[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Decor homemade  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

In 2-3 saptamani trebuie sa-mi ajunga acasa acvariul de 150x60 pentru ciclide, cum pentru el sunt decis sa execut un decor home-made mi-am propus sa fac experiente pe un acvariu’ mai mic. Acvariul ales este cel destinat inmultirii ancistrusilor (80x35x40).

Am achizitionat
- 1 bax de polistiren expandat (5buc cu grosimea de 10cm dimensiuni 100x50cm, se gasesc diferite grosimi in magazine intre 2 si 20 cm iar pretul e undeva intre 40-50 ron / bax).
- 2 pungi cu ciment “ordinar” (4,5 kg / punga pret aproximativ 5 ron / punga)
- 1 bucata pensula (4 ron)
- 1 tub de silicon Den Braven transparent - 15 ron
- aproximativ 5kg nisip spalat / uscat / cernut
- oxid maro 2,5 ron / punga de 500g

Am taiat placa de polistiren dupa masurile interioare ale acvariului, am marcat locasul unde va sta incalzitorul, piatra de la vibrator si am decupat locasul pentru filtrul intern. Modelarea am facut-o folosindu-mi inspiratia de moment, fara a avea nici o “matrita”. Pentru taiere si modelare am folosit un cutit incins pe aragaz, cutter si o sursa de foc (neavand nimic la indemana am folosit bete de chibrit). Traseul (gaura in polistiren) furtunului de la pompa l-am facut cu o bucata de otel incinsa. In aproximativ 2-3 ore de lucru cam asta a iesit:

image

Primul strat: 1 parte nisip, 3 parti ciment si apa cat sa fac o pasta in genul aluatului pentru clatite. Inainte de intinderea amestecului pe polistiren acesta a fost udat, pentru a-l aplica am folosit pensula. Cam asta a iesit dupa primul strat:

image
image
image
image

Pentru stratul al doilea am folosit 1 parte nisip si 2 parti ciment plus apa, amestecul reiesit a fost putin mai consistent ca cel de la primul strat. Inainte de aplicare am stropit decorul iar aplicarea am facut-o cu pensula si cu mana. Dupa aplicare l-am lasat circa 10-15 minute la uscat si l-am remodelat cu o pensula uda.
Pentru stratul al treilea am folosit aceleasi concentratii ca la primul strat dar de aceasta data cantitate mai mare: 1 parte nisip si 3 parti ciment adaugand cam 300 de grame de oxid maro (vezi poza) si apa. In prealabil decorul a fost udat iar aplicarea s-a facut cu pensula si pe alocuri cu mana, pentru remodelare am folosit o pensula uda in 10-15 minute dupa aplicarea stratului. Rezultatul:

image
image

Pentru straturile doi si trei este recomanda udarea in timpul uscarii (la cateva ore stropit cu apa – cu ajutorul unei pompe de la un parfum sau de la lichid de spalat geamuri). Ramane sa vad culoarea finala si sa decid daca voi mai aplica niste nuante sau daca il las asa. Ca prima experienta pot spune ca pare destul de reusit insa nu cunosc “fiablilitatea”, in cateva zile va fi in acvariu acoperit de apa si in timp vom vedea ce "opera de arta" am facut. Stiu ca lucrurile postate de mine sunt cam stiute de majoritatea dar am dorit sa va impartasesc si experienta mea, pentru nelamuriri va stau la dispozitie.

Voi reveni cu poze cu varianta finala si cu el in apa.

Vremurile frumoase au trecut ...
Decamio
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/07/2009 11:58:22
Messages: 13
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Arata chiar bine!
Totul pare foarte fin lucrat, felicitari!
Si eu mi-am facut un fundal acum o saptamana... cel mai nasol e cand stai cu el in acvariu gol si astepti sa iasa chimicalele din colorant
[WWW]
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

Decamio wrote:Arata chiar bine!
Totul pare foarte fin lucrat, felicitari!
Si eu mi-am facut un fundal acum o saptamana... cel mai nasol e cand stai cu el in acvariu gol si astepti sa iasa chimicalele din colorant


Eu inca sunt la stadiul acesta

This message was edited 1 time. Last update was at 15/08/2009 23:42:23


Vremurile frumoase au trecut ...
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

Dupa aproape 3 saptamani in care decorul a stat in apa, am facut setup-ul avariului, cand mai imi vin ceva idei voi mai aglomera fundul, momentan ceva simplut destinat inmultirii ancistrusilor, sper ca masculul meu isi va face din nou datoria, doar i-am pregatit casa frumoasa ...

image

Vremurile frumoase au trecut ...
fishyman
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 31/08/2008 20:49:45
Messages: 406
Location: Brasov, Florilor
IP:
Offline

Felicitari pentru fundal, in sfarsit cineva explica pe intelesul meu cum se fabrica aceasta! Dioxidul aceea nu este toxic pentru pesti? Daca eu am un acvariu ciclat cum introduc un fundal home made nou, fara sa daunez pestisorilor cu chimicale?

This message was edited 1 time. Last update was at 29/08/2009 15:17:40


acvariul meu
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

fishyman wrote:Felicitari pentru fundal, in sfarsit cineva explica pe intelesul meu cum se fabrica aceasta! Dioxidul aceea nu este toxic pentru pesti? Daca eu am un acvariu ciclat cum introduc un fundal home made nou, fara sa daunez pestisorilor cu chimicale?


Merci ... pt. a se elimina toxinele decorul trebuie tinut o perioada in apa cu schimburi cat mai dese (eu am facut treaba asta 2 saptamani jumate) .... decorul trebuie lipit de spatele acvariului, singura posibilitate ca sa nu-ti deciclezi acvariul ar fi sa-l faci si sa-l "detoxifici" in alt vas cu apa, apoi sa golesti acvariul, sa lipesti decorul si la sfarsit sa pui apa inapoi ... oricum ai da tot acvariul peste cap deci mai bine schimbi apa ...

Vremurile frumoase au trecut ...
adgph7
Unripe member

Joined: 18/10/2019 13:21:37
Messages: 1
IP:
Offline

salut, mai esti activ?
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com