[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
alga maro???  XML
Forum Index » Alge
Author Message
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

nu prea am gasit nimic de ia (poate sunt mai chior ).
de vo 5 zile vad ca dau sa apara pe plante. Sunt niste firicele f. mici (pe moment banuiesc) maro. Merge sa scap de ele cu: lumina mai putina/deloc, mancare f putina, curatare manuala si schimburi de apa dese???
ps plantele au inceput sa stacneze de vo 2 saptamani
multumesc
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Da-ne detalii.

Poze: smilie ... Poze cu plante
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Detalii:
Acvariul 100l cu substrat nisip cu putin pietris (cat bobu de orez);
filtru aquael fan3, incalzitor aquael 100w, lumina vo 0.4w pe litru
Plante NU sunt chiar sigur de denumiri...
echinodorus cordifolius 4 bucati (2 mari cu frunze cam maroni, 2 mici f verzi), echinodorus martii 2 (1 foarte mare, 1 mai mica), nucus crestat (1 mare), ceratopteris (1 mare, 2 mai mici), una cu frunze visini care e in greva de cand o am, niste boscheti f mici care nu prind neam (era un lant cand le-am luat si aku mai este un smoc) si unele inalte si cu frunze ca mararu vo 5 bucati care isi dau duhul.
Pesti... vivipari vo 20 si 2 scalari pui (nu sariti la mine ca ii voi baga in alt acvariu) si vo 6 melci galbeni. Nu le dau mancare vie.
Pe echinodorus martii (cea mare), ceratopteris (toate), pe marar si micul smoc a inceput sa apara niste firicele maro destul de multe (si cresc pe zi ce trece).
Schimburi de apa fac la vo 2-3 zile de 10% si odata pe sapt cam 25% (cu apa statuta)
Plantele au crescut bine mersi pana aku 2-3 sapt cand au inceput sa stacneze (nu mai cresc decat niste puiuti). Am vrut sa iau niste fertilizant dar au aparut algele intre timp asa ca se amana.
poate mi-a scapat ceva...
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

kid wrote:Acvariul 100l cu substrat nisip cu putin pietris (cat bobu de orez);
.......
Pesti... vivipari vo 20 si 2 scalari pui (nu sariti la mine ca ii voi baga in alt acvariu)
Acvariul nu e chiar asa suprapopulat. Totusi, dupa parerea mea ar fi bine sa lasi acolo numa' 10 vivipari.

Incearca sa schimbi mai multa apa. Daca poti cu apa statuta.
Micsoreaza si portia de haleala pina scapi de alge. Esti sigur ca nu sint supraalimentati? Ca nu le mai da cineva mincare?

Poze: smilie ... Poze cu plante
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Apa o schimb mai des de vo 8-9 zile (cu apa statuta) si am redus si mancarea mancarea.
am spalat plantele, nu am vazut sa creasca ceva si mai nou am vazut pe o planta cred ca alt tip de alga niste firicele de vo 2mm ascutite si negre. nu sunt multe dar sunt. alga maro sa mai calmat putin da nu a disparut
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

kid wrote:Apa o schimb mai des de vo 8-9 zile (cu apa statuta) si am redus si mancarea.
E bine asa. Rabdare.

kid wrote:am spalat plantele, nu am vazut sa creasca ceva si mai nou am vazut pe o planta cred ca alt tip de alga niste firicele de vo 2mm ascutite si negre. nu sunt multe dar sunt.
Daca e pppaaa frunze batrine (si obosite ) rupe-le.
Atentie sa nu progreseze jigodia.

kid wrote:alga maro sa mai calmat putin da nu a disparut
Trebuie rabdare ;) . Nu scapi dddaaa ele in 2-3 zile. Dureaza.

