[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Curatare difuzor ceramic.  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Habar n-am daca am mai citit pe aici despre asta, asa ca va cer scuze daca am uitat.
Cu ce se poate curata rapid si eficient, sau numai eficient, un difuzor ceramic plin de GSA?

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Cu clor n-ar merge ? Sau spirt .

Until you find someone worth dying for, you never really live.
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Cu clor nu stiu daca m-as risca, cu toate ca nu cred ca ar patrunde prea mult in pori. Iar de la spirt mi-e sa nu o ia pestii razna . Glumesc desigur, dar la varianta cu alcool, chiar nu m-am gandit
Am mers pe alt sfat, acela cu otet. Dupa cca o ora, chiar daca la suprafata lucrurile pareau la fel, porii s-au mai eliberat totusi. L-as fi lasat mai mult, dar m-am grabit. Cred ca-l voi scoate intr-o seara si-l voi lasa pana dimineata.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

data viitoare incearca si cu apa fierbinte, vezi poate ai rezultate mai bune
narcis.b
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/05/2009 09:43:00
Messages: 447
Location: Constanta
IP:
Offline

Otetul e cel mai bun si cel mai putin periculos,sa mai sufli in difuzor cand e imbibat cu otet sa f sigur ca intra prin toti porii

This message was edited 1 time. Last update was at 22/08/2009 22:12:42

[Email]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Multam oameni buni. Am de unde alege acuma ce modalitate voi folosi. Imi surade si aia cu apa fierbinte.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Alber, eu l-am bagat si l-am fiert 5min intr`un ibric micut , dupa l`am scos de frica sa nu se sparga ...apoi am pus putin clor peste el si l`am lasat vreo 10min , l-am clatit bine bine bine bine si nici pana in prezent nu am avut nici un deces. Iar treaba s-a intamplat acum ...vre`o luna si ceva

Spor s aai

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Difuzor CO2 noname (de pe Aliexprees cu un kit de CO2).
A functionat totul foarte bine cca. 4 luni. Cit eram in concediu a cazut alimentatorul de la electrovalva din priza si a stat fara CO2 vreo 10-12 zile. N-am avut pierderi - am si un alimentator automat.

Dar s-a infundat difuzorul cu ceva ce seamana cu diatomele.
Presiunea de lucru e de 1,4-1,5 bar - am marit-o si la 2,5bar. Mi-e teama sa bag mai mult ca se poate desprinde pastila de corpul de aluminiu.

Tinut 24 de ore in apa oxigenata, apoi 48 de ore. Fara efect. In otet, in clor, in solutie de curatat calcar. Fiert 10 minute, apoi o ora. Toate fara efect.

Daca mai aveti vreo idee o incerc.

Imi pare rau de el deoarece facea bule foarte fine care se dizolvau complet pina sa ajunga la suprafata apei. Am pe drum un difuzor Tropica 3in1 si momentan am improvizat un reactor de CO2.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
mellbo
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2022 13:13:13
Messages: 293
Location: Hunedoara
IP:
Offline

eu as incerca solutie de clor dar tras cu seringa sa intre in pori. apoi seachem prime sa anulez clorul..
[Email] [WWW]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Nu a functionat.

Am gasit un Ista Ufo pe la Animax - ultimul. Nici macar nu stiau ce e ala difuzor de CO2. Dupa 2 zile a inceput sa functioneze bine - initial scotea si citeva bule foarte mari. Mi-a venit si difuzorul Tropica 3 in 1. Momentan l-am bagat in apa - minim 24 de ore conform instructiunilor. O sa stea mult mai mult - pina am timp.

O sa arunc difuzorul noname - combinatiile de solutii au atacat corpul de aluminiu si nu vreau sa risc sa bag cine stie ce substanta in acvariu.

Dupa toata "distractia" cu difuzoarele parca imi vine sa ramin tot la un reactor.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/09/2022 19:54:09


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Deci pana la urma te-a costat mai mult decat daca luai din prima un difuzor bun, de la nemti.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

In principiu ai dreptate. O sa beau cu citeva sticle de bere mai putin. Cindva.

Si daca nimeni nu face teste care compara diversele produse intre ele de unde afli care sint problemele lor? Sau care e mai bun? Pe YT sint toate 3 laudate.

Adaog la lista si 2 DIY - cel din filtru de tigara si cel din lemn de tei. Le-am facut in urma cu 2-3 ani. Functioneaza bine la 1-3 bule pe secunda.

Oricum din toate 5 difuzoarele care le-am folosit in ultimii 3 ani cel mai bun a ramas cel improvizat din filtru intern si o sticla de 0,5litri de Cocacola. Doar ca nu e difuzor, ci un reactor care face parte din alta clasa (inclusiv de preturi). Probabil ca in final o sa ajung si eu la concluzia ca un reactor e mult mai bun decit un difuzor cind ai un filtru extern.

Sint offtopic, dar nu am gasit un topic in care sa se compare difuzoarele intre ele.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Cel mai bun pe care l-am avut vreodata, cu cele mai fine bule - http://www.aquario.co.kr/neoDiffuser/

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Hybrid
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2021 11:55:01
Messages: 410
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu l-am curatat tot timpul asa, fara probleme:

Pe scurt, lasat sub presiune ca sa nu intre clor in pori, se rezolva algele cat faci un schimb de apa.

This message was edited 2 times. Last update was at 21/09/2022 09:31:48


Dennerle Nano Cube 20 litri
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com