[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Conchonius  XML
Forum Index » Cyprinidae
Author Message
lvescan
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/06/2004 14:22:27
Messages: 40
Location: Cluj Napoca/Marasti
IP:
Offline

Am 20 de conchoniusi si de vreo 2 sapt se comporta ciudat, in sensul ca sunt foarte fricosi. Cum vad miscare in camera, se ascund printre plante cat ai clipi. Cand le dau de mancare nu vin sa manance, oricat de foame le'ar fi, decat dupa ce ma indepartez de acvariu. Inainte era suficient sa deschid usita la capac si se repezeau toti sa manance fara sa ii deranjeze prezenta mea. Cand le schimbam apa erau "roi" pe langa mana mea. Daca ciocaneam in acvariu, intr'o secunda erau toti in locul respctiv. Acuma nimic. Ii vad doar daca ma uit atent printre plante. Mentionez ca in acvariu mai am 4 ancistrusi si 2 platidoras costatus. Am vazut la un moment dat ca ancistrusi au devenit mai violenti (se fugareau), dar intre ei si nu cu ceilalti pesti. Oare sa'i fi intimidat pe conchoniusi sau astia din urma is bolnavi.
Ati mai patin careva asa ceva? Poate cineva sa ma ajute.....?
[Email]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Daca vrei sa ti se raspunda trebuie sa dai DETALIIi despre acvariul tau , de unde stim noi ca tu nu-i tii intr-un borcan de muraturi? Cati litri are acvariul , de cat timp il ai, temperatura , substrat , filtrare?
Presupun ca pestii tai sunt stresati de ceva de au un astfel de comportament.Unde ai acvariul pus?Daca e pus aproape de o usa si usa e trantita mai mereu e normal sa le fie frica sa mai vina sa manace ,sau daca se obisnuieste sa li se bata in geam.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
lvescan
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/06/2004 14:22:27
Messages: 40
Location: Cluj Napoca/Marasti
IP:
Offline

Deci am acvariul de mai bine de 1 an ...inclusiv pestii..si au exact aceleasi conditii din totdeauna..adica...capacitatea avariului de 100 l, temperatura 25 C, filtrare numai cu burete (borborositor cum ii zic unii). Acvariul e incrustrat in mobila. Ciudat e faptul ca acest comportament l'au dobindit brusc...si nu pe parcurs. Ceva trebuie sa'i fi speriat ....inainte erau foarte prietenosi....
[Email]
attilio
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2005 15:56:07
Messages: 174
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

cineva care a venit la tine probabil ca i-a speriat. un copil mic, ceva, gasesti tu.
mi s-a intamplat sa vin de la munca, (OBOSIT, na :somn si ce crezi ca am gasit in acvariu' ? fimiu' care chipurile l-am instruit bagase mana pina la cot pe usita de la capac si alergase pestii prin acvariu cu minciocul, toate plantele erau la suprafata, si mai turnase si toata mancarea in acvariu. bucurie mare . cand l-am intrebat ce ai facut tati ? .

deci cred ca si la tine s-a intamplat ceva asemanator chiar daca nimeni nu recunoaste : probabil cineva i-a alergat prin acvariu sa-i prinda, sau a lovit geamul :anunt: .
se poate si daca le-ai facut :foto: sa-i sperii, mai ales daca folosesti blitzu', cauze sunt multe problema e sa o gasesti pentru a nu se repeta.
pestii or sa-si revina dupa un timp stai linistit !
[Yahoo!]
lvescan
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/06/2004 14:22:27
Messages: 40
Location: Cluj Napoca/Marasti
IP:
Offline

intr'adevar ca atunci cand s'a intamplat ce s'o fi intamplat nu eram acasa....si cand am venit erau super speriosi....si colegul meu de apartament a avut niste invitati si a fost nevoit sa doarma la mine in camera....deci poate o fi facut el ceva...
Dar deja au inceput sa'si revina.....sper sa le treaca cat mai rpd ...
mersi ca m'ai linistit
[Email]
gogolanu
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/03/2005 20:27:20
Messages: 66
Location: SIGHISOARA
IP:
Offline

la specia asta se intimpla acest fenomen cind scade ph-ul, atunci primul fenomen este ca fug si nu mai vin la mincare, iar in momentul ala sunt foarte sensibili la boli, chiar daca fugi cu plasa dupa ei, fug ca sunt mai speriosi, dar dupa 10 minute la mincare tot vin, daca ph-ul la tine este scazut schimba din apa, daca este bun si tot nu vin la mincare atunci sigur au ceva boli, daca le-ai dat prea mult de mincare posibil sa-ti fi luato razna nitritii, un schimb de apa orcind este benefic
 
Forum Index » Cyprinidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com