[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Si totusi, poate sa ma ajute cineva?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Iepurica
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/06/2005 01:44:06
Messages: 56
Location: Tórshavn, insulele Feroe (ex-ploiesteanca)
IP:
Offline

Am pus si eu o intrebare ceva mai devreme, este posibil sa nu fi fost vazuta. Va rog din suflet, eu chiar am nevoie de ceva ajutor, nu am pestii ed multa vreme si incerc din rasputeri sa fac in asa fel ca sa ii pot ingriji corespunzator.

Am sa copiez topic-ul respectiv mai jos:

Din pacate, iar am probleme cu gurami. Mai acum vreo 3-4 saptamani am pierdut una dintre femelele de gurami. Am gasit-o umflata, abia mai respirand, pe fundul acvariului. Dupa care am separat una dintre celelalte femele de gurami pentru vreo saptamana, dar a fost alrma falsa. Acum, insa, sotul meu a gasit-o pe cea de a treia cu evidente urme (spune el) de sangerare interna. Nu stiu daca este o pura intamplare sau este vreo boala care se manifesta asa...

Cea de a doua problema este legata de faptul ca am un mascul care a facut cuib in acvariul principal. I-am mutat pe el si femela intr-un alt acvariu, dar , dupa ce a stat bosumflat intr-un colt, acuma pare mai ocupat de algele verzi de pe pietre decat sa construiasca alt cuib. Probabil ca exagerez eu, dar cat trebuie sa ii tin izolati, daca el nu da semne ca ar vrea sa faca cuib din nou?
jumbo
Member
[Avatar]

Joined: 22/04/2005 12:00:50
Messages: 120
Location: Bucuresti - Titan
IP:
Offline

vezi si topicul asta, am impresia ca vorbesti despre aceeasi problema
gurami tai au cumva burta umflata, solzii zbarliti sau ochi exoftalmici?

ride free
[WWW] [Yahoo!]
jumbo
Member
[Avatar]

Joined: 22/04/2005 12:00:50
Messages: 120
Location: Bucuresti - Titan
IP:
Offline

http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=887
scuze asta era linku catre topicul respectiv

ride free
[WWW] [Yahoo!]
Iepurica
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/06/2005 01:44:06
Messages: 56
Location: Tórshavn, insulele Feroe (ex-ploiesteanca)
IP:
Offline

Nu, stiu ca asta a fost probabil la primul peste pe care l-am pierdut (am intrebat atunci pe forum). De data asta, sotul meu a gasit-o moarta, in acvariu si doar cu semne de sangerare interna in zona abdomenului. Fara a fi umflata, fara solzi departati de corp si fara alte semne.

Problema mea principala, ca sa fiu sincera, e legata de ceilalti doi gurami. Nu stiu cum sa procedez cu ei.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Iepurica wrote:
Cea de a doua problema este legata de faptul ca am un mascul care a facut cuib in acvariul principal. I-am mutat pe el si femela intr-un alt acvariu, dar , dupa ce a stat bosumflat intr-un colt, acuma pare mai ocupat de algele verzi de pe pietre decat sa construiasca alt cuib. Probabil ca exagerez eu, dar cat trebuie sa ii tin izolati, daca el nu da semne ca ar vrea sa faca cuib din nou?

Probabil ca inca nu s-a acomodat cu conditiile din acvariul cel nou. Daca au pofta de mincare si sunt vioi, nu trebuie sa-ti faci probleme. Incearca pe cit posibil sa-i hranesti si cu hrana vie in aceasta perioada. Rabdare!
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com