Poze: smilie ... Poze cu plante
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si revin...
Nu reusesc sa scap de alga aia a nici in ruptu capului. am tinut si acvariul pe bezna (nu mult), cu mancarea mai putina, schimburi de apa aproximativ zilnic.
Am pus niste poze aici: http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=11795 (nu chiar asa de bune precum doream) dar sper sa se vada.
Nu am obs. sa dauneze la pesti (tine de cam 2luni ) sunt la fel de veseli. In schimb cei 6 melci (aku 5) sunt cam terminati de vo 2 zile. Mi-a mutit chiar cel mai mare aku 2 zile si nu avea mai mult de 5-6 luni (temp este de 25-26 grade)...nu stiu ce a/au patit.
Alga nu creste dupa cate am vazut decat pe planta pe care o vedeti incercuita (si mie nu imi vine denumirea akum ). Daca este sa rup tot ce are alga aia chelesc acvariu de tot (din pacate nu am decat plante cu frunze mari, aia fiind singura cu mai mici).
Nu mai stiu ce sa fac pt a scapa de ia.
Vreau sa fac o instalatie de co2 (manuala)...dar cat timp nu scap de alga aia infecta nu cred ca e bine sa bag si co2 + ca am si o tarsa sa nu gresesc ceva si sa fac genocid in acvariu.
Va rog niste sfaturi, injuraturi ceva constructiv...mersi mult.
[Yahoo!]
alecspv
Member
[Avatar]

Joined: 07/05/2004 12:58:19
Messages: 103
Location: Bucuresti
IP:
Offline

la alga maro, daca e alga maro, singurul dusman pe care il stiu este melcul nic si negru adica mai multi melci mici si negrii. Am avut alga maro care a fost foarte viguroasa la mine in acvariu dar din greseala am introdus vreo 10 melci nici si negrii-maroniu inchis si dupa vreo 2 zile a disparut alga de pe frunzole de echinodorus si anubias(care era super plina de alga, chiar vroiam sa o arunc) acum pot sa spun ca acelasi anubias barteri a facut si floare
sper sa te ajute......
[Yahoo!]
alecspv
Member
[Avatar]

Joined: 07/05/2004 12:58:19
Messages: 103
Location: Bucuresti
IP:
Offline

am vazut pozele si se pare ca e aceeasi alga pe care am avut-o si eu. E nenorocita rau
[Yahoo!]
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

merita incercat... inafara de a cumpara o planta si sa sper ca am noroc sa fie niste oua pe ea gasesc si separat in obor???
[Yahoo!]
alecspv
Member
[Avatar]

Joined: 07/05/2004 12:58:19
Messages: 103
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cred ca se dasesc si separat ca multi am auzit ca tot incearca sa scape de acesti melci, cica s-ar inmultii foarte repede........
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Din poze par a fi Diatomee. A spus-o de nenumarata ori Ytron: melcii mici si maro pe care-i uraste lumea sint de ajutor. Cine a vrut, a bagat la cap ;) ....... Si schimburile de apa dese pot avea efect.

Poze: smilie ... Poze cu plante
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ca sunt folositori bagat la cap de mai demult , dar nu am vrut sa pun pt ca nu am un acvariu asa mare si se inmultesc in ii. Akum a venit si timpul lor
cu schimburile de apa n-am zis ca nu a avut efect deloc, ci ca am reusit stagnarea lor intr-o mare masura...dar nu si exterminarea.
sa vedem ce iese
multumesc de sfaturi
[Yahoo!]
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

aceasi problema o am si eu.melcii aia mici si negri consuma doar alga sau dupa ce termina cu alga se apuca si de plante?
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cesrobis wrote:.melcii aia mici si negri consuma doar alga sau dupa ce termina cu alga se apuca si de plante?

Melcii nu "se apuca" de plantele sanatoase.
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dupa cate am inteles singura treba mai urata cu melci astia (negri) este ca se inmultesc f. mult si scapi greu de ei. A avut un amic si ia luat 3 luni scotand zilnic cu mana sa scape de ai. In rest de mancat si plante nu cred. Sunt pareri impartite dar in general melci mananca alge, resturi de mancare si frunze care se strica si sunt f. moi. Dupa cate stiu eu...bafta
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Dolly wrote:Melcii nu "se apuca" de plantele sanatoase.
Asa e . Daca ti se pare ca plantele sint gaurite sau pierd frunze, nu melcii sint vinovati.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

mersi o sa incerc si eu tratamentul cu melcii sa vad daca da rezultate
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cesrobis wrote:mersi o sa incerc si eu tratamentul cu melcii sa vad daca da rezultate

Daca ai de gind sa-i bagi in acvariul cu carasi, tare mi-e ca nu vor avea zile prea multe. Vor fi papa pentru mincaciosi. Acolo trebuie luate alte masuri.
alecspv
Member
[Avatar]

Joined: 07/05/2004 12:58:19
Messages: 103
Location: Bucuresti
IP:
Offline

nu au nici o treaba cu plantele.......daca mai sunt plante
[Yahoo!]
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com