[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
ozonare apa  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
zmeus
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/03/2005 13:13:54
Messages: 45
Location: Bucuresti-DR.Taberei
IP:
Offline

ce stiti despre instalatii de ozonare a apei ?
si daca cumva se poate face.
aim icon
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

cam greu sa faci o instalatie de ozonare a apei principiul nu este complicat dar trebuie niste materiale mai deosebite principiul este urmatorul se face un mic scurtcircuit intre doi electrozi iar aerul din jurul lor este ozonizat care prin acelasi principiu ca la un vibrator se introduce in acvariu oxigenul mi se pare [O3] este un distrugator de bacterii si ciuperci dar nu in cantitati prea mari ozonul este un semi sterilizator daca reusesti succes ???

Ogar batrin dar.... cu miros fin
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

Am vazut intr-o revista Tehnium mai veche (adica prin 198x) o instalatie de ozonizare, dar era vorba de ozonizare unei incaperi. Ca principiu era vorba de un ridicator de tensiune (era folosit transformatorul de inalta tensiune de la un televizor) si apoi redresat, electrodul "+" era ridicat undeva la nivelul tavanului, iar "-" nu era folosit, sau invers , si se obtinea datorita diferentei de potential o ionizare slaba a aerului, si implicit ozon, care are ca formula chimica O3.
Pentru a obtine ozon sa il introduci in acvariu, trebuie sa obtii descarcari lectrice la diferente mari de potential (cateva mii de volti), dar in astfel de cazuri nu iti recomand sa faci improvizatii
Numai ca idee, gandeste-te ca sculele cu care se lucreaza in mod normal in electronica sunt izolate pentru 500-1000V, tensiuni pe care ar trebuii sa le depasesti.

Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
Cory
Member
[Avatar]

Joined: 06/06/2005 09:56:14
Messages: 180
Location: Vatra Luminoasa
IP:
Offline

Din cate stiu ai nevoie de un ionizator si de un reactor pentru a doza cantitatea de ozon SEPARATE de acvariu (gen filtru canistra).
Atentie mare daca folosesti asa ceva! In cantitate mare este toxic pentru pesti si oameni (poate amplifica astmul). Oricum, efectul sau de sterilizare si se poate face si cu UV.
Am inteles ca este rentabila pentru acvariile de dimensiuni mai mari sau pentru cele marine.
Din punct de vedere al construirii unei instalatii cu ozon, trebuie de avut in vedere ca acest gaz este coroziv si trebuie folosite materiale rezistente.
Cred ca aici ai mai multe date.
http://www.fishprofiles.com/articles/general/ozone.asp

I shut my eyes in order to see...
zmeus
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/03/2005 13:13:54
Messages: 45
Location: Bucuresti-DR.Taberei
IP:
Offline

thank you guys
m-am linistit
aim icon
zmeus
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/03/2005 13:13:54
Messages: 45
Location: Bucuresti-DR.Taberei
IP:
Offline

se poate ichide acest topic
aim icon
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com