focsani
IP:
Offline

Ai putea sa reduci temperatura in citeva etape pina pe la 26 de grade sau chiar mai jos asta daca nu ai cumva discusi sau alti pesti care cer temperatura mai mare dar chiar si asa nu ai nevoie de peste 28 de grade decit in cazuri exceptionale. Neonii de exemplu vor incepe foarte curind sa dea coltul daca vei continua sa ii tii la 32 de grade . Deasemenea la temperaturi ridicate creste si ritmul de inmultire al bacteriilor , scade durata de viata a pestilor care prefera apa mai rece datorita accelerarii metabolismului , se elimina mai usor gazele dizolvate in apa (o2 si co2) , majoritatii plantelor nu prea le convine sinu prea mai consuma NO3........ si nici unul din aceste lucruri nu prea e de bine .....
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

De ce aveai temperatura aia imensa?

Until you find someone worth dying for, you never really live.
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

era in mijlocul verii..
acum boala la primul neon din poza, a avansat.
sper sa reusesc sa-l prind intr-o poza. Pare a avea viermi sub piele
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Nu seamana cu absolut nimic de aici ? http://www.jbl.de/onlinehospitaluk/perpicture/index.php?Step=2&GalleryId=2
Incearca te rog sa faci o poza cu macro care sa fie focalizata...Ma mir ca a trait pana acmum saracutul

Until you find someone worth dying for, you never really live.
andreic
Membru de baza

Joined: 14/09/2007 22:03:09
Messages: 334
Location: Bucuresti - Sector 6
IP:
Offline

Este un ectoparazit. Ce vezi tu acolo este un ''viermosor'' care se dezvolta in acea bula. La maturitate o paraseste si o ia de nebun in cautare de alte gazde.
Unii spun ca s-ar trata cu verde de malahit. Eu am tratat cu asa ceva. Atentie ca face ravagii.
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

andreic wrote:Atentie ca face ravagii.


Adica decicleaza ? Sau la ce te referi In prospectul lor vad ca scrie ca filtrele biologice pot ramane in functiune...dar nu suna prea convingator

Until you find someone worth dying for, you never really live.
Nilsen
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2009 15:03:14
Messages: 223
Location: Bucuresti-Ion Mihalache
IP:
Offline

Vezi mai jos

This message was edited 1 time. Last update was at 23/09/2009 00:31:44


Viata are ORICUM dreptate!
[Yahoo!]
Nilsen
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2009 15:03:14
Messages: 223
Location: Bucuresti-Ion Mihalache
IP:
Offline


<Revin am scos diacriticele ca vad ca le schimba calculatorul>

Neagra situatie.... pestii prezentati in poza au Hyphessobryconis Pleistophora este un sporoid, care face chisturi în muschi, in organele interne ale pestilor,ciclul de boala începe atunci când sporii parazitari intra in peste, se poate lua din hrana data, cum ar fi Tubifex, care pot servi drept gazde intermediare. În aceste basici spori formeaza chisturi foarte contagiose care vor infecta pestii sanatosi, in acest chist se formeaza un parazit care se multiplica. Infectia apare in acvariu atunci cand un chist se sparge in apa. Acesti sporii infecteaza alti pesti. Este o boala comuna, pe vremuri i spuneam boala neonului. Boala NU poate fi tratata, pestii infectati ar trebui eliminati dintr-un acvariu, imediat, înainte de a infecta si alti pesti. Trebuie sa pastrezi toti pestii, separat in alt acvariu pentru o perioada de doua saptamâni. Iar daca aduci alti pesti trebuie tinuti 14 zile in carantina.
Imi pare rau dar inca nu s-a descoperit un tratament Poti incerca ce ti-a spus Andreic cu produsul de la SERA daca da rezultat chiar sunt curios sa ma ti la curent.

