[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
scalar cu nasul rosu (seamana cu singe)  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Terra
Junior member

Joined: 02/07/2005 20:06:53
Messages: 18
Location: Oradea
IP:
Offline

Pe scurt:
am un acvariu cam de 50 litri, cu nisip, plante filtru burete cu pompa de aer no name, incalzitor 50W no name, temperatura apei 24C, lumina tub cu 14W, lumina 4-5 ore pe zi.
Am inceput totul acu 7-8 luni, cind am luat 2 scalari mici perfect sanatosi, sanitari albi 4buc, Xifo 4buc, gurami 2buc, neoni 4buc. totul a mers relativ bine.
Nu peste mult timp am primit 2 scalari mai mari, o pereche de la un prieten care a avut problema cu ceilalti 10 pesti sumi, care tot le atacau. Am zis ca le iau la mine, cu totul ca nu am loc pentru pesti de dimensiunea scalarilor.(asta acuma mi-am dat seama, cand le-am luat erau mic - prostia incepatorului. Asa e omu', prima data face, dupa aia intreaba, si la sfarsit da cu capul de pereti)
Asa ca am 4 scalari (xifo, gurami am dat), neoni si sanitar albi.
Dupa peste o luna am obserat ceva rosu la nas la scalari, unde are gaura de la nas, inauntru dupa os. Nu stiu sa explic mai bine. Parca ar fi pete de singe, zici ca a dat cu capul de sticla sau ceva. in fine, 3 din cei patru a petele astea, al patrulea, cel mai mare nu. Problema asta exista de peste 2 luni, intretimp a incercat Sera Costapur, bactopur, apa tratez cu Aquatan, Nitritan.
ei se simt relativ bine (dat fiind locul mic), se bat un pic fiecare cu cine ii place, dar cu toate astea si cu nasul rosu, femela mare a depus icre de 4 ori, tot la doua saptamini, icre pe care masculul a mincat de stres, ma gindesc.
pestii maninca bine, apa e destul de clara, cu o culoare usor galbena (probabil de la bucata de lemn) nu miroase urit, nu face spuma
Nu stiu ce sa fac, nu au reactionat la nici un medicament, dar nici nu a evoluat boala. Oare, poate fi de la batai, se de la stres??
va rog cine poate sa ma ajute. mersi
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

in primul rind felicitari pentru descrierea destul de amanuntita a situatiei in care te aflii cu acvariul, ar trebui lasata ca sticky de exemplu si pentru alti "incepatori".

in rindul 2, nu pot sa te felicit pentru mica ciorbita pe care o ai acolo.. 50l e mult prea putin pentru ce pesti ai acolo...
de culoarea galbuie a apei, sa nu te sperii , e de bine, mai ales ca zici ca nu miroase(urit)
zici ca i-ai tratat cu tot felul de medicamente si rezultatul a fost nul... incearca sa observi daca nu cumva, ce vezi tu rosu acolo, este sau nu o rana, sau un parazit fixat acolo. daca totusi zici ca maninca si sunt vioi, nu prea ar fi semn de boala.

in al 3-lea rind, nu te mai grabi cind scri... ia-o ca pe o sugestie
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Si daca totusi Razvan a fost bland cu tine eu nu voi fi.Dar dupa cum vad ti-ai dat seama ca ai prea multi pesti acolo , volumul minim pentru o pereche de scalari este 100 de litri iar tu vrei sa tii 2 perechi in 50l.E imposibil sa se simta bine sau sa nu ai probleme cu ei.Oricat ai schimba tu apa de des sau oricat ai trata-o nu poti sa suplinesti lipsa de spatiu.Scalarul e un peste superb dar are nevoie de multa apa sa-i pui in valoare splendoarea.
In cel mai rau caz ar trebui sa pastrezi numai o pereche de scalari in cei 50 de litri si pe ceilalti sa-i dai sau sa-ti faci un acvariu mai mare.
N-o lua in nume de rau ca am vazut "ciorbe" mult mai "bune" pe situl asta dar nici a ta nu face exceptie.Daca iti plac mult pestii iti sugerez sa-ti faci un acvariu de minim 200 de litri ca sa tii sa zicem cele 2 perechi de scalari dar cu cat mai mare cu atat mai bine si pt ochiul tau si pentru ei
Sry pentru offtopic dar daca ar fi facut sticky nu ar avea cum sa lipseasca sfaturile de genul asta.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Terra
Junior member

