[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Betta bolnav!!!  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Monique
Junior member

Joined: 13/11/2004 12:07:02
Messages: 60
Location: Bucuresti-Baba Novac
IP:
Offline

Buna! Ma numesc Monica, am un acvariu de 120l bine plantat (substrat de turba in amestec cu nisip si putin pietris deasupra+ multe plante, filtru Fan2, iluminare: 2 neoane TLD830). Pesti nu am prea multi 8 neoni, 2 betta, 2 xifo, un scalar (doar asta a mai ramas din 4) , 2 coridoras si inca un sanitar (nu stiu cum se numeste).

Problema este urmatoarea: masculul de betta are o problema, cam de 2 saptamani am observat ca ii se modifica buza superioara...nu stiam ce are si am zis ca poate isi revine dar se pare ca este din ce in ce mai rau . In momentul de fata are toata gura distrusa si se pare ca avanseaza(cam tot capul pare sa fie mai decolorat). Am citi pe forum despre "vata " dar nu arata asa, pur si simplu parca putrezeste.
ce sa fac? Stiu ca am apelat cam tarziu la ajutorul vostru dar pana acum nu am avut posibilitatea.
Inca ceva:ii hramesc cu fulgi Tetra Min si mai rar le dau larve de tantar(cand gasesc ). Astept solutii.
Multumesc mult!
[Yahoo!]
Cory
Member
[Avatar]

Joined: 06/06/2005 09:56:14
Messages: 180
Location: Vatra Luminoasa
IP:
Offline

http://www.skepticalaquarist.com/docs/health/fungin.shtml
http://www.nazarenenexus.com/betta_ed/betta_m_d.htm
http://www.thetropicaltank.co.uk/hdcolumn.htm
poate te ajuta. Iti tin pumnii!!!

I shut my eyes in order to see...
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Are Columnaris. Separa-l intr-un acvariu mai mic, de 10 litri, fara substrat. Incalzitor, filtru cu burete bolborositor. Temperatura 28 de grade Celsius, constant. Tratament cu sera baktopur direct-tablete. Urmeaza istructiunile din prospect. Aspira zilnic mizeria de pe fundul acvariului si inlocuieste cam 2 litri de apa pe zi. Baktopurul direct se adauga, in fiecare zi, proportional cu apa pe care o schimbi.

In acvariul mare, fa schimburi mai dese de apa, cel putin 2 saptamani.
[Yahoo!]
Monique
Junior member

Joined: 13/11/2004 12:07:02
Messages: 60
Location: Bucuresti-Baba Novac
IP:
Offline

Merci mult, o sa-l separ si o sa-i pun bactopur. Mai am o intrebare: este contagioasa boala asta? ceilalti pesti sunt si ei bolnavi ?
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... din pacate este mai mult decat posibil ca toti pestii sa fie "infestati" ... insa boala o fac selectiv, in cazuri de slabire a organismului ... eu zic sa faci un tratament general, tuturor pestilor ...

"... Flexibacter Columnaris can persist in water for up to 32 days when the hardness is 50ppm or more, but a hardness of 10ppm reduces viability considerably ..."

"... For a purely external infestation, when there are not any secondary bacterial infections present, Potassium Permanganate or Forma-Green will work well.

In cases of multiple infections, it is suggested to give the fish a bath in Postassium Permanganate or Formagreen and thereafter, treating with antibiotics such as: Oxytetracycline, Oxolinic Acid, or a sulfa drug combination such as TMP Sulfa. The antibiotics will need to be used on the fish for 10-14 days depending on the severity of the infection. The antibiotics may either be used in the water (as a long term bath), or mixed into the feed (suggested). By mixing the antibiotics into the feed, you may continue to treat the fish externally with the Potassium Permanganate or Forma-Green. This treatment strategy will work well if started in the early stages of this disease ..."


... preluat de AICI

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
viocris
Junior member

Joined: 08/02/2004 20:23:55
Messages: 69
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

Profilaxie Si terapie
• Pentru prevenirea bolii columnare, de prima importanta, mai ales in conditiile
cresterii intensive a pestelui, este inlaturarea factorilor predispozanti la imbolnavire.
Pentru imunoprofilaxie, se fac cercetari, existand perspectiva obtinerii unor vaccinuri.
• In situatia declansarii primelor cazuri de boala, se va actiona In sensul
imbunatatirii conditiilor de viata pentru pesti - In principal, o buna aerare si reducerea
substantei organice din apa, deoarece, de multe ori, modificarea acestora poate
conduce la vindecare.

• Preventiv, se pot aplica bai cu permanganat de potasiu - 2 mg \l sau
verde malachit 1: 15000, timp de 10 - 30 secunde.
• In cazul infectiilor locale, cutanate si branhiale, se procedeaza la
imbaierea pestilor in solutii antimicrobiene, ca permanganat de potasiu, verde
malachit, in dozele mentionate, sau cu acid oxolinic - 1 mg/1 timp de 24h sau cu ni-
furpirinol - 0,5 mg/1 timp de 4 - 14 zile.
• In infectiile acute cu caracter general, se recomanda terapia cu
antibiotice sj sulfamide, respectiv:
• oxitetraciclina sau amoxicilina, adaugate in hrana, in doza zilnica de 50-
100 mg/kg peste, timp de 10 zile;
• sulfamide, distribute in hrana, in doza de 200-240 mg/kg peste, timp de
10 zile.
• Inainte de utilizarea antibioticelor sau sulfamidelor, se impune
realizarea testului de sensibilitate al bacteriei fata de aceste substante. Cu bune
rezultate. pot fi utilizate in terapie si produseie furanice.
• Tratamentul cu antibiotice, s-a dovedit mai putin eficient in cazul in
care pestele afectat are un apetit redus, iar pentru un tratament parenteral. stresul prin
pescuit diminueaza efectul terapeutic.

Dupa: TRATAT DE IHTIOPATOLOGIE - GABRIELA MUNTEANU si DUMITRU BOGATU

doar noi si pestii nostri
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Verdele de malachit nu este recomandat labirinticilor si sanitarilor. Am mai discutat asta.
[Yahoo!]
viocris
Junior member

Joined: 08/02/2004 20:23:55
Messages: 69
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

de acord insa fiind intre celelalte variante de tratament nu am vrut sa modific sub nici o forma structura materialuilui publicat de profesorii de la galati.

doar noi si pestii nostri
Monique
Junior member

Joined: 13/11/2004 12:07:02
Messages: 60
Location: Bucuresti-Baba Novac
IP:
Offline

Va multumesc pentru sfaturi, o sa va anunt daca se va remedia problema sau daca intervine vreo schimbare. Merci.
[Yahoo!]
Monique
Junior member

Joined: 13/11/2004 12:07:02
Messages: 60
Location: Bucuresti-Baba Novac
IP:
Offline

Am folosit Sera Baktopur Direct si se pare ca isi revine. Nu mai are gura asa distrusa si albicioasa, in plus este si mai vioi. Sper sa aiba putere sa se refaca pentru ca s-a distrus o mare parte din buza. Multumesc pentru sfaturi.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com