Viata are ORICUM dreptate!
[Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

cu tubi nu i-am hranit nicio data, In schimb artemia... am exagerat intr-un timp ca sa-i ingras, asta insemnand 3/4 zile pe saptamana le dadeam artemia.
Pestele este foarte vioi, Rebela nu am gasit nicio poza asemanatoare cu pestele meu, am sa fac maine una desi te prevein ca e foarte scarbos.
cred ca am sa urmez si primul sfat primit sa-i arunc, mie unul mi se pare cea mai scurta cale. Nu ador pestii dar am sa-i ofer o moarte rapida.
L-am pastrat tocmai pentru a vedea in ce se transforma, Acum ca am vazut, si am primit raspunsurile in cauza, pot sa-l elimit.
Nilsen
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2009 15:03:14
Messages: 223
Location: Bucuresti-Ion Mihalache
IP:
Offline

Simptomele bolii:
• Neliniste
• Pestii incep sa-si piarda din coloratie
• Dupa ce se dezvolta chisturi, apare si parazitul in ele.
• Pestele are dificultati la inot
• In cazuri avansate coloana vertebrala se indoaie
• Exista si infectii secundare, cum ar fi putregai fin ?i balonare

La inceputul boli pestele este agitat, mai ales pe timp de noapte. Adesea, primul lucru pe care un proprietar va observa este faptul ca pestele nu mai sta in carduri cu ceilalti. Pestele afectat inoata neregulat ?i devine evident ca pestele nu se simte bine, atunci este cel mai bine de a fi mutat in acvariu de carantina.

Viata are ORICUM dreptate!
[Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

Nilsen wrote:Simptomele bolii:
• Neliniste / DA
• Pestii incep sa-si piarda din coloratie DA
• Dupa ce se dezvolta chisturi, apare si parazitul in ele. DA
• Pestele are dificultati la inot nu
• In cazuri avansate coloana vertebrala se indoaie inca nu
• Exista si infectii secundare, cum ar fi putregai fin ?i balonare DA

La inceputul boli pestele este agitat, mai ales pe timp de noapte e foarte linistit. Adesea, primul lucru pe care un proprietar va observa este faptul ca pestele nu mai sta in carduri cu ceilalt DAi. Pestele afectat inoata neregulat nu ?i devine evident ca pestele nu se simte bine DA, atunci este cel mai bine de a fi mutat in acvariu de carantina.


in mare, ce ai zis este adevarat, chiar daca cele semnalate cu NU, nu sunt prezente la mine, nu inseamna ca nu ai dreptate. poate in diferite cazuri si cele mentionate se adeveresc.
O precizare,am:
observ ca gasesc gandaci de bucatarie(cei americani) in acvariu la suprafata si morti. Sa fie asta cauza? am pus pasta in birou pentru a le veni de hac, dar pe pasta scrie ca e toxic pentru mediul subacvatic. Ma gandesc ca odata ce prinde gandacul din pasta, poate poate, reuseste sa ajunga si in acvariu, sau poate ca cei care-i gasesc in acvariu nu au ajuns pe la capcana.
Nilsen
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2009 15:03:14
Messages: 223
Location: Bucuresti-Ion Mihalache
IP:
Offline

@ Radu U.Nu ador pestii dar am sa-i ofer o moarte rapida.
L-am pastrat tocmai pentru a vedea in ce se transforma, Acum ca am vazut, si am primit raspunsurile in cauza, pot sa-l elimit.

Pentru pestele cu parazit,inca nu il executa, mi-a atras atentia ceeace ai spus, ca " Pestele NU inoata cu dificultati si nici nu a inceput sa se indoaie iar noaptea este linistit" asta inseamna ca este posibil ca sa aiba un vierme parazit, depinde de cat timp il ai bolnav. In cazul Hyphessobryconis Pleistophora moartea survine destul de repede. In cazul tau separal in alt acvariu si aplicai un tratament cu sare ne iodata si revino cu noutati. Cat despre cei cu coloana alburie si care incep sa-si piarda din culoare, nu este de la lumina daca au pete albe pe ei atunci este Hyphessobryconis Pleistophora si nu ai ce sa le mai faci.
Cat despre gandaci, ei sunt atrasi de apa, incearca sa acoperi pe perioada noapti, dupa ce stingi lumina la acvariu, cu o placa de placaj. Ganadaci chiar daca nu mananca otrava ei o iau pe picioare, asa ca ai toate sansele sa te trezesti in acvariu cu substante otravitoare, acum depinde cati gasesti, daca este numai unul nu este problema, datorita volumului de apa din acvariu, dar daca gasesti mai multi atunci ai o problema.

