[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
co2 cu bani putini :))  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
clauss
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 08:53:52
Messages: 500
Location: italia
IP:
Offline

, am si eu co2 :jumpers: , destul de ieftin zic eu butelia este un extinctor de co2 (special conceput pentru dioxid de carbon )de 2 kg luat aproape degeaba de la o firma de profil, reductorul de presiune mi-a fost facut cadou de un prieten care este sudor la o firma de constructii metalice, a-r trebui sa fie un reductor de argon/co2 insa nimeni nu stie sigur , nici chiar amicul care m-i la dat , sunt aproape sigur ca e de co2 pentru ca s-a potrivit perfect la conexiuni, fara nici un fel de reductii , daca era de oxigen era mai mica conexiunea la iesire.(zic conexiunea ca nu stiu cum sa-i la "gura" aceea de iesire) . am mai pus un numarator de bule facut dintr-o seringa si o chestie de "sens unic" si gata codoiul . iata-l mai jos in poze: image image image image image image

urmeaza in curind si o electrovalva si alte chestii care ne fac viata mai complicata


p.s. si pentru cei care nu sunt multumiti de aspectul unui extinctor iata si varianta cool image

ACVARIUL MEU : http://s586.photobucket.com/albums/ss308/clauss77/?action=view&current=P1020632.jpg
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Esti pe "drumul cel bun" De electrovalva voiam sa zic si io. Rezolva urgent, ca te vei plictisi inchizand si deschizand la robinet. Apoi, vei numara zilele pana cand iti vei lua un ph control. Se cunoaste lipsa lui intr-un acvariu plantat. Intotdeauna trebuiesc facute reglaje din mers, odata cu cresterea plantelor, sau cand le tunzi.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
bogdan94
Member

Joined: 07/06/2009 14:37:52
Messages: 173
Location: Nucet BH
IP:
Offline

poti face reglajul fin din acel reductor?

decat numaratorul acela de bule mai bine iei unul de sticla, la fel si valva antiretur, deoarce co2 este un gaz coroziv, in timp o va strica....

ia-ti si un tester vizual de co2-ph, sa nu cumva sa bagi prea mult sau prea putin...
[WWW] [Yahoo!]
bogdan94
Member

Joined: 07/06/2009 14:37:52
Messages: 173
Location: Nucet BH
IP:
Offline

stai ca acum vad, nu era mai simplu daca bagai valva anti-retur in fundul seringii? arata mai estetic...
[WWW] [Yahoo!]
clauss
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 08:53:52
Messages: 500
Location: italia
IP:
Offline

tocmai am rezolvat si cu electrovalva, de la o veche masina de spalat , cu phcontroler cred ca o sa mai astept putin, am auzit pe cineva ca il calibreaza la cel mult 2 saptamini...
@bogdan94
ia-ti si un tester vizual de co2-ph, sa nu cumva sa bagi prea mult sau prea putin...
am unul de la sera image
decat numaratorul acela de bule mai bine iei unul de sticla, la fel si valva antiretur, deoarce co2 este un gaz coroziv, in timp o va strica....
stiu , sunt doar provizorii, voiam sa-l vad pe codoi la treaba, o sa l-e schimb
poti face reglajul fin din acel reductor?
aproape a muncit mult unde era inainte, a fost si trintit, insa merge bine...aproape...in prima zi l-am lasat la 3 bule/sec ---seara 0 bule , a doua zi iarasi 3 bule/sec---seara 1/sec a treia zi 3 bule/sec---seara 2 /sec :-) , azi de dimineata reglat la 3 bule/sec---si inca se mentine , deci sunt pe drumul cel bun, si am inteles ca mai multe reductoare fac aceasta gluma...
stai ca acum vad, nu era mai simplu daca bagai valva anti-retur in fundul seringii? arata mai estetic...
acu" spui ...nu m-am gindit, am facut totul la repezeala...este varianta provizorie, urmeaza aptibilduirea si imbunatatirea

