[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Mancaciosu' de alge  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Cory
Member
[Avatar]

Joined: 06/06/2005 09:56:14
Messages: 180
Location: Vatra Luminoasa
IP:
Offline

Din experienta voastra si tinand cont de ce exista pe piata romaneasca care este campionul mancatorilor de alge? Aspiratorul number one?

I shut my eyes in order to see...
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Cory wrote:tinand cont de ce exista pe piata romaneasca care este campionul mancatorilor de alge?
Plantele . Fara misto. Niste plante sanatoase care sa domine algele.

Da' cred ca te refereai la pesti sau melci: din amarita de oferta pe care o gasesc in Baia Mare, Ancistrusu' .

Impotriva cyanobacteriilor am reusit cu Pomacea.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Cory
Member
[Avatar]

Joined: 06/06/2005 09:56:14
Messages: 180
Location: Vatra Luminoasa
IP:
Offline

Sar'mana, boierule!
Pai plantele si cory mei (care sunt ca purceii si mai au si foamea in gat) cred ca sunt o combinatie exploziva. Nu de alta, dar ma batea gandu odata sa iau niste muschiulet de java dar cand am vazut ce brazde dau godacii, am zis ca halt!
Chestia cu cyanobacteriile suna palpitant cred ca ma duc sa arestez niste Pomacea - sper sa nu ii manance restul locatarilor (jandarii, tetrazonele sau guramii - ca astia nu's prea dusi pe la )
Ancistrusii ii stiu de la cumnatul meu - "Au inceput lucrarile agricole de toamna! Brazda 1 e gata, unde mai aram?" A vrut odata sa tina plante naturale dar a renuntat repede. Desi, sunt amuzanti cand se joaca cu termometrul, mai bine nope.

I shut my eyes in order to see...
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cory wrote:Chestia cu cyanobacteriile suna palpitant cred ca ma duc sa arestez niste Pomacea - sper sa nu ii manance restul locatarilor (jandarii, tetrazonele sau guramii - ca astia nu's prea dusi pe la )

Cu tetrazone in acvariu sunt destul de mici sansele sa reziste pomaceea. Ii considera destul de gustosi. Dar poate mai depinde si de marime ...
Cory
Member
[Avatar]

Joined: 06/06/2005 09:56:14
Messages: 180
Location: Vatra Luminoasa
IP:
Offline

Pai tetrazonele mele sunt in crestere (5 cm cu tot cu coada si cresc vazand cu ochii!!!! tubii sa traiasca!) asa ca trebuie un Pomaceea Giganteus. Tinand cont ca toti locatarii sunt semi agresivi cred ca io o sa fiu mancatorul de alge. Si totusi, is there any chance for a mancaciosu de alge???

I shut my eyes in order to see...
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cory wrote: Si totusi, is there any chance for a mancaciosu de alge???

Acum intrebarea e : tu ai alge sau ai prins drag de vreun "mincacios" si-l vrei musai in acvariu?
Nu de alta, dar pentru alge mai exista si alte solutii!
Cory
Member
[Avatar]

Joined: 06/06/2005 09:56:14
Messages: 180
Location: Vatra Luminoasa
IP:
Offline

am si ceva alge da nu imi vine sa bag chemicale in apa - sunt multumit cu alea de la ApaNova :redcard: Si in plus ma gandesc: daca am ceva in plus - in speta alge - de ce sa nu gasesc consumator? Nu spun nimic de d.o.c. (compusii organici dizolvati) ca pentru aia e to'arsu filtru. Mancaciosii sunt haiosi dar:
1. cresc mari, prea mari (asta e motivul pentru care am renuntat la gandul de a-mi lua Botia :aaa
2. mananca si alti pesti mai mici - in momentul de fata cam toti au aceasi talie
Singurul mai simpatic e, din cate stiu, nenea Otto dar pas pe aici de el.

I shut my eyes in order to see...
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cory wrote:...am si ceva alge da nu imi vine sa bag chemicale in apa ...

Schimburi dese de apa, lumina si mincare mai putina, trebuie sa le vii de hac cumva!
Articolul acesta l-ai citit? Poate iti mai vine vreo idee! :-P Sunt unii care se mai gasesc si pe la noi, dar acum depinde si de gusturi si de cum s-or impaca ei cu locuitorii actuali ai acvariului...
Cory
Member
[Avatar]

Joined: 06/06/2005 09:56:14
Messages: 180
Location: Vatra Luminoasa
IP:
Offline

Multam! Tocmai ma uitam la compatibilitati.
Cum adica mancare mai putina????? Pai sunt in crestere si le dau Danonino dupa fiecare masa, sa se faca mari si tari - au continut marit de Calciu....

I shut my eyes in order to see...
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com