[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
as avea si eu o intrebare ...  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
miruna
Junior member

Joined: 14/07/2005 12:24:56
Messages: 34
Location: Timisoara
IP:
Offline

As vrea sa iau si eu un acvariu, insa din ceea ce am citit inca nu am reusit sa-mi dau seama care ar fi pestele cel mai apropiat de idealul meu de peste.... Problema sta cam asa : as vrea un peste care sa nu fie agresiv (cel mai important), sa reziste intr-un acvariu de 63 de litri, sa fie placut la vedere (colorat de preferinta, in albastru)....si caruia sa-i placa compania altor pesti (din specia lui sau din alta specie, imi este indiferent). Ideal ar fi sa fie si un bun parinte ...
Mi-am cumparat initial un beta albastru, adult, pe care l-am pus in acvariu impreuna cu un caras pui, caruia i-a scos un ochi si care dupa aceea a murit. Ma intreb daca l-as pune cu un caras adult ar mai indrazni sa il atace (in 63 de l) ? Sau ar trebui sa il dau si sa incep cu altceva ? Sau cu ce as putea sa il combin pe beta ?
[Email]
Kreator
Member
[Avatar]

Joined: 23/07/2004 00:01:56
Messages: 190
Location: Baia Mare
IP:
Offline

miruna wrote: ... inca nu am reusit sa-mi dau seama care ar fi ... idealul meu de peste.... Problema sta cam asa : as vrea un peste care sa nu fie agresiv ...



<<-->>
Cory
Member
[Avatar]

Joined: 06/06/2005 09:56:14
Messages: 180
Location: Vatra Luminoasa
IP:
Offline

Din cate am auzit, buni parinti sunt pestii din familia cichlidelor. Cred ca aici mai intervine si protectia puilor, caz in care parintele va deveni teritorial, deci agresiv.
Cred ca ar fi bine sa vezi urmatoarele site-uri (pe mine m-au ajutat cand mi-am ales pestii):
http://www.fishinthe.net/html/fishguide/index.php?nt=4
http://www.auspet.com/fish08.html
http://www.ratemyfishtank.com/freshwater_compatibility_chart.php
http://www.fishprofiles.com/interactive/compatibility.asp?salinity=Freshwater&action=Show+Compatible+Species
In plus e bine sa stii si necesitatile fiecarui peste care il ai in acvariu: carasul e peste de apa rece pe cand betta e tropical.
Pe Fish in the net ai si marimea de acvariu recomandata pentru fiecare specie:
http://www.fishinthe.net/html/fishguide/fishguide_main.php

I shut my eyes in order to see...
Cory
Member
[Avatar]

Joined: 06/06/2005 09:56:14
Messages: 180
Location: Vatra Luminoasa
IP:
Offline

@Kreator: cred ca esti offtopic

I shut my eyes in order to see...
miruna
Junior member

Joined: 14/07/2005 12:24:56
Messages: 34
Location: Timisoara
IP:
Offline

Multumesc Cory, pentru linkuri.

As mai avea o problema...Am citit despre o gramada de pesti, problema este ca nu ii prea gasesc in comert, in Timisoara, iar cei pe care ii avem la petshopurile de aici, nu stiu exact ce sunt. Este o specie, de exemplu, care se afla in comert care e de marimea unui neon si care are inotatoarea caudala disproportionat de mare fata de restul corpului, e in forma de evantai (nu in forma de arc, daca intelegi ce vreau sa spun) si este in culorile curcubeului. Oare ce peste este ?
[Email]
Kreator
Member
[Avatar]

Joined: 23/07/2004 00:01:56
Messages: 190
Location: Baia Mare
IP:
Offline

... sorry daca am deranjat pe cineva...

In legatura cu postul initial: cumpara 10-15 neoni albastri. Sunt frumosi, sunt de card, nepretentiosi, jucausi. Ideal ar trebui sa-i tii fara alte specii.

<<-->>
miruna
Junior member

Joined: 14/07/2005 12:24:56
Messages: 34
Location: Timisoara
IP:
Offline

...si in afara de neoni ce pesti albastri ar mai fi, neagresivi si de aceeasi dimensiune (as vrea sa pun un castel pe fundul acvariului, iar pestii sa intre si sa iasa prin ferestrele lui, si s-ar cere pentru asta un peste de dimensiunea neonului) ?
[Email]
Cory
Member
[Avatar]

Joined: 06/06/2005 09:56:14
Messages: 180
Location: Vatra Luminoasa
IP:
Offline

Cred ca te referi la guppy
http://www.fishinthe.net/html/fishguide/fishguide_fish.php?FC=85&nl=&nt=1
Tinand cont ca au o speranta de viata redusa se reproduc foarte usor si mult.

