[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Dans Gurami  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
ciumurel
Junior member

Joined: 05/07/2005 07:18:38
Messages: 65
Location: Timisoara Piata 700
IP:
Offline

Am ,intr-un acvariu de vreo 20 l , 2 blue gurami,Trichogaster Trichopterus , cam de 8 cm lungime,nu stiu exact varsta ,dar eu ii am cam de 2 luni si aveau cam 4 cm cand i-am luat.In ultima vreme am remarcat ca au inceput un soi de ritual , de cateva ori pe zi se invart intre ei si se ciupesc unul pe celalt ,fara ca cel ciupit sa fuga.Unul e albastru + inchis la culoare si celalalt e mai deschis .Cel deschis are inotatoarea dorsala putin mai lunguiata ,deci cred ca asta e mascul(desi stiam ca masculii sunt mai colorati decat femelele).Poate cineva sa-mi spuna daca asta e vreun ritual de imperechere ,ceva?Eu nu cred ca , desi sunt destul de mari ,au 10 luni.Am inteles ca ajung la maturitate in 10 luni.Are rost sa-i tin separat?I-am pus in alt acvariu , preventiv.

Time is on my side
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

ciumurel wrote:In ultima vreme am remarcat ca au inceput un soi de ritual , de cateva ori pe zi se invart intre ei si se ciupesc unul pe celalt ,fara ca cel ciupit sa fuga.
Ala cu dorsala lunguiata se "balanseaza" pppaaa linga celalalt? Poate ca pun la cale ceva :18: . Daca vor depune, scoate femela, in acvariul ala mic are toate sansele sa fie ucisa de mascul. Nu sint la fel de rai ca betta, da' uneori se intimpla.

ciumurel wrote:inotatoarea dorsala putin mai lunguiata ,deci cred ca asta e mascul
Cam asa e.

P.S. Daca vrei pui adavarati pregateste cultura dddaaa infuzori.

Poze: smilie ... Poze cu plante
The animal
Junior member

Joined: 17/03/2006 16:26:48
Messages: 36
Location: Constanta,Navodari
IP:
Offline

Nu te lua dupa culoare,aceasta indica starea de spirit a pestelui nicidecum deosebirea sexelor
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com