[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Rezistenta planseu si acvariu 200l+..cat "+" ?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Mishu05
Junior member

Joined: 16/07/2005 23:08:12
Messages: 19
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In primul rand bine v-am gasit!
In al doilea rand planuiesc sa imi cumpar un acvariu de dimensiuni inca necunoscute..probabil va fi undeva la 100X50X50 si va avea ca suport o masa din metal (am tata priceput in sudura )
Locuiesc la mansarda unei case construita prin 1937..adica la et 2. Exista plansee de beton de 10cm grosime, pereti de caramida dubla la exterior si simpla la interior. Camera are dimensiuni mici ( 2.8X2.8m) si pe 2 laturi e marginita de cosuri care au grosimi mai mari ( 40-50cm) . Acvariul va sta intr-un colt , langa peretele exterior dar nu in coltul propriu-zis al casei ci in coltul camerei dinspre pod ( cred ca o sa va desenez daca nu se intelege)
Intrebarea mea este: la dimensiunile astea cred ca tot ansamblu va avea spre 350kg. Camera mai are o sarcina utila compusa din pat si un birou+ calculator si bineinteles eu.. Credeti ca tine? Stiu, in teorie e totul ok dar vreau sa ma asigur.
Multumesc
[Yahoo!]
Mishu05
Junior member

Joined: 16/07/2005 23:08:12
Messages: 19
Location: Bucuresti
IP:
Offline

se pare ca nu se incumeta nimeni sa imi raspunda. o sa il fac de 250l, daca tot il fac. daca nu rezista..ma vedeti la tv..
[Yahoo!]
levi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/12/2004 21:13:57
Messages: 418
Location: Timisoara, Fratelia (girocului)
IP:
Offline

Nu se incumeta nimeni pentru ca nu are nimeni habar de ce ai tu in realitate acolo, si nimeni nu isi va asuma responsabilitatea sa-ti spuna ca este OK poti sa pui acvariul acela acolo. Cel mai bine ar fi sa consulti un arhitect/constructor priceput, dar nici asta nu este ceea mai sigura metoda. Daca planseul ala ar tine o bbiblioteca plina cu carti sunt CRED ca se poate descurca si cu un acvariu de 250 de litri.

Stand up and fight my friend,
JAH will guide you to the end! :yeah2:
[Email] [Yahoo!]
Smiley
Junior member

Joined: 18/05/2005 18:58:52
Messages: 28
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pai da si tu un chef, invita 5-6 persoane, si incingeti o hora saltareata prin camera. o sa-ti dai seama destul de repede daca planseul va rezista la greutatea acvariului.
Mishu05
Junior member

Joined: 16/07/2005 23:08:12
Messages: 19
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc mult de informatii.Dupa o analiza atenta am descoperit ca am in pod, intr-o zona similara ca rezistenta o greutate mult mai mare pe planseu. E totul ok..mai am de strans bani pentru echipament acum.
:sic:
[Yahoo!]
Adrian Ionut
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/02/2004 14:24:13
Messages: 472
Location: Canada - Montreal
IP:
Offline

Man, daca stai intr-o casa care al carei planseu nu suporta 200kg, e cazu sa te muti. Repede...

Da eu zic sa-ti cumperi acvariul ala linistit, ca probleme - daca vei avea - vor fi de alta natura, nu de rezistenta materialelor... :-)

Cauta si vei gasi, intreaba si ti se va raspunde. (oarecum din Biblie)
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com