[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
filtru extern  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
mvtb25
Junior member

Joined: 19/08/2009 17:28:28
Messages: 50
IP:
Offline

salut
ce marca de filtru imi recomandati,pt un acvariu de 200l?
olinno
Member

Joined: 28/04/2009 14:09:45
Messages: 170
Location: Arad
IP:
Offline

hey!

iti recomand jbl cristal profi e900. este de calitate, nu curge, nu picura.si are un pret destul de bun. sau daca vrei eihem ii mai scump un pic. despre tetratec.uri se spune ca curg. despre fluval nush ce sa zic... iti recomand jbl. eu folosesc un jbl cp e700 si nu am avut probleme.
[Email] [Yahoo!]
mvtb25
Junior member

Joined: 19/08/2009 17:28:28
Messages: 50
IP:
Offline

sti vreun magazin in arad sau timisoara unde gasesc jbl?
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

eu te sfatuiesc, in cazul in care nu gasesti JBL, sa nu cumperi nici in ultima instanta tetratec

This message was edited 1 time. Last update was at 07/09/2009 01:21:49

mvtb25
Junior member

Joined: 19/08/2009 17:28:28
Messages: 50
IP:
Offline

pan` la urma am gasit tetra ex 700 la 290 de roni si JBL e900 la 350 de roni,m-am hotarat sa-l iau pe cel din urma are si un debit mai mare si este mai mare cu 1.5 l.Daca il cumperi(JBL e900)de afara primesti o garantie de 4 ani,comerciantii nostri nu dau mai mult de 2 ani,asta este...
totusi sunt nedumerit:Tetra este o firma germana la fel ca si JBL,chiar daca exista o diferenta de putere intre cele doua filtre mentionate mai sus,desi preturile in unele locuri sunt f.apropriate,nu inteleg de ce Tetra fabrica filtre de o calitate inferioara.
Oricum ma las pe mana voastra daca ziceti ca apar probleme la ele
mvtb25
Junior member

Joined: 19/08/2009 17:28:28
Messages: 50
IP:
Offline

inca o intrebare:la ce interval de timp se schimba mediile filtrante?
Dragosdiscus
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/07/2009 16:03:54
Messages: 80
Location: Targoviste
IP:
Offline

Buretii, inelele ceramice, bio-balls, siporax-ul au viata lunga, mai ales la filtrele externe, unde, datorita volumului ridicat interventiile sunt mai rare decat la filtrele "de viteza", interioare.
Carbunele activ si filtrul fin (eventual vata de perlon) se schimba,
Recomandabil ca la furtunul de admisie sa pui un burete, ce va asigura un fel de pre-filtrare (poti sa-l speli si zilnic, pentru va nu va avea rol de biofiltrare), marind astfel intervalul intre interventiile la canistra, Atat bacteriile denitrificatoare cat si elementele de etansare ale filtrului se vor bucura tare,

Hope the best, expect the worst.
[Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Mediile filtrante din JBL e900 sunt bureti si inele ceramice(NU Siporax - e o diferenta destul de mare intre ele).Nu trebuie sa le schimbi decat in cazuri exceptionale,in rest le clatesti si atat.Iar sfatul de mai sus cu buretele pe teava de admisie a apei este un sfat DE AUR! Vei deschide canistra pentru curatare foarte rar daca il folosesti ( la cateva luni ).Va trebui doar sa speli acel burete de 2-3 ori pe saptamana, in functie de cata mizerie se aduna in el.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

mvtb25 wrote:totusi sunt nedumerit:Tetra este o firma germana la fel ca si JBL,chiar daca exista o diferenta de putere intre cele doua filtre mentionate mai sus,desi preturile in unele locuri sunt f.apropriate,nu inteleg de ce Tetra fabrica filtre de o calitate inferioara.

Si io-s la fel de nedumerit de calitatea penala a canistrelor Tetra. Daca ai rabdare cauta pe forum despre ele, nenumarati acvaristi s-au plins ca le curg canistrele Tetra. Mult prea multi ca sa ma faca sa stau in casa c-o canistra Tetra .

Poze: smilie ... Poze cu plante
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

Eu am o canistra Tetra Ex 700 de un an si inca functioneaza perfect.... Oi fi prins vre-un lot fara probleme,sau cine stie... Oricum mi se face inima cat un purice dupa ce o desfac de frica sa nu curga dupa montare.... Pana acu' am avut noroc... Oricum, daca ar fi sa mai iau o canistra (si sper ca va fi, ca am in plan si niste ciclide ) as merge pe Eheim... mai scumpe, dar vad ca sunt laudate de toata lumea.
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

m_3, nu vreau sa te descurajez, asa am zis si eu ... ca poate sunt noroos, cu casnistra mea, desi mi-a curs intr-un timp, dupa nu am avut probleme deloc.
Asta pana cand mi-a venit acasa chilerul, si a trebuit sa-l conectez.
Cand am dat sa infiletez un stut, desi infiletam foarte usor(deoarece stiam problema plasticului prost) si eram abia la inceputul infiletarii, se auzeau crapaturi ... filetul era farmat complet. Straniu