ACVARIUL MEU : http://s586.photobucket.com/albums/ss308/clauss77/?action=view&current=P1020632.jpg
[Email] [Yahoo!]
clauss
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 08:53:52
Messages: 500
Location: italia
IP:
Offline

done iata si noul bubble counter extrempower bubble maxforce counter 0.1 image

ACVARIUL MEU : http://s586.photobucket.com/albums/ss308/clauss77/?action=view&current=P1020632.jpg
[Email] [Yahoo!]
bogdan94
Member

Joined: 07/06/2009 14:37:52
Messages: 173
Location: Nucet BH
IP:
Offline

alta viata...dar electrovalva nu ne-o arati?
[WWW] [Yahoo!]
clauss
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 08:53:52
Messages: 500
Location: italia
IP:
Offline

ba da , e cam uritica, da avind in vedere ca tot ansamblul va sta ascuns in dulap, nu ma preocupa mult estetica...
iata si poza: image image

ACVARIUL MEU : http://s586.photobucket.com/albums/ss308/clauss77/?action=view&current=P1020632.jpg
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Buna ideea cu electrovalva de masina de spalat. Functioneaza si la 220v...O gasesti si relativ usor si ieftin....Felicitari pentru idee.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
clauss
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 08:53:52
Messages: 500
Location: italia
IP:
Offline

multam pentru aprecieri , acum o am conectata la priza programabila impreuna cu luminile si powerhead-ul de la co2, la ora 23 se opresc toate, deci economie de co2

ACVARIUL MEU : http://s586.photobucket.com/albums/ss308/clauss77/?action=view&current=P1020632.jpg
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

clauss wrote:aproape a muncit mult unde era inainte, a fost si trintit, insa merge bine...aproape...in prima zi l-am lasat la 3 bule/sec ---seara 0 bule , a doua zi iarasi 3 bule/sec---seara 1/sec a treia zi 3 bule/sec---seara 2 /sec :-) , azi de dimineata reglat la 3 bule/sec---si inca se mentine , deci sunt pe drumul cel bun, si am inteles ca mai multe reductoare fac aceasta gluma...
Atentie mare cu debitu`, tu esiti in situatia fericita in care debitu` scade. Daca ar fi crescut putea sa omoare tot acvariu. Asta se intimpla la regulatoarele industriale, n-au fost concepute sa lucreze la debit asa mic. Io zic sa-ti cumperi un robinet special pentru reglaj fin de CO2 .

Atentie si cu electovava de la masina de spalat, nu e conceputa pentru CO2, are garnituri care vor fi corodate de CO2, verific-o periodic cu sapunele. Nu prea am incredere in imbinarile care le-ai facut cu silicon la electrovalva, CO2 e sub o presiune considerabila, in afara de asta stie sa iasa prin pori prin care aeru` nu stie .

Poze: smilie ... Poze cu plante
pulitzer
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/02/2009 20:47:11
Messages: 97
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

beton e numai 40 lei noua;) nu are scapari de Co2? din cate stiu e pt apa acea electrovana. se incalzeste in timpul functionarii? nu o degradeaza Co2-ul sau nu are elemente de cauciuc....
sorry de atatea intrebari dar vreau sa-mi iau si eu una
clauss
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 08:53:52
Messages: 500
Location: italia
IP:
Offline

de regulator...ce sa zic...stiu ca e industrial, insa acum merge stabil, 4 bule/sec , cu electrovalva insa...se incalzeste cam tare, cred ca o sa o scot din "circuit"..deci @pulitzer nu-ti recomand electrovalva de masina de spalat, desi functioneaza ireprosabil se incalzeste cam mult, nu stiu...ori cum nu e capat de tara, seara cind se sting luminile se opreste si powerhead-ul deci co2-ul nu mai este dizolvat, atit doar ca se pierde, asta daca nu ma apuc in fiecare sa inchid iar diminesta sa deschid minerul extinctorului image

ACVARIUL MEU : http://s586.photobucket.com/albums/ss308/clauss77/?action=view&current=P1020632.jpg
[Email] [Yahoo!]
bogdan94
Member

Joined: 07/06/2009 14:37:52
Messages: 173
Location: Nucet BH
IP:
Offline

deci, inca ceva:

Cat te-a costat stingatorul?