I shut my eyes in order to see...
miruna
Junior member

Joined: 14/07/2005 12:24:56
Messages: 34
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am cautat pe unul dintre linkurile pe care mi le-ai dat, Cory, si rezulta din schema respectiva ca beta s-ar potrivi cu un peste numit rainbow fish. Eu chiar nu mai inteleg nimic : rainbow fish sunt de fapt guppy sau Glossolepis incisus ? Am inteles ca Guppy se numeste poecilia reticulata... Oricum mi-ar fi greu sa cred ca beta s-ar putea intelege cu guppy...
[Email]
jumbo
Member
[Avatar]

Joined: 22/04/2005 12:00:50
Messages: 120
Location: Bucuresti - Titan
IP:
Offline

rainbowfish sunt melanotaenia si se inteleg bine cu betta eu am doi melanotaenia trifasciata si un mascul de betta yellow si nu am probleme

ride free
[WWW] [Yahoo!]
jumbo
Member
[Avatar]

Joined: 22/04/2005 12:00:50
Messages: 120
Location: Bucuresti - Titan
IP:
Offline

uite niste linkuri despre rainbowfish, da ai grija ca sunt destul de marisori nu-s de dimensiunea neonilor, in rest sunt pasnici si foarte frumosi:

http://www.thetropicaltank.co.uk/Fishindx/rainbows.htm
http://www.rainbowfishes.org/
http://members.optushome.com.au/chelmon/index.htm

ride free
[WWW] [Yahoo!]
Cory
Member
[Avatar]

Joined: 06/06/2005 09:56:14
Messages: 180
Location: Vatra Luminoasa
IP:
Offline

Cred ca te referi la
http://www.ratemyfishtank.com/freshwater_compatibility_chart.php
daca citesti cu atentie ai sa vezi mai sus Fancy guppy, in consecinta rainbowfish si guppy sunt diferiti.
In opinia mea ar fi mai bine sa vezi ce se gaseste, sa citesti despre pestii respectivi si apoi sa ii achizitionezi.
Ar fi bine sa citesti si Volumul acvariului si numarul pestilor.

I shut my eyes in order to see...
miruna
Junior member

Joined: 14/07/2005 12:24:56
Messages: 34
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am citit toate linkurile pe care mi le-ati dat, insa am nelamuriri : rezulta din ceea ce am citit ca rainbow fish sunt foarte diferiti unul de altul, si ca dimensiuni (unii sunt de 12 cm altii de 5 cm la maturitate) si ca si Ph al apei. Apropo, cum as putea masura ph-ul apei si cum as putea sa ajustez Ph-ul apei? Si daca ma decid de exemplu sa cumpar un rainbow fish care necesita un Ph al apei mai ridicat, beta ar rezista unui asemenea Ph (asta in cazul in care din schema respectiva as putea trage concluzia ca beta se va intelege cu totii pestii rainbow ) ?

Si as mai vrea sa spun ceva...daca pestii cu care se intelege beta la randul lor nu se inteleg ei intre ei, nu as prea avea sanse sa-i pun impreuna, nu ?
[Email]
miruna
Junior member

Joined: 14/07/2005 12:24:56
Messages: 34
Location: Timisoara
IP:
Offline

Care este denumirea stiintifica a carasului ?
[Email]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

miruna wrote:Care este denumirea stiintifica a carasului ?

Carassius auratus.
miruna
Junior member

Joined: 14/07/2005 12:24:56
Messages: 34
Location: Timisoara
IP:
Offline

Problema asta o consider mai importanta asa ca o sa imi mai postez o data problema :

Am citit toate linkurile pe care mi le-ati dat, insa am nelamuriri : rezulta din ceea ce am citit ca rainbow fish sunt foarte diferiti unul de altul, si ca dimensiuni (unii sunt de 12 cm altii de 5 cm la maturitate) si ca si Ph al apei. Apropo, cum as putea masura ph-ul apei si cum as putea sa ajustez Ph-ul apei? Si daca ma decid de exemplu sa cumpar un rainbow fish care necesita un Ph al apei mai ridicat, beta ar rezista unui asemenea Ph (asta in cazul in care din schema respectiva as putea trage concluzia ca beta se va intelege cu totii pestii rainbow ) ?