This message was edited 3 times. Last update was at 23/09/2009 11:05:27


Viata are ORICUM dreptate!
[Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

pestele cu parazit nu' l mai vad. In schimb, cel care si'a pierdut culoarea, am vazut ca este izgonit de aproape toti pestii, desi el incearca sa se integreze.
gandacii, ii vad din aceasta vara in acvariu,circa 2 /3 pe saptamana. Nu am cum sa-i combat, sub mine sta o mizerabila, doar sa chem echipa "curat/murdar" la mine nu merge nici cu deparazitari, spraiuri, abia cu pasta reusesc sa-i combat.
pestele care si-a pierdut culoarea, este asa de circa 3 luni

This message was edited 1 time. Last update was at 23/09/2009 13:20:01

Nilsen
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2009 15:03:14
Messages: 223
Location: Bucuresti-Ion Mihalache
IP:
Offline

Cum adica nu-l mai vezi? a murit ? sau basicile s-au spart?.
o sa ai de furca cu gandacei, dar momentan nu ai de ce sa-ti faci probleme. Inzoleazai pe cei bolnavi si tine-i sub observatie.

Viata are ORICUM dreptate!
[Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

ce sa izolez) ca am vreo 8 pesti in total. din care cel cu basici, cred ca e printre plante, se transforma, Ca mort nu e nici jos, nici pe sus.
Cel incolor, acusi il arunc.
2 neoni negri ii donez acusica.
si mai raman cu 2 black molly, care-s barbati in toata firea si cativa sae... am sa ajung sa am acvariu doar cu plante si fara pesti.
Eu mai caut neonul ala cu larve pe el, pare a fi din filme horror, iar daca-l gasesc il pozez.
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

s'a intamplat un miracol.
Pestele cu larve, e clar disparut, unde? nu stiu. ma gandesc ca mort nu e. Nu a fost gasit nici pe substrat , nici pe deasupra. probabil e mort prin tufa de didiplis, sau se transforma acolo.
A doua treaba este ca: al 2-lea neon incolor, s-a colorat foarte frumos, aproape ca nou. Nici nu se cunoaste ca a fost alb.
Ce s-a intamplat de cand si-a revenit :
am avut butelia goala intr-o sambata dimineata; imediat am bagat o sticla de drojdie.. care dupa mine era foarte bine aranjata, doar: ca mi-a intrat foarte multa drojdie de 2 ori.
Ph, a urcat la 6.8 6.9 ; temperatura aceeasi 24/26
Nilsen
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2009 15:03:14
Messages: 223
Location: Bucuresti-Ion Mihalache
IP:
Offline

Radu.U wrote:
Ph, a urcat la 6.8 6.9 ; temperatura aceeasi 24/26





Asta este de bine, pastreaza parametrii si tine-l sub observatie....eu nu m-as bucura....inca.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/09/2009 21:38:32


Viata are ORICUM dreptate!
[Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

in niciun caz nu tin ph la 6.8.
maxim 6.6 pentru ca plantele mele, deja dau simptome de chin,
Oricum foarte curios cum s-a capatat iarasi culoarea peste noapte. O fi o specie cameleon, sau o fi in calduri
Nilsen
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2009 15:03:14
Messages: 223
Location: Bucuresti-Ion Mihalache
IP:
Offline

Camaleon da... cu coarne , de la variatile de ph, lumina puternica+o o sensibilitate pot determina si depigmentarea partiala...totusi sper sa nu ai Hyphessobryconis Pleistophora...asa cum ti-am spus tine-i sub observatie.

Viata are ORICUM dreptate!
[Yahoo!]
 
Forum Index » Characidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com