Cam cat crezi ca te va tine o incarcare?
[WWW] [Yahoo!]
clauss
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 08:53:52
Messages: 500
Location: italia
IP:
Offline

stingatorul m-a costat 30 euro(nu stiu cit vine in ron ca nu i-am apucat ) insa e irelevant pentru ca la o alta firma de vinzare si intretinere a acestor echipamente mi-au zis ca i-mi dau unul gratis(din cele retrase!!) doar ca nu aveau in acel moment trebuia sa mai astept o saptamina sau doua si nu mai aveam rabdare ...deci cu ceva cunostinte il poti gasii gratis

ACVARIUL MEU : http://s586.photobucket.com/albums/ss308/clauss77/?action=view&current=P1020632.jpg
[Email] [Yahoo!]
clauss
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 08:53:52
Messages: 500
Location: italia
IP:
Offline

iar cu incarcarea habar nu am, este mic( are 2 kg de "produs") si merg la 4 bule pe secunda, acvariul e maricel...daca ma tine o luna sunt multumit :-)

p.s. o sa ma duc sa o iau si pe cea gratis promisa

ACVARIUL MEU : http://s586.photobucket.com/albums/ss308/clauss77/?action=view&current=P1020632.jpg
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

clauss wrote:de regulator...ce sa zic...stiu ca e industrial, insa acum merge stabil, 4 bule/sec

Cind nu aveam unde gasi regulatoare de uz acvaristic m-am jucat de m-am plictisit cu d-astea industriale si n-am reusit sa gasesc unu' stabil la debit mic. Invariabil debitu' se modifica cum vroia el. Sper sa fii mai norocos decit mine .

clauss wrote: mi-au zis ca imi dau unul gratis(din cele retrase!!)
Ce inseamna retrase? De ce le-au retras? Nu cumva au durata de viata limitata, durata dupa care devin nesigure?

Poze: smilie ... Poze cu plante
clauss
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 08:53:52
Messages: 500
Location: italia
IP:
Offline

Invariabil debitu' se modifica cum vroia el. Sper sa fii mai norocos decit mine
presupun ca tehnologia a mai evoluat intre timp, acesta reactioneaza foarte lent la un nr mare de rotatii ale robinetului..., oricum este inca sub stricta supraveghere
Ce inseamna retrase? De ce le-au retras? Nu cumva au durata de viata limitata, durata dupa care devin nesigure?
si asta , insa pot fii retrase si pentru ca obiectivul linga care au fost plasate intre timp a fost scos din functiune, deci prezenta lor acolo devine inutila, sunt retrase si "pensionate"

ACVARIUL MEU : http://s586.photobucket.com/albums/ss308/clauss77/?action=view&current=P1020632.jpg
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

clauss wrote:
Invariabil debitu' se modifica cum vroia el. Sper sa fii mai norocos decit mine
presupun ca tehnologia a mai evoluat intre timp, acesta reactioneaza foarte lent la un nr mare de rotatii ale robinetului..., oricum este inca sub stricta supraveghere

Nu-i vorba de tehnologie. Tehnologia e simpla. Ideea e ca n-au fost concepute sa lucreze la debit mic pentru ca nu-i nevoie de debit mic. Lipseste robinetu' ala care foloseste filet cu pas foarte foarte mic si are chestia aia conica in interior. Adica invirti mult mult de robinet si obtii o variatie mica mica a debitului .

clauss wrote:insa pot fii retrase si pentru ca obiectivul linga care au fost plasate intre timp a fost scos din functiune, deci prezenta lor acolo devine inutila, sunt retrase si "pensionate"
Sper ca asta-i cauza pensionarii .

Poze: smilie ... Poze cu plante
narcis.b
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/05/2009 09:43:00
Messages: 447
Location: Constanta
IP:
Offline

In mod sigur va trebui sa recurga la un robinet de reglaj fin,altfel va avea variatii permanente,elctrovalva de masina de spalat sigur nu merge,ea este construita pt un regim de alimentare de maxim 20 min.Mare si butucanoasa,poate fi adaptata o elctrovalva de 3/8 ,varianta normal inchisa,de la magazinele cu artcole pt firmele de gaz natural,aceea rezista alimentata o zi,pretul ei fiind in jur de 60lei,dar trebuie bricolat adaptoare la filet...
[Email]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com