Si as mai vrea sa spun ceva...daca pestii cu care se intelege beta la randul lor nu se inteleg ei intre ei, nu as prea avea sanse sa-i pun impreuna, nu ?
[Email]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Buna ,dupa cate am inteles eu , tu esti incepatoare si nu cred ca ar trebui sa te complici.In primul rand vreau sa ma asigur ca ia citit articolul asta : http://www.acvariu.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=50&Itemid=29
Daca nu sa o faci , te va ajuta mult.In al doilea rand , legat de ce pesti poti baga acolo ar fi cam asa.Betta ,Vivipari( Guppy , Molly , Xipho,Platty) , neoni , ancistrus si ar mai fi cateva specii dar nu-mi vin in minte acum.Stiu ca acvariul pare mare mai ales ca pestii ii vei lua pui dar cu timpul poate ajunge neincapator daca iei o specie de peste care creste prea mare.Carasul e una dintre ele asa ca nu ar trebui sa mai cumperi.
Cred ca cea mai buna combinatie ar fi o pereche de betta si cativa neoni sau daca nu poti lua vivipari.Oricum nu-ti recomand sa ai mai multi de 15 pesti in aacvariul ala.Deasemenea nu e bine sa ai 2 masculi de betta in acelasi acvariu pt ca se bat pana la moarte.Deasemenea nu-ti recomand guppy cu betta pt k betta va atenta la cozile lor.
Totusi daca esti incepatoare iti recomand viviparii pt k sunt mai rezistenti si mai usor de intretinut.Cat despre castel este cam de prost gust si cand vei deveni o acvarista adevarata iti vei da seama.Cel mai frumos si folositor decor intr-un acvariu sunt plantele.Pe langa faptul ca arata superb ,aceastea ajuta la mentinerea unei ape curate.Ar fi multe de spus dar nu am timp asa ca cel mai bine e sa rasfoiesti articolele de pe site(pe site nu pe forum).Vei gasi si articole despre pesti care iti vor face alegerea mai usoara.Bafta.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

miruna wrote:Care este denumirea stiintifica a carasului ?
Renunta la ideea cu carasu' . N-are ce cauta in 63 litri.
Nici melanotenii n-as baga. Nici vivipari ca-ti fac o groaza dddaaa pui si te trezesti dupa vreo luna cu vreo 100 dddaaa pui pppaaa care nu stii cum sa-i mai imparti la rude, cunostinte, prieteni ....... si dupa ce nu mai ai la cine da te dai cu capu' dddaaa pereti si iei alti pesti .

Avind in vedere dimensiunile acvariului si cerintele tale din primul post, neonii sint cei mai buni candidati ;) . Fie clasici fie negri, roz sau rosii. Vreo 10-15 pesti. Nu mai mult. Plus 1 sau 2 Ancistrusi.

P.S. Nu le lacomi si nu aglomera acvariul ca nu-i conserva cu sardele!

Poze: smilie ... Poze cu plante
miruna
Junior member

Joined: 14/07/2005 12:24:56
Messages: 34
Location: Timisoara
IP:
Offline

Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns pana acum la mesaje, sfaturile m-au ajutat foarte mult.

Am decis pana la urma sa cumpar niste pesti care figurau pe lista pestilor care pot convietui in acelasi acvariu cu agresivul beta. Ii multumesc lui Cory pentru link. Am luat 2 molly, mascul si femela si niste pesti despre care vanzatorul mi-a spus ca se numeste gourami albastru. Eu cautam de fapt dwarf gourami, dar daca nu am gasit altceva, a fost bun si gourami albastru.
Problema e ca nu seamana cu nici unul dintre pestii care apar in pozele cu gourami. Culoarea lui este o combinatie de albastru foarte deschis cu gri deschis si alb si are niste pete gri pe corp, insa nu suficient de inchise la culoare incat sa creeze un contrast. Are niste pete galben-aurii pe inotatoarea de pe burta, care este dintr-o singura bucata, urmareste toata linia burtii si se termina la inotatoarea caudala. In fata are 2 mustati, iar ceea ce ma ingrijoreaza la ei este faptul ca la 2 dintre ei din burta le iese un fel de mat roz, care am observat ca creste in lungime. La unul dintre pesti matul asta roz atinge 10 cm deja (va inchipuiti ce inseamna 10 cm fata de lungimea de 2.5 cm a pestelui !).

V-as ruga sa ma lamuriti daca este intr-adevar o specie de gourami si ce rol are matul ala roz ? Tipul de la care am facut greseala sa-i cumpar m-a mai pacalit odata cu 3 beta despre care mi-a spus ca sunt femele si de fapt se vedea foarte bine ca sunt masculi. Nu cred ca a facut-o neintentionat, in general astia se pricep si avea asa o figura de pacalici atunci cand i-am cumparat... mai ales ca am facut si greseala de a-i spune de dinainte ce specie caut.
[Email]
jumbo
Member
[Avatar]

Joined: 22/04/2005 12:00:50
Messages: 120
Location: Bucuresti - Titan
IP:
Offline

parerea mea e ca nu ai ales bine gourami deoarece cresc foarte mari, pot ajunge pana la 20 cm si in curand acvariul tau va deveni neincapator
cat despre matul roz poate pui si tu ceva poze sa ne dam seama ce poate fi

ride free
[WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com