[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Transport pesti  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
culturystul
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/10/2008 18:19:44
Messages: 80
Location: craiova
IP:
Offline

Salutare

imi cer scuze daca nu trebuie sa postez aici ceea ce vreau sa va intreb, si anume:

vreau sa cumpar de la userul Catalos 2 astronotus de 21 cm fiecare, problema e ca el e din bucuresti iar eu din craiova si nu stim cum sa facem cu transportul... smilie

cei care ati transportat pesti pe ruta asta va rog sa-mi dati cateva detalii ( prin ce ati transportat - CFR, microbuz Buc-Craiova, fan curier, etc) , cum ati ambalat pestii si cat a costat transportul precum si alte detalii care prind bine unui novice in ale tranzactiilor de-a latul tarii :p

ma gandesc ca la dimensiunea acestor pesti sa nu moara pe timpul calatoriei, ce cantitate de apa, oxigenare, etc..


ms mult!
[Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

eu am trimis unui prieten cam de la iasi la bacau, 1 peste asemanator, bagat in 4-5 pungi menajere mari de 60 L, si pungile erau intr-o galeata care o avea unul de la maxi taxi(care l-a si transportat) Pestele a ajuns foarte bine
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

Parerea mea e sa-i transporti in saci de nylon transparenti, sunt grosi si foarte rezistenti, pusi intr-o galeata, cum a spus si Radu.U.Daca vrei neaparat pestii, sfatul meu ar fii sa te duci dupa ei, CFR e cel mai ieftin, nu apar probleme de trafic, stii excat in cat timp ajungi cu ei acasa, si plus de asta sa stii ca fara pastile de oxigen nu cred ca ai sa reusesti.Chestia buna e ca daca te duci tu dupa ei poti linistit sa le mai adaugi cate o pastila de oxigen.(bineinteles conform indicatiilor de pe cutie).Eu asa am transportat 6 oscari de la Fagaras la Sighisoara, cam 180-200 km parca.
Pentru alte detalii daca ai nevoie poti sa-mi scrii pe PM.

http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
l3n3a
Member
[Avatar]

Joined: 09/02/2006 22:23:19
Messages: 100
Location: Slatina
IP:
Offline

Cea mai rapida si sigura metoda de rapid eu zic ca este cu microbuzul Bucuresti - Craiova.
Pestii merg pusi asa cum a spus Radu.U in saci menajeri si apoi sacii pusii intr-o cutie de banane (cutie foarte solida ce protejeaza sacii pe timpul transportului). Vanzatorul va duce cutia cu pestii la microbuz (exista o masina la fiecare jumatate de ora ce pleaca dinspre Buc) de la:
Autogara C&I
Adresã: Str. Ritmului nr.35, sector 2
Tel: 021.250.86.69
si o va expedia spre Craiova pe numele persoanei ce cumpara. O sa trebuiasca sa plateasca 10 lei transportul (atat am platit eu sapt trecuta). Soferul o sa-i dea un bilet cu numarul lui de telefon si numarul masinii pe care le va comunica cumparatorului (in 2 ore e in Craiova - bine ar fi ca soferul sa fie contactat telefonic de cumparator cu aprox jumatate de ora inainte de a ajunge la destinatie). Inainte sau dupa trimiterea coletului cumparatorul va depune in contul bancar de card al vanzatorului contravaloarea pestilor + 10 RON transport.

Just me!
[Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

mi am adus aminte, ca am mai transportat odata oscari , pe o distanta de circa 4-5 ore, fiecare oscar tot asa in pungi menajere negre, ca sa reduci stresul, si cate unul intr-un bidon de 5 l, dar nu pot sa zic ca e prea bine, E spatiul mic.
Intre peretii bidonului si sacul menajer umplut cu ziare,
In caz de stres sa nu moara daca se da cu capul de peretii petului
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Hmmm....oscarii nu au radii intarite la aripioarele dorsale....?Asemanatoare cu a discusilor? Care, adulti fiind, cam sparg orice tip de punga. As miza pe recipiente mari de plastic si transport cu masina personala.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

minnardy wrote:Hmmm....oscarii nu au radii intarite la aripioarele dorsale....?

ba au , la mine nicio data nu au taiat nimic. Acuma fiecare cu riscurile care si le asuma..
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

oscarii nu au radii intarite la aripioarele dorsale ?