This message was edited 1 time. Last update was at 07/09/2009 15:44:16

Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

mvtb25 wrote:nu inteleg de ce Tetra fabrica filtre de o calitate inferioara


Nu sunt neaparat de o calitate inferioara in sensul performantelor. Merg la fel de bine cam ca oricare alt filtru. Atat ca au cel putin 2 hibe din conceptie. Una sunt gherutele alea de la filetul care prinde furtunu' de "hose unit", gherute care se rup muuult prea usor si a doua niste garnituri din interiorul hose-unit-ului care cu timpul cedeaza, mai ales daca filtrul se demonteaza des, pentru ca sunt minuscule.
La tetratec, cu cat umbli mai rar, cu atat te tine mai mult. Chestie valabila, de altfel pentru orice device, dar pe un alt timeframe, de preferat mult mai mare.

m_3 wrote:Oricum mi se face inima cat un purice dupa ce o desfac de frica sa nu curga dupa montare

Vezi ca nu curge imediat dupa montare. Curge cam la juma de ora - o ora, depinde cat ii ia spatiului aluia gol din capac sa se umple cu apa. Abia dupa aia incepe sa dea pe afara. Adica, de obicei incepe sa curga dupa ce te-ai invartit in jurul lui, l-ai sters de picaturi, ai studiat fiecare imbinare sa vezi daca nu curge etc. Intervalul de timp in care spatiul ala se umple cu apa si incepe sa dea pe afara este exact ala dupa care te hotarasti sa il bagi la loc in dulap, fericit ca nu curge.

m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

Val wrote:Vezi ca nu curge imediat dupa montare. Curge cam la juma de ora - o ora, depinde cat ii ia spatiului aluia gol din capac sa se umple cu apa. Abia dupa aia incepe sa dea pe afara. Adica, de obicei incepe sa curga dupa ce te-ai invartit in jurul lui, l-ai sters de picaturi, ai studiat fiecare imbinare sa vezi daca nu curge etc. Intervalul de timp in care spatiul ala se umple cu apa si incepe sa dea pe afara este exact ala dupa care te hotarasti sa il bagi la loc in dulap, fericit ca nu curge.



Sa ma fi vazut cum am dat buzna peste acvariu dupa ce am citit.... Desfacusem filtrul acum cateva zile si sincer nu am deschis de atunci dulapul cu hardware-ul sa vad ce se mai intampla pe acolo.... Deja imi vedeam prizele programabile imbibate in apa... Da' am scapat... de data asta...

Scuze de offtopic mvtb25.
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si eu am un tetratec EX 700 si merge de mai bine de un an fara nicio problema ... din vina lui. La un moment dat, am fortat filetul de la unul din racordurile din capac si s-au crapat acele "ghiare" de care zice si Val. Dar el tot merge, nu mi-a curs niciodata pana acum.

Intr-un fel, imi era si frica sa scriu postul asta sa nu-l deochi. Daca se intampla ceva, voi sunteti de vina!

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

si la mine s-au rupt ghiarele dupa circa 1 an juma'. Asta mi s-a intamplat acum aproximativ 1 saptamana in urma. Norocul meu a fost, ca am un prieten in iasi care are 4 stuturi de rezerva stie el de ce si m-a ajutat cu o bucata Stut
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Radu.U wrote:ca am un prieten in iasi care are 4 stuturi de rezerva stie el de ce

Bag de seama ca daca ai canistra Tetra ....... trebe sa ai pe stoc piese de schimb din care ai putea incropi inca una .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Si unde mai pui ca am vazut ca o garnitura costa "doar" 15 lei (este vorba de "o ring")
[Email] [Yahoo!]
bogdan94
Member

Joined: 07/06/2009 14:37:52
Messages: 173
Location: Nucet BH
IP:
Offline

Daca tot suntem la canistre, ce parere aveti de cele din gama Hydro Prime 10, 20, 30....?

Ma cam bate gandul sa iau una din asta...

Si astea curg, se strica ceva repede la ele, orice defect au, astept sa-mi spune-ti...
[WWW] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

eu daca-as fi in locul tau, as cumpara un filtru , care a fost criticat, se pot gasi piese la schimb, si sunt mai multi care iti pot imparti parerile.
De exemplu
Eheim: gasesti multe piese de schimb, doar ca eu le-am gasit prin afara.
Jebo: sunt la preturi mici, se iau tot din afara si nu am vazut pe nimeni sa se planga de ele, cel putin unele modele
tetratec..... is ieftine, merg cat merg, au putere, iar daca crapa le schimbi
bogdan94
Member

Joined: 07/06/2009 14:37:52
Messages: 173
Location: Nucet BH
IP:
Offline

Si de Hydro Prime ?? Ce ai auzit ?
[WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com