[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
"El Grande"  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Dupa cum observi colegii nu prea mai zic nimic, asa ca incerc metoda ta.
Dimineata am setat priza la 8 ore ptr 2 neoane si pe cealalata am scos-o din priza.
Merg asa vreo saptamana doua cu intensitate redusa si fertilizare la jumatate sa vad ce se intampla.
Multumesc Humbert.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Sunt de acord si eu cu Humber in ceea ce priveste intensitatea.
Nu mai retin exact cu cat si cum mergeai, insa oricum, sa nu scazi foarte mult.
Sa scazi un pic, in ideea ca era prea mult inainte e ok, dar nici o schimbare prea mare nu ar fi indicata, ca sa nu "bulversezi" plantele (pentru ca ai nevoie de ele sa fie sanatoase in lupta algelor).
La fel si in privinta fertilizantilor.

Ce ai tu acolo arata foarte bine a thread algae.
Am avut si eu scarbosenia asta anul trecut. Si contrar celor scrise pe internet, cum ca apare de la prea mult fier, la mine nu a fost asa (eram la inceput, subdozam, aveam concentratii mult mai mici fata de ce am in mod normal).
Oricum, apa oxigenata ar trebui sa o fi omorat.

Urmareste-l cu atentie si tine-ne la curent cu el.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

cu placere, dar in 1-2 saptamani s-ar putea sa nu se intample nimic notabil )
propune-ti o perioada mai lunga ref la lumina.
e bine sa schimbi cat mai putine lucruri deodata, ca altfel nu o sa stii de ce se intampla ceva, plantele au nevoie de re-adaptare etc
deci lasa lumina 8 ore 2 neoane, lasa co2 constant, fertilizeaza standard, incearca sa omori alga cu apa oxigenata si asteapta.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/04/2015 10:56:31




Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Am bagat la cap, Humbert.
Stefan inainte mergeam cu 2 neoane 8 ore si cu doua 6 ore sau explicat altfel cu 4 neoane 6 ore si cu doua neoane inca 2 ore.
Acum am lasat doar 2 neoane la 8 ore, le am anulat pe celelalte doua care mergeau 6 ore.

O las saptamana asta mai moale cu fertilizarea, redusa la jumatate.

Humbert spuneai sa continui cu apa oxigenata - ce sa mai fac sa repet tratamentul dupa o perioada, indiferent daca mai am alga sau nu?

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Acvariul este bine, plantele se dezvolta moderat, nu mai am alge, nu am cu ce ma lauda.

Before trimming
image

After
image

Si "Grigore" al meu
image

This message was edited 1 time. Last update was at 15/05/2015 09:47:31


"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Sincer pare a fi crescatorie de plante, mai amesteca-le imoreuna si aseazale putin mai haotic....

My nano reef



[Email]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

STEFAN, TE ROG SA INCHIZI ACEST TOPIC SI CONTUL MEU.

MULTUMESC.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Anca se pare ca suprareactionezi, nu cred ca e cazul sa te superi la modul asta.

Doar cei 2 bani ai mei...

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Si mie mi se pare la fel.
Mai ales ca eu cu Anca ne stim si nu cred ca ar banui ceva personal la mijloc.

Dar zile mai proaste cu totii avem. Noaptea e un sfetnic bun.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
vazilian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 17/07/2014 18:31:36
Messages: 305
Location: bucuresti, crangasi
IP:
Offline

adevarat , maine poate vei vedea lucrurile altfel

Enjoy ljfe
[Email] [Yahoo!]
elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

smilie

Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Mai, daca vrea omul sa plece, eu zic sa-i faceti pe plac. Vorba americanului: if you love her, you'll let her go.

E pacat ca paraseste o comunitate unde ajutorul ii este apreciat, dar unde a si primit ajutor, sfaturi etc.

Parerea mea e ca s-a cam suparat ca prostul pe sat si a reactionat ca atare. Desigur, persoanele mature discuta cand apare o problema, cele cu personalitate infantila isi iau jucariile si pleaca.

Adio, anca marketing, and good luck!

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

um02122 wrote:Mai, daca vrea omul sa plece, eu zic sa-i faceti pe plac. Vorba americanului: if you love her, you'll let her go.

E pacat ca paraseste o comunitate unde ajutorul ii este apreciat, dar unde a si primit ajutor, sfaturi etc.

Parerea mea e ca s-a cam suparat ca prostul pe sat si a reactionat ca atare. Desigur, persoanele mature discuta cand apare o problema, cele cu personalitate infantila isi iau jucariile si pleaca.

Adio, anca marketing, and good luck!


Andrei, am sa te tutuiesc ptr ca suntem de aceeasi varsta, chiar nu ti permit sa ma jignesti fara sa ma cunosti si fara sa imi stii adevaratele motive/suparari. Te crezi asa de bun incat sa imi ghicesti personalitatea din doua randuri scrise de mine?
Nu am de ce sa ma justific in fata ta, a lui Faye, Rebella si a mai aparut un mucos din Iasi, @anusu nu stiu cum, etc. pentru deciziile mele, si chiar nu permit si nu accept sa ma jigniti atat timp cat eu nu am facut, pana acum, atac la nici o persoana anume.
Nu vreau sa ma justific cu nimic, nu mai vreau sa dau detalii despre viata mea personala, pur si simplu nu ma mai simt utila aici.
Pacat pentru ca a fost o perioada cand ma simteam ca intre prieteni, dar au aparut unii cu care nu am interactionat niciodata, ca tine Andrei, care cred ca au dreptul sa ma judece si sa ma eticheteze.
Va urez succes in continuare, si astept scuzele tale Andrei.

