[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pisica de apa dulce ....creste careva ?  XML
Forum Index » Alte familii
Author Message
eugens
Junior member

Joined: 18/03/2009 23:25:42
Messages: 38
Location: BRASOV
IP:
Offline

Salut

Eugen sunt si ma intereseaza daca a crescut cineva pisica de apa dulce si daca da .....de ce conditii au nevoie

-ce volum minim trebuie sa aiba acvariul javascript:emoticon('')
-ce nisip este ideal pt cresterea lor
-daca sun de mai multe specii
-cu ce specii de pesti se pot tine in acvariu
-mancare
-lumina ?????

multumesc anticipat .....astept un crescator de pisica de apa dulce
[Yahoo!]
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

eugens wrote:Salut

Eugen sunt si ma intereseaza daca a crescut cineva pisica de apa dulce si daca da .....de ce conditii au nevoie

-ce volum minim trebuie sa aiba acvariul javascript:emoticon('')
-ce nisip este ideal pt cresterea lor
-daca sun de mai multe specii
-cu ce specii de pesti se pot tine in acvariu
-mancare
-lumina ?????

multumesc anticipat .....astept un crescator de pisica de apa dulce


Potamotrygon motoro!!!

super simpatice, super linistite, hrana vie le place cel mai mult, nu prea merg cu alti pesti, ca le ciupesc...

pentru contrast e bun un substrat foarte deschis, in rest, nenea google e sursa de info cat 15 forumuri!

de unde vrei sa iti iei pisica?

http://www.seachem.ro
[Email]
Alokt
Member

Joined: 21/08/2008 11:15:32
Messages: 151
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Bineanteles, ca orice specie neconventionala mi-a trezit interesul si am citit un pic, dar chestiile astea cresc mari, mari de tot, unii spun ca pana la 1,5m si altii ca doar pana la 90 cm, oricum o iei vei avea mevoie de o "dihanie" de acvariu de mai mare dragul. Nu stiu sincer daca e cazul sa iei asa ceva, astea sunt de domeniul ideilor cu care ne "jucam" in capul nostru, dar in general nu le punem in aplicare.

album1, album2, album3, album4
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

Alokt wrote:Bineanteles, ca orice specie neconventionala mi-a trezit interesul si am citit un pic, dar chestiile astea cresc mari, mari de tot, unii spun ca pana la 1,5m si altii ca doar pana la 90 cm, oricum o iei vei avea mevoie de o "dihanie" de acvariu de mai mare dragul. Nu stiu sincer daca e cazul sa iei asa ceva, astea sunt de domeniul ideilor cu care ne "jucam" in capul nostru, dar in general nu le punem in aplicare.


exact "modelul" de care povesteam eu e pentru acvarii normale( adica nu trece de 40cm...)

succes!

http://www.seachem.ro
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Vroiam cindva sa-mi iau pentru sarcofag, am studiat si-am ajuns la concluzia ca n-am conditii. Am renuntat.

Poze: smilie ... Poze cu plante
eugens
Junior member

Joined: 18/03/2009 23:25:42
Messages: 38
Location: BRASOV
IP:
Offline

Salut si mersi de raspunsuri ...

nici eu nu stiu ce sa zic si eu am dat peste tot felul de informatii cum s-a mentionat si mai sus ...uniii zic ca ar creste f f mari altii spun ca ar exista si o specie f mica care e numai buna de tinut in acvariu ,dar daca nu merge cu alti pestii ....nu vreau un acvariu cu pisici de mare ....


oricum eu am vazut la un magazin la noi 40 ron ...nu mi se pare mult si mi se par senzationale ....dau bine rau la acvariu ...

zilele astea am sa cercetez problema mai in amanunt sa vad peste ce detalii noi mai dau ...ma duc sa vb si acolo la magazinul unde am vazut ...
salutare !
[Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Sigur erau 40 ron ?? Eu cred ca erau 400 ron

Until you find someone worth dying for, you never really live.
eugens
Junior member

Joined: 18/03/2009 23:25:42
Messages: 38
Location: BRASOV
IP:
Offline

sper sa nu ...ma interesez mai in amanunt ...... daca e 400 ron ma las de idee...
[Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

La noi costa 600 lei un motoro De-asta te-am intrebat.Ii admir si eu la petshop si cam atat.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
eugens
Junior member

Joined: 18/03/2009 23:25:42
Messages: 38
Location: BRASOV
IP:
Offline

asta nu imi spune decat un lucru : am omis un zero ... dar oare se pot creste cu alti pesti ..... pt ca parerile sunt atat de impartite incat nu stiu ce sa mai cred despre ele ....
-unii spun ca sunt f pasnice si nu cresc f mult
-unii spun ca se fac de un metru jumate si nicicum nu se pot tine in acelasi acvariu cu pesti

imi si imaginez pisica de apa dulce de un metru jumate in acvariul meu de 180 de litri mai mare placerea
[Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

in captivitate , nu o sa-ti ajunga nici la 1 m. poate daca o cresi intr-un bazin de 1000 l va ajunge la un metru. Si oricum nu a vazut ea mediul ei naturat de multi ani de zile. asta inseamna ca deja este modificata, fata de mediul natural
eugens
Junior member

