[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Scalar cu burta umflata , respira greu  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Am un acvariu de 100 de litri cu 4 scalari si 2 tricogaster leeri(stiu ca e aglomeratie dar imi fac un acvariu nou in curand) Substrat pietris, plante multe si temp 30 de grade , filtrare apa cu un filtru Resun , schimburi de apa la o saptamana.Acvariul il am asa de peste 2 luni asa ca este stabil si nu am avut probleme cu pestii pana astazi.
Problema este ca unul din scalari are burta umflata si respira foarte greu.In plus astazi nu a mancat mai nimic si sta ascuns dupa filtru.Aveti o explicatie pentru acest comportament?Scalarii sunt aproape maturi e posibil sa aiba icre?

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E posibil, dar nu cred ca este vorba despre asta, mai ales ca spui ca respira ciudat.
Parerea mea este sa faci schimburi de apa de cate 25 de litri de doua ori pe saptamana. Conditioneaza apa cu sera aqutan.
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Ok am inteles , mi-e firca sa nu fie vreo boala , sau sa nu poata sa depuna icrele.E posibil asa ceva?Sau sa fie din cauza acvariului supraagolomerat si sa fie plina de icre dar sa nu depuna deoarece nu a gasit un loc sigur?

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

johnny6600 wrote:... si temp 30 de grade


De ce o tii la 30?
Inceraca sa o tii la 26-27 si pestii se vor simti mult mai bine.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Horea
Member

Joined: 24/02/2005 10:59:36
Messages: 144
Location: Medias
IP:
Offline

johnny6600 wrote: sa nu depuna deoarece nu a gasit un loc sigur?

Nu cred. Din cate am observat eu, intre scalarii de aceeasi generatie, tinuti impreuna pana la stabilirea perechilor, in momentul alegerii perechilor , prima pereche isi stabileste teritoriul si depune. Loc isi gasesc ei, nu te impacienta, chiar unul mai nastrusnic decat altul. la mine si-au gasit sa depuna pe peretii acvariului, la colturi, pe placuta de textolit introdusa pentru acest scop, si chiar pe termometru. Doua generatii de scalari, cu o diferenta de trei luni intre ele, au avut comportament la indigo. Seamana cu situatia elementelor alfa dintr-o haita de lupi. Diferenta e ca , in momentul in care se alege si a doua pereche, si astia se cred "alfa", si incep o disputare crunta a teritoriului cu primii, chiar daca in urma cu doua zile prima pereche reusea sa tina la distanta totul. La 100 de litri , in volum comun, nu vei reusi sa convingi doua perechi de scalari sa convietuiasca pasnic. Va trebui sa introduci un perete despartitor sau, mai bine,daca iti poti permite, sa-i separi in doua acvarii diferite. Nu vor permite nimanui, pe o raza mai mica de 50 - 60 cm de locul depunerii, sa se apropie, si nu-i impresioneaza de loc culoarea sau marimea potentialului dusman al noii generatii. Chiar daca sunt obisnuiti sa manance din mana, cand au icre sau pui, te ciupesc fiorosi de mana cand iti bagi mana in apa.
[Email]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

g.g wrote:
johnny6600 wrote:... si temp 30 de grade


De ce o tii la 30?
Inceraca sa o tii la 26-27 si pestii se vor simti mult mai bine.

Acvariul meu nu are incalzitor in acest moment l-am scos din functiune de ceva vreme , temperatura de 30 de grade e din cauza temperaturii camerei si nu am posibilitatea sa o scad din moment ce nu am chiller.
Ceea ce nu v-am spus e ca la mine s-a format deja o pereche de aproximativ 2 spatamani si ca sa evit certurile am creat un "zid" de plante la jumatatea acvariului asa ca nu mai sunt chiar atat de stresati.Problema e ca astazi prima pereche a depus iar ceilati doi si cei doi leeri sunt inghesuiti in cealalta jumatate.De mancat din mana nu i-am invata sa-mi manace dar sunt destul de blanzi.Oricum nu vreau sa-i sperii , si ma rog sa nu patesc cum a patit colegul nostru Dark4ce care nu a obtinut nici un pui in urma primei depuneri.
Revenind la scalarul meu nu pot sa zic decat ca are burta foarte mare in comparatie cu ceilalti.De la inceput a fost putin mai gras dar acum nu stiu ce sa zic.In comparatie cu ceilalti el deschide mai mult gura cand respira si parca ceva mai repede.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

johnny6600 wrote:unul din scalari are burta umflata si respira foarte greu.
Presupun vreo infectie cu oarece bacterie. Am tratat un discus matur care "facea la fel" ca scalaru' tau cu Cloramfenicol 80 mg/litru. Discusu' meu avea si un ochi iesit usor din orbita asa ca un presupus ca e o infectie bacteriana. Probabil ca n-o sa stim niciodata daca boala are aceeasi cauza , da' ce sa facem, bijbiim si noi cum putem.
Daca alegi tratamentu' asta fa-o intr-un acvariu separat sa nu dai peste cap tot echilibru' din acvariu' mare.