Multumesc lui Koala, care a fost "mentorul" meu in inceputurile acvaristicii, lui Stefan, singurul care mai scrie ceva sfaturi de calitate la acvarii dulcicole, Lui Sebi @Nimeni, @Batman si Qwerty, Humbert, toti oameni de calitate.



"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Draga Anca, singura mea interactiune cu tine a fost cand ai avut o problema cu un acvariu plantat nou inceput, unde aveai un bloom, cred ca de diatome.

Stiu ca te-ai suparat cand ti-a disparut un link intr-o postare in care incercai sa ajuti un nou coleg care-si lua un frecus pentru aroganta si ignoranta, daca am inteles bine. Tot din ce am inteles, linkul era la un produs de pe un magazin online neagreat de un moderator sau grup de moderatori. Postul ti-a fost sters fara a se prezenta motivul si persoana care ti-a editat postul. Tu ai remarcat si comentat intr-un post ulterior evidentiind in culoarea albastra. Ai facut niste remarci referitoare la pretentiile de prietenie si necenzurare ale moderatorilor de pe acest forum.

Un moderator ti-a raspuns ca el a editat postarea ta de pe telefon cand era in tren si ca a fost destul de finut sa nu iti dea avertisment. De asemenea ti s-a explicat explicit de ce nu a picat bine folosirea linkului si ti s-a aratat portiunea din regulament care acopera actiunea moderatorului.

Toata lumea a folosit un ton foarte civilizat cand ti s-a adresat in respectivul topic.

Tu ai decis ca vrei sa te retragi de pe forum.

Stiu ca esti foarte activa pe acest forum in sectiunea de plantate si ca citesti in liniste topicurile de marine si speri ca intr-o zi te vei apuca si tu de unul.

Stiu de asemenea ca in topicul de feedback un user se plange de tine ca nu ai ridicat de la posta un filtru pe care l-ai rugat sa ti-l trimita, ignorandu-i ulterior mesajele.

Mi s-a parut fain sa vad si o hobbyista activa pe forum si mi s-a parut fain user name-ul tau, desi nu sunt foarte convins in ce mod ajuta societatea profesia de marketing.

Imi cer scuze daca te-ai simtit jignita de cele zise de mine mai sus. Expresia "s-a suparat ca prostul pe sat" a fost folosita ca o comparatie, nu trebuie luata in sensul literal, intrucat comunitatea de pe forum nu e sat (iar userii nu sunt tarani), iar intentia mea nu a fost sa te fac proasta, ci sa sugerez ca te-ai suparat in mod nejustificat. Fiind moldovean, am presupus ca stii semnificatia zicalei.

Daca as fi fost la fel de sensibil ca tine, desigur ca nu as mai fi scris cele de mai sus, dupa frecusul pe care mi l-am luat eu initial la venirea pe forum. Eu am presupus atunci ca aceasta comunitate nu e asa cum pare la prima vedere si i-am dat o sansa. Tu nu esti noua si stii care sunt limitele acceptate in afara limitelor regulamentului si care nu, deci prin postarea acelui link ai vizat inflamarea spiritului (asa zisul flaming). Am dedus asta pentru ca te porti ca cineva care cauta un motiv de cearta/ divort. Zic asta pentru ca desi nu ti s-a dat un motiv real, ai reactionat foarte afectat si ai cerut inchiderea contului tau.

Imi cer inca o data scuze daca te-ai simtit jignita de cele scrise de mine si te asigur ca desi interactiunea mea cu tine a fost limitata, si eu mai citesc posturile de plantate / apa dulce si nu postez din decenta, dar desigur ca imi pot forma o parere despre cineva din cele citite. Am destula interactiune cu oamenii ca sa pot sa intuiesc lucruri despre ei (momentan lucrez cu pacienti post stroke, care au probleme de comunicare/ afazie si deficit cognitiv). Daca tu nu erai un user vechi, respectat pe forum, as fi inteles. Dar nu e cazul, motiv pentru care am calificat reactia ta drept copilareasca. Am scris cele de mai sus pentru ca nu vreau sa parasesti acest forum si reactia ta imi arata ca am dreptate si iti pasa.

Eu daca nu ma simt bine venit pe un forum incetez sa mai postez pana cand consider ca am ceva de spus.

Inca o data, scuze si succes in viitor

This message was edited 2 times. Last update was at 16/05/2015 22:41:01


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Ancamarketing wrote:
Nu am de ce sa ma justific in fata ta, a lui Faye, Rebella si a mai aparut un mucos din Iasi, @anusu nu stiu cum, etc. ...

Ca tot ma pomenisi, nu ti-am cerut justificari, nu sunt "parte vatamata", nu sunt curioasa sa stiu de ce te comporti asa cum te comporti. Iti face placere sa starnesti scandaluri din care tot tu sa iesi victima, e problema ta. Alegi sa te faci de bafta pentru cateva zeci de lei, e iarasi problema ta. Pretinzi scuze pentru jigniri inexistente, dar tu iti insulti colegii de forum (vezi mucosul din Iasi). Felicitari! Algele noastre sa fie sanatoase!




Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

SETUP DESFIINTAT.

ROG UN MODERATOR SA INCHIDA ACEST TOPIC, DEOARECE NU VA MAI CONTINUA.

MULTUMESC.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com