[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Problema cu un caras  XML
Forum Index » Cyprinidae
Author Message
alecspv
Member
[Avatar]

Joined: 07/05/2004 12:58:19
Messages: 103
Location: Bucuresti
IP:
Offline

salutare oameni buni,



Problema:

am un caras care , cred eu dupa simptome ca ar avea Eritrodermatita. Am facut un acvariu de carantima si l-am tinut acolo pe tratament cu sera baktopur de 2 zile si am impresia ca ve vad niste progrese. in locul ranei acum se vede doar solzul care atarna dar nu mai se vede rana rosie si umflata cum era la inceput....

Intrebare:

cat timp ar mai trebui sa il tin separat si in ce conditii? sau ce ar trbui sa mai fac acum in situatia data....
mersi,
[Yahoo!]
pretender
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2004 22:38:51
Messages: 25
Location: Laslea 147
IP:
Offline

sifoneaza sau schimba total apa si repeta tratamentul. trebuie tinut acolo cam 10-14 zile. efectul e garantat. dar ce faci cu acvariul in care a fost carasul . trebuie si acesta tratat.

poti fi orice, oricine cu conditia sa te creada ceilalti
[Email] [Yahoo!]
alecspv
Member
[Avatar]

Joined: 07/05/2004 12:58:19
Messages: 103
Location: Bucuresti
IP:
Offline

revin cu acest post la problema afisata......
am reusit sa rezolv problema cu Eritrodermetita dupa o carantina de 10 zile... am introdus pestele in acvariul mare si a fost bine mersi timp de o luna (pana acum) acelasi caras are iarasi o chestie in jurul ochilor ca un fel de ciuperca alba iesita....arata mai degraba ca o carne alba franjurata....l-am bagat la carantina de 7 zile cu Baktopur si de cand la m separat sta numai pe fundul acvariului, pe o parte si nu se mai poate ridica. de mancat a reusit sa mai manance ce cade pa fundul acvariului...
Are cineva vreo idee...?
alta problema ar fi ce sa fac la acvariul mare.... cum sa il igienizez....sau o fi fost carasul asta mai sensibil....ca ceilalti nu au absolut nimic...dar ar fi mai sigur sa ii fac ceva la acvariu pe parte de igienizare...preventiv

daca aveti vreun sfat.....mersi
[Yahoo!]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Incearca sa-i dai niste mazare fiarta. Vreo 2 boabe la interval de 3 zile. Continua si tratamentul cu baktopur direct.
[Yahoo!]
alecspv
Member
[Avatar]

Joined: 07/05/2004 12:58:19
Messages: 103
Location: Bucuresti
IP:
Offline

problema e ca sta pe fundul apei si nu se poate ridica...
chestia de la ochi a trecut in proportie de 90%.....a ramas problema cu "plutitul" deaoarece cade pe fund ca un bolovan, parca ar fi paralizat
[Yahoo!]
busted
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2005 18:21:32
Messages: 53
Location: Timisoara-Sagului
IP:
Offline

nu te speria se intampla des chestia asta la carasi........... . Cel mai probabil e din cauza ca a luat o gura de aer in timp ce manca hrana de la suprafata apei.... . Singura solutie pentru rezolvarea acestei problemi este hranitul cu mazare fiarta si decojita o data la 3 zile...... ai incredere tratamentul reuseste in cele mai multe cazuri . sper ca tiam fost de folos......
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

busted wrote:nu te speria se intampla des chestia asta la carasi...........
Avind in vedere ca la data de 22 august 2005, carasu' era bolnav eu m-as speria ....... poate ca deja a murit.

Nu cred ca daca ia o gura de aer se duce la fund ca un bolovan :o . Poate daca a luat o gura de nisip . Sau daca s-a intors lumea cu capu-n jos ....... dupa cum merg treburile, se pare ca asta-i raspunsu' corect !

Poze: smilie ... Poze cu plante
GeorgeT
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/11/2003 16:48:21
Messages: 482
Location: Timisoara(Giroc)
IP:
Offline

busted wrote: Singura solutie pentru rezolvarea acestei problemei este hranitul cu mazare fiarta si decojita o data la 3 zile...... ai incredere tratamentul reuseste in cele mai multe cazuri .

Bai fratilor, de unde ati mai scos-o si pe asta? daca carasul are probleme cu inotul, dati-i mazare fiarta ZILNIC, eventula doar mazare fiarta pana se rezolva problema. Chestia cu datul mazarei la interval de 3-4 zile este preventiv, ca sa anticipati problemele de mai sus.

Daca o pasarica ti-a soptit ceva.....atunci inseamna ca ai inebunit pentru ca pasarelele nu vorbesc !!
[Email] [Yahoo!]
alecspv
Member
[Avatar]

Joined: 07/05/2004 12:58:19
Messages: 103
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare.......
pot sa va spun ca acel carat este foarte bine cu exceptia statului pe fundul acvariului....a avut o tentativa de a plutit putin ...dar vad ca acum tot pe fund sta.... oricum eu nu renunt la el .....ce o fi o fi....
[Yahoo!]
b0gDaN3l
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/08/2004 10:11:54
Messages: 327
Location: Pantelimon
IP:
Offline

si la mine sta pe fund si mai se zbate din cand in cand...am crezut ca tre sa moara si zilnic ma uitam ba nu mai moare smilie si acum vad ca pot sa tratez treaba....deci mazare fiarta? si sta cu burta in sus si nu face nimic sai duc mazarea cu mana la gura sau ce sa fac?

image
[WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Cyprinidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com