Poze: smilie ... Poze cu plante
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Scalarul e mort.L-am taiat dar nu mi-am dat seama de mare lucru.Cred ca era femela pt ca avea niste bobite foarte mici care pareau a fi icre dar nu aratau gata de depus.Asta e multumesc oricum ca ati incercat sa ma ajutati.
As vrea acum sa-mi spuneti ce sa fac cu icrele , pentru ca deja s-au albit 4 si nu vreau sa mi se albeasca toate?

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Horea
Member

Joined: 24/02/2005 10:59:36
Messages: 144
Location: Medias
IP:
Offline

Nu zic ca e normal ca o parte din icre sa se albeasca , dar se pare ca asa se intampla. Daca nu le-ai scos de la perechea care le-a depus, eu zic sa le lasi acolo, cu parintii naturali. E mai bine. Vor curata ei icrele albite, si oricum vor crea cu aripioarele curentii de apa necesari oxigenarii mai bine decat ai face-o tu. Nu te astepta sa ai productii record, mai ales daca esti "tatic" prima data. Pune artemia la eclozat ceva mai incolo, sau chiar acum o cultura de micro, pentru ca peste vreo cinci zile va trebui sa le dai ceva de mancare. La temperatura pe care o ai, spre seara cred ca vei vedea primii pui. Si eu am, de doua zile, un alt rand de pui. Poate facem schimb , mai incolo...
[Email]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

johnny6600 wrote:As vrea acum sa-mi spuneti ce sa fac cu icrele , pentru ca deja s-au albit 4 si nu vreau sa mi se albeasca toate?

Pune albastru de metil.
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca nu sunt fecundate poti sa pui ce vrei in apa ca tot se albesc.
Albastru de metil le protejeaza doar contra fungilor.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Deja numarul celor albe a ajuns la 12 , nu trag sperante sa iasa pui tinand cont ca e pentru prima data.Ipotetic vorbind , ce sanse am sa mut puii dupa ce ies in alt acvariu sa nu fie mancat de leeri sau de celalalt scalar? Sau e mai bine sa-i las cu parintii?
Din cate am vazut in topicul lui Dark4ce si el a pus albastru de metil dar in zadar asa ca nu stiu ce sa mai fac.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Ce le dai sa manance? Eu am patit ceva asemanator acum doi ani, din cauza ca-mi hraneam scalarii NUMAI cu Tetradiskus. Le-am aplicat un tratament cu Metronidazol si cu Rombendazol, dar nu am avut rezultate multumitoare. Doar cand i-am trecut pe un regim variat am inregistrat o ameliorare semnificativa.
Citeste si topicul pe care l-am deschis la acea vreme (LINK), poate te ajuta.

In privinta icrelor, nu-ti face griji. La primele depuneri, in medie cam 25% se albesc pentru ca au ramas nefecundate din cauza lipsei de experienta a parintilor. Daca acvariul e bine stabilizat chimic nu vor face mucegai si, cand puii se vor desprinde din cuib, vor fi mancate de melci.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Horea
Member

Joined: 24/02/2005 10:59:36
Messages: 144
Location: Medias
IP:
Offline

Daca vrei sa muti puii, va trebui sa ai la indemana totusi ceva albastru de metil si tripaflavin( primul , preventiv, pana la o coloratie slab albastruie a apei, iar celalalt, la nevoie) pentru noul acvariu in care vrei sa-i pui. Eu am mutat placuta de textolit cu icre la cateva ore bune de la depunere, tocmai in ideea ca icrele trebuie sa fie fecundate. Probabil asta e motivul pentru care la tine icrele se albesc atat de repede. Poate si cele doua-trei grade in plus accelereaza acest fenomen. Fii totusi optimist, pentru ca in cel mai rau caz, data viitoare, cam peste trei saptamani, vei avea alt rand de icre, iar perechea ta de scalari va fi mai inainte cu 1mm de experienta . Oricum, puii crescuti fara parinti, la mine, s-au dezvoltat mult mai greu. Daca ii muti prea tarziu, sansa sa treaca de 'bariera' e mare, si-atunci vor fi mancati de ceilalti. Ultima data , cand am intrebat si eu lucrul asta, am fost sfatuit sa-i scot cam la 10 zile. Daca ai suficiente plante dupa care sa se ascunda, vor supravietui. E cam dur, si eu nu sunt intru totul de acord cu metoda ( pentru ca am o slabiciune fata de pui, in general) , dar si selectia naturala exista...
[Email]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Le dau mai multe feluri de mancare : Tetra Prima , fulgi de la Tropica , TetraMin , tubi liliofilizati , libelule congelate si tubi congelati.
Icrele sper sa se albeasca doar in proportie de 25% , acvariul e stabil d.p.d.v. chimic asa ca nu cred sa faca mucegai.
Alevinii , daca vor iesi ii voi hrani cu artemia , chiar astazi dau o fuga pana-n Obor sa mai iau o pompa de aer si pun artemia la enclozat.
Temperatura vad ca a coborat la 28 de grade pentru ca tin deschis capacul acvariului.Cam atat , voi reveni cu vesti(bune sau proaste) mai pe seara.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Cred ca procentul de icre albe a ajuns la 40% , oricum s-a dublat fata de azi dimineata , sunt curios ce se va intampla pana maine.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com