[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Background (autocolant) - Cum il lipim ?!  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

Probabil s-a mai discutat problema aceasta dar mai redeschid odata discutia. Cum putem lipi un autocolant pe geamul din spate al acvariului fara bule ? Astazi am facut o incercare si arata jalnic, cum pretul este destul de piperat - aprox 30ron / m2 nu-mi mai permit sa dau un rateu ...

Multam anticipat

Vremurile frumoase au trecut ...
narcis.b
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/05/2009 09:43:00
Messages: 447
Location: Constanta
IP:
Offline

Incepi cu o latura mica,fixezi linia de inceput apoi cu un card bancar de exemplu(cartela gsm,legitimatie Metro etc)incepi sa presezi incet pe suprafete mici in directia in care se desfasoara lipirea.Daca nu esti suficient de indemanatic,iti iei un ajutor care va tine rola in curs de desfasurare.Dupa terminare,cu un ac de cusutintepi usor umflaturile ramase si presezi cu cardul!Succes!
[Email]
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

Stergi bine sticla cu solutie de curatat geamul. Faci o solutie compusa din 1 parte detergent lichid de vase si 10 apa. Chemi un prieten. Torni solutia detergent+apa pe sticla unde va veni autocolantul incat sa formeze o pelicula uniforma. Dezlipesti autocolantul de pe foaie cu ajutorul prietenului. Pui autocolantul pe suprafata in cauza. Cu un card (cel mai bine Visa Gold da' merge si o cartela Romtelecom goala) scoti bulele plimbandu-te peste autocolant. Initial vei avea impresia ca nu se lipeste deloc si ca tot aluneca. Nu misca autocolantul prea tare. Dupa ce scoti toate bulele in cateva ore se va lipi. Spor la treaba!
clauss
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 08:53:52
Messages: 500
Location: italia
IP:
Offline

cel mai bine Visa Gold da' merge si o cartela Romtelecom goala
mai dat pe spate..
on topic -- si eu am lipit in acelasi mod

ACVARIUL MEU : http://s586.photobucket.com/albums/ss308/clauss77/?action=view&current=P1020632.jpg
[Email] [Yahoo!]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu am lipit tot cu metoda cu detergent, dar am folosit detergent de-ala pentur geamuri ca are si pulverizator.

Se lipeste faorte bine si usor asa.
Spor la treaba si sa ne arati rezultatele.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

Am lipit autocolantul pe primul acvariu, l-am sters bine si apoi am folosit un lichid de geamuri cu pulverizator (cilit daca nu ma insel) ... am intins frumusel autocolantul apoi am tabarat cu un card pe el(doar un BRD simplu ), A iesit foarte bine , azi urmeaza sa mai cumpar o bucata de autocolant si sa-l fac si pe al doilea ... daca studiam problema de la inceput erau gata ambele ...

Poze vor aparea curand, acum trebuie asezate acvariile, plus ca trebe' sa soseasca si cel mare pentru ciclide

Merci mult brawn, foarte util sfatul, MERGE GARANTAT SI CU PUTINA INDEMANARE IESE PERFECT ...

This message was edited 1 time. Last update was at 10/08/2009 12:22:35


Vremurile frumoase au trecut ...
wizzard_6
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2009 18:12:07
Messages: 140
Location: Brisbane,Australia
IP:
Offline

eu i-am dat o pelicula subtire de ulei pentru ca nu are adeziv, l-am intins bine si arata ca o eticheta pe sticla de bere. Problema mea e ca am terminat backgroundul 3D dar nu gasesc un recipient mare in care sa-l scufund cateva zile pt eliminarea toxinelor
[Yahoo!]
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

wizzard incearca in acvariul pentru care l-ai facut ... al meu acolo este acum, a 2-a saptamana ....

Vremurile frumoase au trecut ...
wizzard_6
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2009 18:12:07
Messages: 140
Location: Brisbane,Australia
IP:
Offline

mi-e cam teama si stii de ce? Am facut filtrul, l-am lasat 3 zile sa mearga cu apa si otet, apoi am pus apa cu substanta de declorinare si stii ce s-a intamplat?... a doua zi dupa ce l-am pus in acvariu am gasit apa cristal dar valoarea la nitrati considerabil crescuta desi am folosit la lipirea accesoriilor PVC Cement non toxic. Poate dupa ce se rezolva problema asta sa-mi fac curaj sa pun si backgroundul
[Yahoo!]
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Chestia cu uleiul este cred total inutila. Cel mult nu iti va face probleme.
Sper ca stii ca se lipsete pe exterior, da?
[Email] [WWW]
Flor
Junior member

Joined: 07/12/2005 10:09:39
Messages: 9
Location: Bucuresti, Titan
IP:
Offline

wizzard_6 wrote:eu i-am dat o pelicula subtire de ulei pentru ca nu are adeziv, l-am intins bine si arata ca o eticheta pe sticla de bere. Problema mea e ca am terminat backgroundul 3D dar nu gasesc un recipient mare in care sa-l scufund cateva zile pt eliminarea toxinelor


In cada? si eu am avut un background 3d, de dimensiuni 1m X 50cm, si din lipsa de spatiu l-am tinut in cada.

PS acum am vazut ca postul este din 2009!

This message was edited 1 time. Last update was at 06/08/2010 19:49:50

hulk2738
Member

Joined: 06/05/2009 22:42:05
Messages: 153
Location: Italy
IP:
Offline

Autocolantul se lipeste pe exteriorul sticlei acvariului. Am lipit foarte mult autocolant in restaurarea mobilei de bucatarie si am observat cum se comporta buclucasa pelicula. In primul rand nu trebuie sa ne grabim atunci cand vrem sa folosim autocolantul. Ideal e ca pelicula sa fie exact pe masura suprafetei de lipit dar atunci trebuie sa fim foarte atenti sa pozitionam pelicula perfect paralel cu suportul. Nu e chiar asa simplu de acea pentru incepatori e mai bine ca autocolantul sa depaseasca in dimensiuni suportul. Daca se face in 2 e mai usor. Nu e nevoie de ulei, e absolut inutil si ne complicam fara rost. E suficient sa degresam foarte bine suportul de lipit (cu alcool) si sa inlaturam eventualele asperitati (in cazul lemnului) si sa chituim eventualele gauri. Se incepe dezlipind in jur de 20-25 de cm de pelicula cu fixarea perfect paralel a capatului acesteia cu (,) capatul suportului. Sulul de autocolant il sprijinim pe suport deruland- dezlipind pelicula foarte incet concomitent cu presarea, prin miscari de-a latul suportului cu ajutorul unui prosop moale, a liniei de contact- lipire dintre suport si pelicula. In acest fel evitam formarea bulelor si a cutelor. Nimci mai simplu

This message was edited 1 time. Last update was at 15/08/2010 18:11:54

 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com