Joined: 18/03/2009 23:25:42
Messages: 38
Location: BRASOV
IP:
Offline

eu unde am vazut mi s-a spus ca sunt la maturitate .... si sincer erau destul de mici ... se poate sa se fi inselat el si sa fi fost in plina tinerete s-au poate a modificat el ,ca un adevarat expert ce e ,genetic specia ...ceea ce ma indoiesc amarnic ....

dar ideea este ca din motivul ca le-am vazut asa mici ...m-a pus pe ganduri sa imi achizitionez una ....

dar D-nul Radu iti dai seama ca si un metru este foarte mult cel putin pt mine sunt sigur ca exista printre noi care dispun de conditii si pt specia asta ....poate chiar exista cineva care a si avut ....el ne poate zice cel mai bine ce si cum....
[Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

asta asa e. De ce nu incerci cu specii asemanatoare ca:
Beaufortia leveretti , In captivitate nu cred sa ajunga mai mare de 20 cm.
In iasi costa 15 ron un asemenea exemplar si sunt foarte simpatici
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

eugens wrote:unii spun ca se fac de un metru jumate si nicicum nu se pot tine in acelasi acvariu cu pesti
Din ce-am citit io, exista specii de talie mica, care ramin la 30-40 cm diametru, exista si specii de talie mare si foarte mare.

Poze: smilie ... Poze cu plante
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

Radu.U wrote:asta asa e. De ce nu incerci cu specii asemanatoare ca:
Beaufortia leveretti , In captivitate nu cred sa ajunga mai mare de 20 cm.
In iasi costa 15 ron un asemenea exemplar si sunt foarte simpatici


nu are nici o legatura unul cu altul...

insa motoro, ala de care spuneam eu, nu trece de 40cm diametru! pe verificate! si l-am vazut cu alti pesti in acvariu, nu e o priveliste tare placuta ca un neon de 1 leu sa iti ciupeasca de ochi un motoro de 100euro!

http://www.seachem.ro
[Email]
Alokt
Member

Joined: 21/08/2008 11:15:32
Messages: 151
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Da, am gasit aici:
http://www.fishbase.org/Summary/SpeciesSummary.php?id=6382
Desi e fara miza pentru mine, am o intrebare:
De ce e clasificata ca extrem de periculoasa aceasta specie?

album1, album2, album3, album4
Razvan Radu
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/02/2009 00:48:34
Messages: 59
Location: Constanta
IP:
Offline

Pentru ca la fel ca rudele ei din ocean (care l-au omorat din pacate pe Steve Irwin) are un spin veninos in coada, care este letal.
Alokt
Member

Joined: 21/08/2008 11:15:32
Messages: 151
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Si de ce s-ar putea cineva hotara sa tina asa ceva acasa.
Curatarea acvariului se va incadra la sporturi extreme.

album1, album2, album3, album4
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

Uite un top 6 animale veninoase.

Pe locul 1 este Viespea de mare " Box Jellyfish " :

Este o specie de meduza care traieste in apele tropicale Australiene. Este cel mai veninos animal, capabil sa omoare instantaneu. Tentaculele sale sunt inzestrate cu peste 5.000 de celule veninoase, iar contactul acestora cu corpul uman este fatal.Pe intregul glob, anual, viespea de mare ucide mai multi oameni decat rechinii si crocodilii la un loc.
image



Pe locul 2 Caracatita cu inele albastre :"Blue Ringed Octopus"

Caracatita cu inele albastre are marimea unei mingi de golf dar otrava sa este destul de puternica pentru a ucide un om adult in cateva minute. Ultimul lucru vazut de victima sunt inelele albastre (se vad numai in momentul atacului). Poate fi gasita in bazinele adanci din jurul coastei Australiene.
image


Pe locul 3 Scorpionul Death Stalker

Scorpionii apartin familiei paianjenilor, fiind rudele lor . Aproximativ 1200 de specii cunoscute de scorpioni traiesc in tinuturi cu clima calda.
Veninul acestui scorpion provoaca o durere insuportabila. febra, urmata de coma si apoi moartea.
image


Pe locul 4 Pestele de piatra "Stonefish"


Se gaseste in apele Oceanului Pacific pana pe coasta Australiei. Acest peste se aseamana foarte mult cu o piatra sau un coral. Un puternic venin ce se afla stocat in 13 spini tine departe diversii pradatori. In cazul in care omul intra in contact cu acest venin, acesta va muri in mod inevitabil.
image


Pe locul 5 este Inland Taipan


Este considerat cel mai veninos sarpe de pe Pamant. O muscatura a sarpelui Inland Taipan contine suficient venin pentru a ucide 100 de oameni. Din fericire, sarpele Taipan este un sarpe foarte timid si bland.
image


Pe locul 6 este Dart Frog :


Daca va ganditi sa va plimbati prin padurile din America Centrala sau de Sud este bine sa va feriti sa intrati in contact cu broastele sageata, mai exact cu veninul secretat de pielea acestora. 2 miligrame de venin sunt suficiente pentru a ucide un om.
image
luci_sandor
Member
[Avatar]

Joined: 04/05/2008 09:32:18
Messages: 219
Location: Fagaras, judetul Brasov
IP:
Offline

interesant top

http://s571.photobucket.com/albums/ss156/luci_sandor/Green%20terror/
[Yahoo!]
 
Forum Index » Alte familii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com