[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
imi mor pesti pe capete  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
poc_poc123
Junior member

Joined: 20/06/2005 16:54:53
Messages: 27
Location: Bucuresti - Basarab
IP:
Offline

nu stiu ce naiba sa mai fac au inceput sa imi moara pesti. mai intai a fost 2 guppy apoi un moli negru acum sa inbolnavit si celalalt mli rosu si a murit, unul il tin in alt acvariu ca are un fel de ciuperca si ochi bulbucati, iar azi de dimineata miau murit si sanitari (4 la numar, unul inca se mai misca un pic) aseara le-am pus cam 2.6 mililitri de verde de malachi si juma de pastila de bactopur direct in acvariu ca sa nu se inbolnvesca si ceilalti pesti si de dimineata ia-m gasit morti + inca 2 neoni care au murit acum.

SALUT OAMENI DIN LUMEA ACVARIILOR.
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

poc_poc123 wrote:nu stiu ce naiba sa mai fac au inceput sa imi moara pesti. mai intai a fost 2 guppy apoi un moli negru acum sa inbolnavit si celalalt mli rosu si a murit, unul il tin in alt acvariu ca are un fel de ciuperca si ochi bulbucati, iar azi de dimineata miau murit si sanitari (4 la numar, unul inca se mai misca un pic) aseara le-am pus cam 2.6 mililitri de verde de malachi si juma de pastila de bactopur direct in acvariu ca sa nu se inbolnvesca si ceilalti pesti si de dimineata ia-m gasit morti + inca 2 neoni care au murit acum.

Cauzele cred ca le stii deja...Dar nu inteleg de le-ai pus verde de malachit? :o O sa-i otravesti de tot. Incearca sa mai dai din ei, fa schimburi de apa mai dese, ia un acvariu adevarat, nu jucaria pe care o ai acum si nu mai pune medicamente dupa ureche si cu nemiluita.
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cati litri are acvariul tau si la cate zile faci schimburile de apa?
Sanitarii si neonii ti-au murit de la verdele de malachit.
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Baga tu toate detaliile ca unii sintem cam batrini, foarte aproape de ....... (=lumea de dincolo, unde ne intilnim cu pestii tai) si nu mai tinem minte ce ai acolo.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acvariul e de 26l. Pesti cit cuprinde. I-a indesat bine. Mai departe nu mai spun.
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:Baga tu toate detaliile ca unii sintem cam batrini, foarte aproape de ....... (=lumea de dincolo, unde ne intilnim cu pestii tai) si nu mai tinem minte ce ai acolo.


uite aici
[Yahoo!]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aha...deci cam 22 de litri de apa...ar trebui sa faca schimburi la 2 zile cate 6 litri...

@123: Da' un acvariu mai mic nu gaseai pentru experimentele tale?
[Yahoo!]
schizotron
Epicus Aquaticus
[Avatar]

Joined: 10/01/2005 16:06:25
Messages: 290
IP:
Offline

povestea merge prea departe

acvila non capit mushte
[Email] aim icon
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Haideti nu mai certati baiatul ca orice om mai greseste fie ca este sau nu in cunostiinta de cauza.Marturisesc ca eu , in prostia mea i-am cumparat pastila de bactopur si Verdele de Malachit.Din cunostintele mele limitate de altfel stiu ca malachitul nu omoara pesti decat in cantitati mari dar din moment ce el a pus exact cat scria pe flacon nu vad cum s-a putut intampla nenorocirea.
Greseala mea a fost ca am mutat femela de xipho din izolare in acvariul comun fara sa-i mai facem acomodarea.Am crezut ca viviparii sunt mai rezistenti decat ceilalti pesti si nu m-am gandit sa ca ar fi atat de diferite conditiile.Probabil ca daca femela ar fi fost acomodata la mediul din acvariu nu s-ar mai fi imbolnavit si nu ar fi fost nevoie de tratament.Greseala lui a fost ca a pus medicamentele fara sa ma intrebe sau sa intrebe pe forum.
Concluzia este destul de clara si lectia bine invatat , cel putin de mine : Respectati regulile ca altfel aveti de pierdut.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca punea doar baktopurul direct, garantez ca nu ar fi avut pirderi.

Verdele de malachit cred ca este toxic pentru sanitari in orice cantitate ar fi adaugat.
De altfel, inainte de a trata un sistem cu verde de malachit, sanitarii se scot si se trateaza separat, in bazin spital, cu alta medicatie.

Am mai discutat ca doza indicata in prospect nu este calculata corect, drept pentru care, daca vreti neaparat tratament cu verde de malachit, se utilizeaza jumatate din doza indicata in prospect.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com