[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Melcii Pomacea !  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am gasit zilele trecute in acvariu mai multi melcisori mici de tot si apar in continuare dar am vazut pe un site Aici ca melcii depun icre dar eu nu am vazut in acvarui nici o urma de icre,si nu stiu cum si de unde au iesit melcisorii aia.
Am incercat sa scot din ei sa vad daca tot apar si asa s-a intamplat apar in continuare.
Am doi melci primiti de la Leo si ma bucur de ei dar poate cineva sa ma lamureasca cum au aparut

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

esti sigur ca sunt pomaceea? chiar daca sunt, in acvariu nu cred ca ai vazut icre, eventual la suprafata..si cele de pomaceea sunt mari.
mia probabil ai melci mici si maro..care depun peste tot, au ouale mici si transparente si mai greu de vazut.

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Araldq wrote:esti sigur ca sunt pomaceea? chiar daca sunt, in acvariu nu cred ca ai vazut icre, eventual la suprafata..si cele de pomaceea sunt mari.
mia probabil ai melci mici si maro..care depun peste tot, au ouale mici si transparente si mai greu de vazut.

May nu stiu exact melcii sunt primiti de la leo atunci cand am venit la intrunire si a zis ca sun pomacea , faza e ca am vazut eu asa ceva niste chestii mici si albe care peste 2 min nu mai erau acolo dar am zis ce cine stie ce o fi :mrgreen:

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

Aia de la Leo sunt pomaceea, dar tu ai primit si plante..si foarte probabil printre ele se aflau daca nu melci de alta natie macat oua de la ei...
Dar chestiile mici si albe nu prea cred ca erau melci.

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pomacea depun pe unde nici nu gandesti (dar in afara apei...). Puiutii sunt cat un graunte si de culoare deschisa. mai sunt si alti melci care pe care puteai sa-i primesti o data cu plantele care depun pe plantele din apa si la care puiutii pot fi deschisi la culoare cat sunt mici...
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Lucian wrote:Pomacea depun pe unde nici nu gandesti (dar in afara apei...). Puiutii sunt cat un graunte si de culoare deschisa. mai sunt si alti melci care pe care puteai sa-i primesti o data cu plantele care depun pe plantele din apa si la care puiutii pot fi deschisi la culoare cat sunt mici...

Se poate dar tot apar , sunt mici si maro asta
Nu inteleg ca tot ii separ si tot apar in continuare.
:shock:

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

daca sunt maro sigur nu sunt pomacea... i-ai achizitionat odata cu plantele
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Lucian wrote:daca sunt maro sigur nu sunt pomacea...

Probabil sunt Helisoma nigricans...

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu ati inteles ceva si va mai repet ca eu ii scot si ii pun in alta parte dar tot apar .Ce se inmultesc cand sunt asa mici nu are cum :shock:
Aici e problema ca tot apar dar de unde pauza.

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sorinel18_my wrote:Nu ati inteles ceva si va mai repet ca eu ii scot si ii pun in alta parte dar tot apar .Ce se inmultesc cand sunt asa mici nu are cum :shock:
Aici e problema ca tot apar dar de unde pauza.

Noi te-am inteles dar cred ca tu nu intelegi ca aceste operatii le vei face tot timpul de acum incolo Unul singur daca ramane si iti da imediat de lucru - si nu cred ca ai ajuns la performanta asta, chiar si intr-un acvariu chel, ce sa mai zic intr-unul plantat.
schizotron
Epicus Aquaticus
[Avatar]

Joined: 10/01/2005 16:06:25
Messages: 290
IP:
Offline

poate incerci si un tratament daca tot vrei sa scapi de anumite specii.daca te vei uita atent o sa vezi cuiburile alea gelatinoase pe tot ce inseamna suport

acvila non capit mushte
[Email] aim icon
attilio
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2005 15:56:07
Messages: 174
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

eu am cumparat 2 Striped Raphael Catfish si intr o saptamana nu a mai ramas decat cochiliile din ei.
[Yahoo!]
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ok ms mult la toti pt raspunsurile primite

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
floryn
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 28/12/2001 02:00:00
Messages: 394
Location: bucuresti/cal vitan
IP:
Offline

Eu am reusit sa scap de ei, dar e ceva low-tech, 2 felii de morcov puse in acvariu, la mine i-a atras si de fiecare data cand ai ocazia ii scoti, si ca sa mai scapi de ouale lor , cel putin de alea de pe sticla , curata cu ceva dur.
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com