daca sacii sunt grosi nu se intampla nimic, daca sunt din aceia menajeri negrii atunci ar fi o problema, aceia sunt subtiri.Mai e varianta in care sa pui pestii in 2-3 saci grosi transparenti si la urma sa ii bagi in punga neagra pentru reducerea stresului.Repet sfatul meu:roaga-l pe vanzator sa bage in sac si pastile de oxigen, nu costa o avere(maxim 15 ron), dar fac foarte mult.

http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
culturystul
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/10/2008 18:19:44
Messages: 80
Location: craiova
IP:
Offline

pai si de unde se cumpara pastilele astea de oxigen? sunt pe la petshopuri ? si in ce cantitate se pun in apa
[Yahoo!]
Fujito
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/04/2009 23:39:25
Messages: 366
Location: Pitesti - cartier Prundu
IP:
Offline

poate gasiti asa ceva pentru transport http://www.amazon.co.uk/Sonic-Battery-Aquarium-Emergency-Transport/dp/B001R87ISQ
[Email] [Yahoo!]
olinno
Member

Joined: 28/04/2009 14:09:45
Messages: 170
Location: Arad
IP:
Offline

sorry de offtopic: @fujito: ai comandat vreodata de pe amazon? ce crezi cam cat timp iti ia sa ajunga coletu in romana de pe amazon?+ shipping`u te mai costa iara, crezi ca mai renteaza?
[Email] [Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

culturystul wrote:pai si de unde se cumpara pastilele astea de oxigen? sunt pe la petshopuri ? si in ce cantitate se pun in apa


JBL Oxytabs...gasesti la orice petshop care vinde produse JBL. Nu-s foarte scumpe. Exista un prospect in cutie cu dozajul foarte precis. Sunt bune ptr transport!

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
Fujito
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/04/2009 23:39:25
Messages: 366
Location: Pitesti - cartier Prundu
IP:
Offline

vine £4.50 (pompa)+ £2.95 shipping (costa cam mult 37 lei ) . Nu m-am uitat prin petshopuri sa vad daca se gaseste asa ceva .
[Email] [Yahoo!]
gagarici
Junior member

Joined: 01/06/2009 22:39:15
Messages: 21
Location: Bucuresti Giurgiului
IP:
Offline

cu aceasta ocazie il salut si pe catalos care a transportat niste molly de la mine si l-am vazut foarte agitat si se vedea pe fata lui ca isi facea un calcul mental la cat timp ii ia pana acasa, etc
sacii menajeri mai rasariti sunt multistrat si foooooarte rezistenti, adica daca ii umfli poti sa te asezi pe ei deci sunt VARIANTA CORECTA. unde mai pui ca daca sacul e inchis la culoare sau negru pestii sunt mai putin stresati (eu am carat pana la buzau niste sumatrani in bidoane de 10 litri de apa plata dar cu masina personala si prietena mea conduce foarte frumos nu calca masina sau nu pune frane bruste)
apoi foloseste pastile de oxigenare pe care le gasesti in MAI TOATE PETSHOPURILE dar ele iti oxigeneaza apa cam 2-3 ore HORNBACH sigur are, eu am luat dar nu le-am folosit.
ar mai fi tot felul de chimicale de conditionat apa care pot ajuta dar DUPA PAREREA MEA daca ai pastile oxigen si drumul nu e mai lung de 4 ore nu e neaparat necesar sa le folosesti
iar parerea mea cea mai importanta este sa faci tu drumul sa insotesti pachetul ca nu stii pe mana cui poate incapea, poate persoana aia are si altceva de facut si uita de pachetul tau.
sau face ca in Finding Nemo il da pe mana unui copil nebatut la timp si ti-i scutura FISHY, FISHY FISHY....

capisci?

Asa-i la vie!
[Email] [Yahoo!]
vampirex
Member
[Avatar]

Joined: 08/02/2009 16:09:44
Messages: 132
Location: Timisoara - Sagului
IP:
Offline

image

image

sorry dar nu m-am putut abtine ...

si replica celebra a Darlei....

[shaking Nemo's bag]
Darla: WHY... ARE... YOU... SLEEPING?

invatacel ... dar plin de entuziasm
[Email] [Yahoo!]
catalos
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2009 21:03:51
Messages: 853
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ce nebun esti vampirex,

super tare


te salut cu ocazia asta
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com