[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Fertilizanti praf  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Am si eu o rugaminte pentru cei care isi prepara singuri fertilizantii macro. V-as ruga sa-mi spune-ti si mie de unde va procurati fertilizantii(azotat de potasiu, monofosfat de potasiu, sulfat de potasiu, fier etc.) si la ce preturi. M-ar interesa o sursa in apropierea Brasovului. Va multumesc
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Cred ca am mai zis, dar repetitia e mama intelepciunii:

Chemical
Laborex
Tunic

Primii sunt destul de neseriosi din multe puncte de vedere. Ultimii doi sunt ok.

Spor!
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Multumesc Val pentru linkurile trimise. Marturisesc ca inainte de a posta am incercat sa caut pe forum ceva topicuri, dar folosind fertilizanti ca motor de cautare s-au deschis prea multe topicuri i nu am avut rabdarea necesara(scuze ptr asta) sa caut ce ma interesa. Folosind tunicca motor de cautare situatia s-a schimbat si am avut multe informatii utile de pe forum in scurt timp.
Desi informatiile despre fertilizanti sunt foarte utile in cele doua topicuri, totusi a trebuit sa renunt la procurarea de fertilizanti praf din Romania. in naivitatea mea credeam ca le-as putea procura de la un magazin specializat in astfel de produse. Sunt ptr cateva zile in Brasov si doream sa compar preturile de aici cu sursa mea de fertilizanti. Se pare ca Rex Grigg http://www.bestaquariumregulator.com/ferts.html este mult mai avantajos pentru mine.
Multumesc inca odata lui Val pentru ajutor.
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Inteleg ca omu' respectiv e in State?
Atunci este o sursa buna daca esti acolo sau in Canada. In rest, in special Europa, cred ca va fi o problema cu trimiterea KNO3-ului, din cate stiu.

Ai mai luat de la el si a putut sa iti trimita in UE nitrat? De curiozitate...
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Vin cu o alta intrebare. A utilizat cineva azotatul de calciu(Ca(NO3)2) pentru a doza nitratii? intreb deoarece am facut rost de ceva solutie Ca(NO3)2 care contine 9% N, din calculele mele ar iesi formula Ca(NO3)2*8H2O. Mi s-ar parea o solutie convenabila mai ales in zonele in care apa nu este asa dura(daca nu am gresit 2.5ml solutie adauga 5ppm nitrati in 200l apa si 1.6 ppm Ca). Pentru mine solutia ar fi avantajoasa dpdv al costului, pentru altcineva ar fi o varianta de inlocuire a azotatului de potasiu care se gaseste destul de greu. Astept cu nerabdare opiniile voastre.
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com