Joined: 02/07/2005 20:06:53
Messages: 18
Location: Oradea
IP:
Offline

Multumesc pentru pareri, nu mi s-au parut prea dure, multumesc.
Stiu ca aveti dreptate, mult am citit si eu de atunci, si mi-am cam dat seama ce nu am facut bine.
Oricum, acvaristica ma fascineaza foarte mult, citesc mult si in fiecare zi trag concluzii, si incerc sa obtin rezultate tot mai bune (care sa mearga spre perfectiune). Ma gindesc la un acvariu de 150-160l cu cei doi scalari mari si ceva pesti mai mici care sa fie compatibili. Se pare ca am gasit stapan pt cei doi mai mici.
Dar un acvariu frumos aranjat cu tot ce-i trebuie dureaza in timp (suport, acvariu, plante, apa, etc), si simt ca o sa dureze un pic. Pana atunci vor sta in asta mic, n-am ce face.
Am pus niste poze cu ei in galerie cind depuneau icre aici , din aprilie, la o poza se vede partea rosie de la inotatoare de care am vorbit, daca stiti de la ce e, va rog sa-mi spuneti.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Terra wrote:Dupa peste o luna am obserat ceva rosu la nas la scalari, unde are gaura de la nas, inauntru dupa os. Nu stiu sa explic mai bine. Parca ar fi pete de singe, zici ca a dat cu capul de sticla sau ceva.
Si eu am observat chestia asta dea lungu' timpului la scalarii deschisi la culoare. Daca am inteles corect descrierea ta nu-i nici o problema. Daca la scalarii tai arata altfel decit imi imaginez eu ....... nu mai stiu ce sa zic ....... o poza in detaliu ar fi de mare ajutor.

P.S. Elibereaza pestii din puscarie ....... mai ales acuma ca te-ai informat corect.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Terra
Junior member

Joined: 02/07/2005 20:06:53
Messages: 18
Location: Oradea
IP:
Offline

Pentru o mai buna intelegere a problemei, am pus cateva poze mult mai clare aici
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

ciudata chestie, ca vad ca are "rosu" si la baza radiilor de pe spate, pe "linia mediana" la pectorale si caudala....
daca ar fi fost numai la gura, ar fi putut fi de la vre-o zgarietura de la mancare... ciudat
Terra
Junior member

Joined: 02/07/2005 20:06:53
Messages: 18
Location: Oradea
IP:
Offline

e foarte ciudat, ca trei din cei patru arata asa, al patrulea nu are nimic, si toata chestia tine de doua luni deja fara a avea alte semne de boala (refuz de mincare, etc)
attilio
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2005 15:56:07
Messages: 174
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

ar putea fi din cauza apei !
am avut si eu probleme odata, si am rarit schimbatul apei de la 1 sapt. la 2 sapt. dupa care si-au revenit.
probabil apa prea dura?
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

@attilio: atentie! Prin rarirea schimburilor de apa duritatea apei creste! Duritatea apei de robinet poate fi scazuta numai cu filtrare prin turba sau osmozare.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
attilio
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2005 15:56:07
Messages: 174
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

stiu, dar stau la curte si apa e din put . ma gandesc ca e mai dura
cand le schimbam saptamanal am avut probleme cu ei si asa am tras concluzia ca e din cauza apei aaa...si apropo nici plantele nu mai cresteau iar de cand am rarit schimbul si-a revenit la normal.
trebuie mentionat ca nu am multi pesti, in 110 litri am 3 ancistrusi, 2 gourami, 2 sanitari si 2 Platydoras costatus iar acvariul e foarte bine plantat [invalmaseala mare(adica multe plante talmes balmes :-) )]
[Yahoo!]
Terra
Junior member

