[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
specii  XML
Forum Index » Alte vietati
Author Message
attilio
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2005 15:56:07
Messages: 174
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline


acum 2 luni am pus 2 radacini de vita de vie in apa afara. schimb de apa zilnic, sau aproape..
din cauza ploilor de o saptamana nu am mai schimbat apa iar ieri m-am trezit cu noi specii
au cam 3 mm si arata asa
scuze pt desen
nu le-am schimbat apa pentru ca nu stiu ce sunt ? sunt mormoloci ?
cand se deplaseaza in apa se arcuiesc si au ceva viteza
am observat ca le place sa stea la suprafata.
stie cineva ce sunt?
[Yahoo!]
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

E foarte posibil sa fie larve de tantari.
attilio
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2005 15:56:07
Messages: 174
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

nu m-am gandit... cand ajung azi acasa ma uit sa vad daca mai sunt. larvele de tantari inoata in apa?
pot fi date la pesti ca hrana? :-)
[Yahoo!]
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Da, Da !
attilio
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2005 15:56:07
Messages: 174
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

multumesc
sigur sunt larve de tantari, da?
[Yahoo!]
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

ce culoare au ?

image
[Email]
attilio
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2005 15:56:07
Messages: 174
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

negrii
pentru deplasare se arcuiesc repede
aseara i-am vazut prima data
tin radacinile afara cam de 2 luni
[Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

ai putea sa le "recoltezi" sa le congelezi si sa ai o papica foarte buna la iarna pentru pestii tai, de asemenea ai putea sa o dai si vie, acum, sa-si mai exerseze si ei instinctele de vinatoare, dar cu moderatie.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... alea sunt larve de tantari ... oricine a trait la casa [ si nu la bloc ] ii cunoaste bine, din butoaiele in care se stoca pe vremuri apa de ploaie [ Mamicoo, la ce foloseste apa aia din butoi ? ... pentru limpezit rufele, mai mama ! ] ... ca sa zic asa, in general lumea le da cu "flit" si tu ii cresti ... o sa te certi cu vecinii ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
attilio
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2005 15:56:07
Messages: 174
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

ca sa zic asa, in general lumea le da cu "flit" si tu ii cresti ... o sa te certi cu vecinii ...

tare ... cand o afla nevastamea sa vezi ce-mi trage ...
dar nu spun nimic iar de azi incep sa-i strang ! cu ce sa-i prind ?
cum ma apropii de apa cum se dau la fund
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

attilio wrote:tare ... cand o afla nevastamea sa vezi ce-mi trage ...
dar nu spun nimic iar de azi incep sa-i strang ! cu ce sa-i prind ?
cum ma apropii de apa cum se dau la fund

Nu poti sa mai versi din apa ? Si repede, repede cu congelarea, ca o sa te trezesti cu roiuri... :sic:

P.S. Ce desen sugestiv ai facut...
attilio
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2005 15:56:07
Messages: 174
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Dolly wrote:P.S. Ce desen sugestiv ai facut...

ma chinui si eu cum pot ... e bine ca ati inteles
pentru a nu-i pierde (sa se inmulteasca XXXXXXXX in continuare) ce trebuie sa fac?
poate ma vedeti pe la VANZARI "VAND 2 KILE DE TANTARI"
[Yahoo!]
attilio
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2005 15:56:07
Messages: 174
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

acum 2 zile am terminat cu larvele ...pestii nici nu se atingeau de ele, asa ca am luat hotararea ::hammer:
am curatat bine vasul in care tin radacinile(si radacinile), am schimbat apa si le-am lasat la pastrare (nu le bag in acv ca sunt mari si n-au loc) cand surpriza : azi erau iar larve de tantari... se pare ca ma plac .

koala wrote:ca sa zic asa, in general lumea le da cu "flit" si tu ii cresti ... o sa te certi cu vecinii ...

cat despre recoltat m-am razgandit aseara am stat in curte cu un prieten la si cand ROIURI de tantari
am aprins spirale, lumanari(cica omoara tantarii), :rambo: ,degeaba ... ne-au supt sangele
DECI : GATA CU TANTARII nu-mi trebuie, mai bine cumpar larve din piata!
deci... sa auzim numai de bine
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

attilio wrote:...aseara am stat in curte cu un prieten... ...am aprins spirale, lumanari(cica omoara tantarii), :rambo: ,degeaba...

Nu e chiar asa. Daca omorau tantarii, atunci nici oamenilor din preajma nu le era prea bine.
Fumul deruteaza organele de simt ale tantarilor, care nu mai reusesc sa detecteze "tinta". Ma rog, chestia asta merge doar in incinte inchise. Afara, unde vantul risipeste fumul, nu mai e valabila. (Interesant e ca figura cu fumul tine indiferent de cum e produs, chinezarii aromate si scumpe sau lemne simple de sub pomul din curte).

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
aris
Junior member

Joined: 18/03/2005 23:07:01
Messages: 47
Location: Sulina
IP:
Offline

Dolly[size="9 wrote:P.S. Ce desen sugestiv ai facut... [/size]


lol...dupa desen, sunt 100% mormoloci
parerea mea

image
[Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

o idee. apropo de tintari ...
colectare de tintari vii, relativ...
acopera butoiul cu un TIFON, nu cu plasa de tintari, ca trece prin ea..
lasi tintarii sa "eclozeze" din stadiul subacvatic, si cind se string cit sa dai o masa mare la pestani, stringi frumos plasade la gura butoiului, ii "bati amical pe spate" pe cei prinsi in plasa. sa-i ametesti sau sa-si dea obstescul sfirsit , si ii servesti "pe un platou argintat, eventual si cu o lamaie taiata felioare sa nu li se aplece" la pesti .

ia in gluma ce am scris in ghilimele, dar restul e corect si destul de plauzibil. totul depinde de cum vei reusi sa determini ceata de tintari din butoi, sa seridice de la suprafata apei, ca sa poti sa stringi tifonul pe sub ei , sa prinzi citmai multi.

un avantaj "colateral" va fi faptul ca tintarii "produsi" nu se mai imprastie in natura, si nu vor mai intepa pe nimeni .
attilio
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2005 15:56:07
Messages: 174
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Dalles wrote:(Interesant e ca figura cu fumul tine indiferent de cum e produs, chinezarii aromate si scumpe sau lemne simple de sub pomul din curte).

ai dreptate nu ii omoara! daca afara nu bate vantul nu se mai apropie nici un tantar, chiar ai impresia ca au disparut. Cum le stingi cum reapar tantarii...

aris wrote:lol...dupa desen, sunt 100% mormoloci
parerea mea


sunt tantari 100%
i-am bagat in acvariu si sunt tantari numai ca nu au aripi

razvan wrote:lasi tintarii sa "eclozeze" din stadiul subacvatic, si cind se string cit sa dai o masa mare la pestani, stringi frumos plasade la gura butoiului, ii "bati amical pe spate" pe cei prinsi in plasa. sa-i ametesti sau sa-si dea obstescul sfirsit , si ii servesti "pe un platou argintat, eventual si cu o lamaie taiata felioare sa nu li se aplece" la pesti .

ma si gandeam de unde sa fac rost de un platou argintat si i-am zis lu' nevastamea :veselyellow: : FUGI DUPA LAMAIE auzi ce zice razvan...
din pacate ieri le-am schimbat apa si se para ca au disparut . cred ca or sa reapara mai ales daca las apa mai mult timp neschimbata.
saptamana trecuta cand i-am bagat in acvariu pestii nici nu se uitau la ei ! or fi pestii mei figuranti?
[Yahoo!]
 
Forum Index » Alte vietati
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com