[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Puntius conchonius - posibila problema bacteriana sau rana de la manipulare?  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
andrei.a
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/09/2009 15:07:55
Messages: 80
Location: Bacau
IP:
Offline

Salutari. Ma conformez regulilor si dau din nou datele initiale :
acvariu - 82x35x45
filtru intern
substrat - nisip quartz
2 femele conchonius si un mascul , maturi
3 ancistrus tineri ( cca 4 luni )
1 pereche de pseudotropheus elongatus de cca 2 luni

Acvariul este plantat cu cca 5 specii de plante ( singura pe care o stiu e o anubia)

Dupa mutarea conconiusilor in acvariul acesta ( acum cca 2 saptamani) impreuna cu ancistrusii ( cu care erau de mai de mult timp) au aparut pe una din femele in dreptul innotatoarelor frontale ( cred ca asa se zice) cate o zona albicioasa, asemanatoare ca aspect cu image, doar ca e localizat doar in zona innotatoarelor pe o raza de 3 -4 mm maxim.
De cand le-am observat ( cca 10 zile) , nu a evoluat deloc spre crestere. Eu ma intreb daca este sigur o bacterie , sau e cauzat de ...agresarea accidentala a pestelui respectiv ( din greseala l-am strans cu minciogul cand l-am mutat). In schimb pestoaica mananca normal, e activa si vioaie, si nu da nici un semn de boala.
Mentioneaz ca pe ceilalti pesti nu se observa inca nici o pata de genul asta.
Voi posta diseara cand ajung acasa si o poza a pestelui cu pricina, poate ma poate lamuri cineva.


Pana atunci, multumesc mult.

Later edit : mentionez ca nu reusesc sa imi dau seama daca mai are solzi in zona respectiva.....

This message was edited 1 time. Last update was at 10/09/2009 15:26:05


do, or die trying
[Email] [WWW] [Yahoo!]
alef0
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2007 09:19:50
Messages: 149
Location: Bucuresti - Mosilor
IP:
Offline

Pare sa fie o infestare cu Columnaris.
Slabe sanse de vindecare, dar, se poate incerca cu diverse produse gen Sera baktopur, Sera baktopur direct.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/09/2009 07:47:42


Hasta la victoria siempre!
Leo's ship models
[WWW]
andrei.a
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/09/2009 15:07:55
Messages: 80
Location: Bacau
IP:
Offline

dupa cum am zis...sosesc fotografiile
image - asta e femela cu problema - vedere stanga
image aici se pot vedea ambele femele
image vedere dreapta
image asta e femela pe care nu am vazut pete, si sta sa depuna
image femela problema si masculul
image si din nou

Acum ce ma baga in ceata....ca si aspect as inclina si eu pe ideea infestarii... dar nu imi explic cum de nu da nici un semn de slabiciune, lipsa de apetit, animaluta e vioaie si activa, ca inainte....

Daca sunteti de parere ca ar trebui sa ii fac tratament va rog recomandati-mi un medicament ceva....

multumesc

do, or die trying
[Email] [WWW] [Yahoo!]
alef0
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2007 09:19:50
Messages: 149
Location: Bucuresti - Mosilor
IP:
Offline

Hmmm, dupa ultimele poze mie nu mi se pare nimic grav.
Eu, cind am zis ce am zis, m-am referit la prima poza.
Cert este ca femela aia e plina de icre si ar trebui sa depuna. Si papila genitala imi spune acelasi lucru. Pata aia alba sunt convins ca este din aceasta cauza si nu este altceva decit o dilatare a abdomenului.
Cel mai bine separ-o intr-un bazin mai mic cu 2-3 masculi pentru a o forta sa depuna, chiar daca nu vrei sa eclozezi icrele, cresti puii, bla, bla.

Hasta la victoria siempre!
Leo's ship models
[WWW]
andrei.a
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/09/2009 15:07:55
Messages: 80
Location: Bacau
IP:
Offline

multumesc mult. acum nu stiu ce sa zic..... in Bacau nu am gasit masculi de conconius sa imi placa, daca tot depune e pacat sa nu tin puii, loc in acvariu de mai multi nu mai am....
Plus ca eu stiam ca la conconius e ok 2 femele/1 mascul... nu as mai lua inca 1 sau 2 masculi ( si asa sunt nebuni tare si fac tot felul de nazbatii prin acvariu astia 3...daca o sa fie 5 deja e jale )
Cred ca am sa caut un mascul de imprumut

do, or die trying
[Email] [WWW] [Yahoo!]
alef0
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2007 09:19:50
Messages: 149
Location: Bucuresti - Mosilor
IP:
Offline

andrei.a wrote:
Plus ca eu stiam ca la conconius e ok 2 femele/1 mascul... nu as mai lua inca 1 sau 2 masculi...