Joined: 02/07/2005 20:06:53
Messages: 18
Location: Oradea
IP:
Offline

este posibil ca prin cresterea temperaturii apei la peste 30 de grade sa obtin ceva rezultate? Cum afecteaza temp 30-32 pe sanitari si neoni?
Horea
Member

Joined: 24/02/2005 10:59:36
Messages: 144
Location: Medias
IP:
Offline

attilio wrote:stiu, dar stau la curte si apa e din put . ma gandesc ca e mai dura
cand le schimbam saptamanal am avut probleme cu ei si asa am tras concluzia ca e din cauza apei aaa...si apropo nici plantele nu mai cresteau iar de cand am rarit schimbul si-a revenit la normal.
:-) )]

Da, attilio, cu prima parte sunt inclinat sa-ti dau tie dreptate, pentru ca , de cele mai multe ori, duritatea apei de fantana e mai mare decat duritatea apei din retea.
Cu ultima parte insa smilie... , fara aport de apa distilata sau apa de ploaie, sau chiar apa de la robinet, ma indoiesc ca prin evaporare simpla cantitatea de saruri scade. Plante care sa fie utilizate pentru scaderea substantiala a duritatii apei nu am intalnit inca, dar asta nu inseamna ca ceea ce nu stiu eu nici nu exista.
In legatura cu apa din fantana ta, trebuie ca un element existent permanent in apa, sa iti influenteze dinamica de crestere a plantelor ( poate sulful, poate altceva... ar trebui sa faci o analiza a apei la un laborator specializat) ( De-asta vreau sa-ti zic, cand te apuci de contradictii cu 'batranii', tine-ti toata documentatia aproape )
[Email]
attilio
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2005 15:56:07
Messages: 174
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

am un acvariu cam de 50 litri, cu nisip, plante filtru burete cu pompa de aer no name, incalzitor 50W no name, temperatura apei 24C, lumina tub cu 14W, lumina 4-5 ore pe zi.


cred ca ar trebui marita temperatura pe la 27 C, din cate stiu asta e temperatura la care se tin Scalarii .
[Yahoo!]
attilio
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2005 15:56:07
Messages: 174
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Horea nu ma contrazic cu nimeni
sa ma contrazic cu batranii ? eu de la ei vreau sa invat ceva...
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Terra wrote:este posibil ca prin cresterea temperaturii apei la peste 30 de grade sa obtin ceva rezultate?

Stai putin, nu te grabi! Cresterea temperaturii e recomandata pentru combaterea unor paraziti, si nu cred ca e cazul la tine. Am observat si eu aparitia unor astfel de pete rosii sub carnea stravezie de pe botul scalarilor mei. Intr-adevar, la soiurile inchise la culoare nu am vazut asa ceva, dar cred ca e numai din cauza nuantei pestelui. Pentru ca exemplarele mele au trait fara a fi cu nimic stanjenite de acele pete, am ajuns la concluzia ca e vorba de simple vase de sange mai dezvoltate. Ca sa fac o analogie, e ceva similar cu venele care se intrevad pe dosul mainilor sau obrajilor persoanelor cu pielea mai alba. Or, asta nu e o boala.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Terra
Junior member

Joined: 02/07/2005 20:06:53
Messages: 18
Location: Oradea
IP:
Offline

Am o veste foarte buna
In sfarsit s-au vindecat scalarii :-) , nu mai au puncte rosii! Am pus un pic de albastru de metil, si schimbat apa la doua zile, doua saptamini, pina am evacuat aproape toata mizeria ce s-a adunat pe linga pietre si buturuga. un sfat pentru incepatorii ca si mine: NU trebuie subestimat efectul schimbarilor de apa, multe probleme se rezolva de la sine cu schimbari dese de apa
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

Terra wrote: NU trebuie subestimat efectul schimbarilor de apa, multe probleme se rezolva de la sine cu schimbari dese de apa


inca un convertit la multi (inclusiv eu) le-a trebuit muuult pina si-au dat seama de chestia asta .
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com