[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Utricularia gibba  XML
Forum Index » Alge
Author Message
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

De circa 2/3 saptamani m-am procopsit cu aceasta alga Utricularia gibba. Deranjzanta nu e, desi se raspandeste foarte rapid prin seminte si formele ei sunt destul de asemanatoare unei stelute.
Dar de aproximativ o saptamana , am observat ca ea nu mai creste ci dispare si nu stiam ce anume am schimbat.
Astazi am vazut cum un scalar scoate din tufa mea de didiplis un fir din aceasta alga, lung de aproximativ 10 cm care il inghitea apoi il scuipa mai mic, repetand asta pana cand manca tot firul cate 1 / 2 cm pe inghititura.
a mai avut cineva aceasta alga si a avut scalari sau alti pesti , care sa manance aceasta alga?

un alt mod de combatere care l-am folosit a fost easycarbo, care are o eficienta de peste 50 % de a arde alga, respectiv semintele ei.
Ultimul mod de combatere a fost cu periuta sau cu mana, dupa care, o aspirare foarte buna a substratului pentru a elimina cat mai multe seminte.
Sper sa fie de ajutor si pentru alte persoane ceea ce am scris , in cazul in care vor intalni aceasta alga.
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

a mai avut cineva aceasta alga si a avut scalari sau alti pesti , care sa manance aceasta alga?


Nu arata foarte bine, poate deveni invaziva... dar NU este o alga. E o planta in toata firea. Carnivora, de altfel, ca si ruda ei pe care ne-o cam dorim multi dintre noi.

Toate cele bune
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

nu o fi alga, dar seamana peste 90 % a alga.
Si cum planta care poate fi controla nu se poate numi, si nici adusa intentionat, o consider involuntar alga
Daca vrea cineva aceasta planta Donez cu mare placere
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Radu.U wrote:
Daca vrea cineva aceasta planta Donez cu mare placere


Incearca la "Donatii"
[Email] [Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

N-ai pica pe nimeni ?

LE Ia uite ce frumos infloreste ! http://keys.lucidcentral.org/keys/aquariumplants2/Aquarium_&_Pond_Plants_of_the_World/key/Aquarium_&_Pond_Plants/Media/Images/utricularia-gibba_slw.jpg

This message was edited 1 time. Last update was at 14/09/2009 15:02:22


Until you find someone worth dying for, you never really live.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Ma tem ca de la mine ai capatat-o cindva ....... fara intentie ....... probabil ca doar acu' 2-3 saptamini si-a facut simtita prezenta .

Poze: smilie ... Poze cu plante
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Pai si eu tot de la tine am avut-o dar.....s-a imbolnavit de deces,vorba ta Nu stiu de ce dar nici n-am tinut doliu

Until you find someone worth dying for, you never really live.
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Vedeti ,ma ce inseamna sa fii reprezentanta sexului frumos
ReBella vede frumusete si in alge
Fara misto ,chiar face niste flori frumoase
Noi barbatii nu si nu
De aceea femeile iubesc florile

Ogar batrin dar.... cu miros fin
RSV
Moderator
[Avatar]

Joined: 03/10/2008 20:57:13
Messages: 209
Location: Alba Iulia/Cluj
IP:
Offline

Noi romanii ne plangem de U.gibba zici ca ar fii cea m-ai spurcata alga,insa altii o folosesc in scopuri bune
http://showcase.aquatic-gardeners.org/2009.cgi?&op=showcase&category=0&vol=0&id=216
Nu de alta insa planta asta pe care o tot blestemam si injuram zi de zi cand o culegem de prin acvariu i-a adus omului o HONORABLE MENTION ,asa ca merita sa-i dam si noi o sansa ,nu?
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

E remarcabila ideea .

Da' din partea mea poate sa si-o planteze si dupa urechi sau pe chelie daca-i place , la mine-n acvariu sa n-o prind .


Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com