Nu stiu de unde ai informatia asta , dar, crede-ma, e gresita.
Tipul asta de depunere, 2-3 femele la 4-5 masculi intr-un acvariu special amenajat cu plasa de fund, oarece plante bla, bla, are si o denumire speciala: "la bataie" ultra utilizata de crescatori.
Parol.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/09/2009 10:31:20


Hasta la victoria siempre!
Leo's ship models
[WWW]
andrei.a
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/09/2009 15:07:55
Messages: 80
Location: Bacau
IP:
Offline

mercic fain ... ..ma duc sa caut "tauras comunal" atunci

do, or die trying
[Email] [WWW] [Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Prima poza arata groaznic,si nici celelalte nu sunt ok deloc.Eu am 12 conconiusi de 1 an , dar nici unul nu arata asa si n-a aratat vreodata asa De fapt n-au fost bolnavi niciodata , sunt niste pesti foarte rezistenti.
Intra aici http://www.jbl.de/onlinehospitaluk/perpicture/index.php?Step=2&GalleryId=2 si vezi cu ce seamana boala , apoi dai click pe imagine si afli despre ea si ce tratament recomanda cei de la JBL.E clar ca trebuiesc tratati!

Until you find someone worth dying for, you never really live.
andrei.a
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/09/2009 15:07:55
Messages: 80
Location: Bacau
IP:
Offline

mercic... prima poza de acolo e luata...
pe online hospitalul cu pricina spune doar ce tratament sa faci...pe mine m-ar interesa evolutia bolii...pt ca nu sunt inca ferm convins ca e bolnava nebunica.... petele respective nu au evoluat in timp, iar pestoaica se comporta super normal.... am sa incerc sa cer o parere si de pe la acvaristii mai experimentati din zona mea, sa vada si ochiul lor ...
multumesc de suport, oricum

do, or die trying
[Email] [WWW] [Yahoo!]
alef0
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2007 09:19:50
Messages: 149
Location: Bucuresti - Mosilor
IP:
Offline

andrei.a wrote:... am sa incerc sa cer o parere si de pe la acvaristii mai experimentati din zona mea, sa vada si ochiul lor :

Ia cere-le parerea si zi aici ce si cum. Dar numai daca ai convingerea ca sunt cunoscatori mane... ca de "aburici"... sunt satul.
Eu ma mentin la aceeasi parere, si chiar nu vad de ce femelele din ultimile poze nu ar fi ok.
Asa arata femelele gestante, gata de depunere. Le-a smotocit masculul pe care-l ai. De aceea au abdomenul albicios, chiar fara solzi (hi, hi, ce mai sar solzii din femele cind sunt fugarite si "lovite" de mascul cind depunerea se face "la bataie" sau "la gelozie" - cum se mai spune ), cu inotatoarele ceva mai franjurate..., etc.
Da' nu vreau sa intru in polemnici cu ... nimeni.

Hasta la victoria siempre!
Leo's ship models
[WWW]
andrei.a
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/09/2009 15:07:55
Messages: 80
Location: Bacau
IP:
Offline

adevarul ca aia mai ciufulita are si o bucatitca rupta din inotatoarea dorsala.... acum nu stiu ce sa mai cred. Cand le-am bagat in acvariu aveau burtile la fel de mari .... acum cea mia rupta o are mai mica....iar intr-o dimineata( la vre-o doua zile de la introducere) papau pestii mei ceva ce semana a icre....
In fine.... am mai achizitionat un mascul ieri .
astept sa depuna , dupa care voi dona toata familia ( incluziv masculul initial care este superb )

Multumesc inca o data.
PS : nenii de prin zona pe care i-am intrebat au dat din colt in colt....mai vedem.

do, or die trying
[Email] [WWW] [Yahoo!]
alef0
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2007 09:19:50
Messages: 149
Location: Bucuresti - Mosilor
IP:
Offline

andrei.a wrote:
astept sa depuna , dupa care voi dona toata familia ...

Ma indoiesc ca vei avea urmasi daca nu ai un acvariu special amenajat.
Toate icrele depuse vor fi mincate atit de masculi cit si de femele.

Hasta la victoria siempre!
Leo's ship models
[WWW]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com