[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
puiet molly bolnav !  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
stefanvoicu
Junior member

Joined: 14/01/2005 02:59:27
Messages: 70
Location: bucuresti, dristor
IP:
Offline

salutare ! am o problema cu puii de molly, acestia isi tin inotatoarele lipite de corp, initial dorsala, dupa care (1-2zile) au burticile aplatizate....si apoi evident mor........eeee si nu stiu ce au ......
acvariul 150l
filtru burete
filtru shark
schimb de apa 15%/ saptamina
200 pui molly <1,5cm
1 ancistrus (1,5cm)
2 cory(1,5 cm)

apa o tratez cu easy balance (tetra).

multam !

Îti petreci cea mai mare parte a vietii facând ce nu trebuie, iar o buna parte a ei, nefacând nimic, toata viata te-ai preocupat de cu totul altceva decât ceea ce ar fi trebuit. (Seneca)
[Email] [Yahoo!]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

stefanvoicu wrote:

apa o tratez cu easy balance (tetra).


Fa un schimb de apa de 30% cu apa declorinata si trateaza apa pe care o inlocuiesti cu aqutan de la sera. Ai oprit cumva incalzitorul?
[Yahoo!]
stefanvoicu
Junior member

Joined: 14/01/2005 02:59:27
Messages: 70
Location: bucuresti, dristor
IP:
Offline

fac schimburi de apa de 10% zilnic, incalzitorul nu este in functiune dar in bazin este o temperatura constanta de 26 de grade( avea si alte roluri incalzitorul?)

Îti petreci cea mai mare parte a vietii facând ce nu trebuie, iar o buna parte a ei, nefacând nimic, toata viata te-ai preocupat de cu totul altceva decât ceea ce ar fi trebuit. (Seneca)
[Email] [Yahoo!]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu, temperatura ta nu e 26 constant.
[Yahoo!]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Ti-as propune sa folosesti furazolidon, o pastila la 20-30L apa si niste sare, cam o lingurita la 10L de apa timp de 5 zile.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Am si eu o curiozitate furazolidonul se adauga in fiecare zi?Eu am facut asta la acvariul plantat de 100 l timp de 3 sau 4 zile si mi s-au ofilit unele plante si mi-au murit toti melcii.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
stefanvoicu
Junior member

Joined: 14/01/2005 02:59:27
Messages: 70
Location: bucuresti, dristor
IP:
Offline

multumesc pentru sfaturi ! am sa incerc si cu furazolidon(de consum uman de la farmacie?), sare deja am introdus in apa. o sa fac niste teste apei dar abia vineri o sa am cu ce; e posibil sa fie de la o apa prea moale(cel putin asta e ultima explicatie pe care o mai am).......

PS. alina_g am fost ceva mai atent in ultimele zile si temperatura este de 26 constant

Îti petreci cea mai mare parte a vietii facând ce nu trebuie, iar o buna parte a ei, nefacând nimic, toata viata te-ai preocupat de cu totul altceva decât ceea ce ar fi trebuit. (Seneca)
[Email] [Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Am uitat sa precizez am pus doar furzolidon (4 pastile in fiecare zi timp de 3 sau 4 zile nu mai stiu exact) , nu si sare despre care se stie ca afecteaza plantele.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

o chestie buna de stiut...

cind faceti tratamente la pesti, ori faceti tratamentul intr-un bazin "carantina - spital" ori scoateti citeva zile plantele din "acvariul mare"
pe ce considerente fac aceste afirmatii:
- dozajul de medicament la un acvariu mai mic e mai economic, iar in cazul unui supradozaj apa se poate schimba mai repede.
- medicamentul nu influenteaza ceilalti pesti ( presupusi sanatosi), plantele si ciclarea bazinului si a filtrului
- plantele nu patesc nimic rau daca stau 2-3 zile intr-o galeata sau lighean, cu apa si eventula la lumina, pe balcon
- dezabantaje, balamuc prin casa,dar rezolvarea problemei mai sigur si mai simplu.
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

johnny6600 wrote:Am si eu o curiozitate furazolidonul se adauga in fiecare zi?Eu am facut asta la acvariul plantat de 100 l timp de 3 sau 4 zile si mi s-au ofilit unele plante si mi-au murit toti melcii.

Furazolidonul si sarea se pun doar in prima zi. Apoi, timp de 5 zile sa ai aerare mai puternica si nu se face schimb de apa. Dupa cinci zile schimbi cate 20-25% din apa cu apa declorinata si eventual tratata cu Sera Aquatan, o data la 48 de ore, pand cand se duce toata galbeneala de la furazolidon

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
bozeta
Member
[Avatar]

Joined: 13/02/2004 21:38:03
Messages: 264
Location: Iasi
IP:
Offline

Ce anume se poate trata cu furazolidon?
[Yahoo!] [ICQ]
stefanvoicu
Junior member

Joined: 14/01/2005 02:59:27
Messages: 70
Location: bucuresti, dristor
IP:
Offline

dupa atitea zile nici o schimbare.... .....am pus si sare, furazolidon, am schimbat(diversificat) alimentatia si nu mai am nici o solutie........cred ca nu e vorba de nici o boala avind in vedere mortalitatea foarte scazuta(2-3 pui din 200-250/zi), dar tot nu stiu din ce cauza apar simptomele astea.... miine o sa fac niste teste apei; sper ca o sa gasesc testere in magazine.chiar nu a mai avut nimeni problema asta ?

Îti petreci cea mai mare parte a vietii facând ce nu trebuie, iar o buna parte a ei, nefacând nimic, toata viata te-ai preocupat de cu totul altceva decât ceea ce ar fi trebuit. (Seneca)
[Email] [Yahoo!]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Fa un schimb de apa de 30%, nu mai adauga furazolidon, fixeaza incalzitorul la 26 pentru ca tu ai variatii de temperatura de la zi la noapte si conditioneaza apa cu sera aqutan.

De asemenea, fa schimburi de apa la 3 zile cate 30% o perioada. Sifoneaza bine substratul si spala filtrele si mediile filtrante in apa pe care o scoti din acvariu.

Sare grunjoasa, neiodata, adaugata treptat, in solutie, o lingurita la 10 litri.
[Yahoo!]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

stefanvoicu wrote:dupa atitea zile nici o schimbare.... .....am pus si sare, furazolidon, am schimbat(diversificat) alimentatia si nu mai am nici o solutie........cred ca nu e vorba de nici o boala avind in vedere mortalitatea foarte scazuta(2-3 pui din 200-250/zi), dar tot nu stiu din ce cauza apar simptomele astea.... miine o sa fac niste teste apei; sper ca o sa gasesc testere in magazine.chiar nu a mai avut nimeni problema asta ?

La atatia pui in 150L nu e de mirare. Cu ce-i hranesti?

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com