[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cioata??  XML
Forum Index » Apa
Author Message
Zeus
Junior member

Joined: 01/10/2004 10:27:02
Messages: 13
IP:
Offline

Am gasit pe malul unui rau la bunicii mei o cioata (care cred ca era radacina defapt) care mi s-a parut interesanta ca forma, am adus-o acasa am fiert-o bine si am pus-o in acvariul meu...... In vre-o luna cand am facut curat in acvariu am scos cioata din acvariu ca sa imi permita o curatare mai buna a peretilor acvariului, am constatat ca cioata avea un miros foarte urat, am hotarat s-o scot din acvariu ca sa nu avecteze in vre-un fel caliatea apei. Am procedat bine? sau nu ar trebui sa-mi fac probleme cu pestii?

Zeus
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

pai..clatita bine bine bine bine bine de tot (si nu sunt balbait), apoi fiarta in apa cu muulta sare (pusa sare pana cand se suprasatureaa si nu se mia dizolva) apoi iar clatita bine bine in multe ape..
a..si inainte de asta..verificat sa nu fie putrezita si curatata cu o perie ceva.
daca ai facut asa..atunci e ciudat..

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
aris
Junior member

Joined: 18/03/2005 23:07:01
Messages: 47
Location: Sulina
IP:
Offline

am si eu o cioata, si nu am observat nici un miros neplacut...deocamdata...
Totusi...nu ar trebui sa putrezeasca putin cate putin de tot!!! ?

image
[Yahoo!]
aris
Junior member

Joined: 18/03/2005 23:07:01
Messages: 47
Location: Sulina
IP:
Offline

Eu am fiert-o in tone de sare si am clatit`o in tone de apa aburisem toata bucataria Cand a venit maica-mea acasa s-a luat cu mainile de cap...da` nu s`a suparat a doua craca a fiert`o chiar ea

image
[Yahoo!]
Zeus
Junior member

Joined: 01/10/2004 10:27:02
Messages: 13
IP:
Offline

ms pt sfat...... o alta chestie.... ce ar trebui sa fac daca cioata pluteste??? eu am legat-o cu o ata de o bucata de plastic pusa sup pietrisul acvariului, voi cum procedati?? presupun ca dupa un timp cioata se imbiba de apa si nu mai are nevoie de sustinere, nu?? cam dupa cat timp??

Zeus
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... probabil ca "cioata" aia nu era perfect uscata atunci cand ai bagat-o in bazin ... de aia a capatat miros ... clateste-o bine si da-i o "opareala" ...
... dupa un timp [ care depinde de cat de mare e lemnul, ce fel de esenta este, daca e verde sau uscat, etc, etc ] "cioata" aia se va imbiba cu apa si se va scufunda fara probleme ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
mg_cmt
Member

Joined: 16/10/2005 20:37:35
Messages: 190
IP:
Offline

mi-am luat si eu o buturuga si am fiert-o de 2 ori , o data cu sare si odata fara sare, apoi am clatit-o de muulte multe ori si am pus-o intr-un acvariu si am observat ca inca inroseste apa...ce-i drept putin...dar nu vreau sa imi faca probleme
[Email]
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com