[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
intrebari acvariu ciclide  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
snakefishmike
Membru banat
[Avatar]
Joined: 13/09/2008 19:00:27
Messages: 487
Location: Bucuresti-Baba Novac X Cimpia Libertatii
IP:
Offline

Categoric da au gusa . Lasa-le in pace . Daca ai multe pietre si ascunzatori nu-i nici o problema . Probabil ca o sa pierzi un 3-5 % din nr total al puilor , dar zic eu ca-i un procentaj insignifiant .
Numai bine si bafta cu puii .
[Email] [WWW]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Tatic prima data????
Felicitari, e cu gusa. Lasa-le in bazinul mare sa vezi cum se comporta, ea dar si ceilalti vizavi de pui. De regula, mie nu imi scapau mai mult de 2-3 pui la o ponta...ii haleau aialaltii. Cand am inceput sa prind femelele si sa le scot puii catre sfarsitul gestatiei, obtineam cam 20 pui pe serie.
Bafta maxima!!! :yeee:
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, au icre-n falci ... felicitari ! ... lasa-le in pace, or sa scape poate cativa pui ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

mihai86 wrote:cum este posibil au doar cateva luni (5cm)
Sint capabili sa cloceasca inainte de a atinge dimensiunea maxima . In afara de asta e posibil sa fie si un pic impiliti, depinde de la cine-i ai, mai bine zis de cum i-a crescut.

Poze: smilie ... Poze cu plante
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

Va multumesc ptr. urari Este prima data cand cresc ciclidae africane, m-am documentat si am citit despre speciile pe care le cresc, dar nu ma asteptam atat de repede sa se intample :bgalben: Am 33 de pesti dintre care: 10 labidochromis caeruleus, 10 pseudotropheus elongatus mpagna, 12 maylandia membe deep + o ventuza. Sunt cam la limita as putea spune, daca ma umplu de pui nu e treaba buna nu stiu cum o sa-i scot.
Acum... legat de comportamentul pestilor: Am priza programabila, lumina de la 7-12; 16-21 (in total 10 ore) pauza de 4 ore de la 12 la 16. Cat timp functioneaza neoanele pestii se comporta normal, adica sunt curiosi, vioi, se alearga, ma urmaresc cand ma invart pe langa acvariu, vin la mana cand le dau de mancare etc. Cand se stinge lumina (12-16) parca se transforma: devin foarte fricosi, se ascund printre pietre la cea mai mica miscare fug ca disperatii. Cand se aprinde lumina, totul revine la normal Mentionez ca toti sunt perfect sanatosi nu am avut fatalitati, sunt hraniti adecvat, temperatura sta la 26 de grade, schimburi de apa fac saptamanal (150L), filtrele sunt curate si de capacitate mare as spune eu, Valori test 5:1=> pH 7,6-8, KH 10, GH>16, NO3 25, NO2 0
Aveti vreo explicatie in legatura cu comportamentul ciudat al pestilor? Mentionez ca au parte de lumina naturala cand se sting neoanele (nu directa).

Don't force it ... Get a larger hammer.
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Da, e un comportament foarte caracteristic ptr Malawi. Gandeste-te ca ei sunt niste ierbivori (ma rog, omnivori), dar in lacul acela nu traiesc doar mbune...mai exista si fam. Haplocrominae care, in esenta, sunt rapitorii lacului...daca vrei, "stiucile" lacului, referindu-ma un pic la forma lor. Asadar, e un comportament de frica, de protectie daca vrei...tuturor celor care au Malawi in acvarii li se intampla acelasi fenomen.
Trebuie sa treaca mult timp pana pestii tai se vor simti int-o deplina siguranta in acvariu si vor inota liber si cand nu vor avea lumina artificiala...la mine s-a intamplat dupa mai mult de un an de locuit in acelasi bazin.
[Email]
osa
Member
[Avatar]

Joined: 11/10/2005 15:55:36
Messages: 114
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am si eu o nelamurire referitoare la acvariile pentru Cichlicide de Malawi:
avand in vedere ca nu exista plante apropae deloc in acvariu, cum se rezolva problema algelor? Ma gandesc ca la un moment dat, acvariul va fi invadat de alge, de tot felul.
Care este metoda intr-un astfel de bazin, de a mentine nivelul algelor la o valoare acceptabila?
Mersi.
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

osa wrote:Care este metoda intr-un astfel de bazin, de a mentine nivelul algelor la o valoare acceptabila?


Intr-un alt topic, Lofty wrote:
Metoda:
- lumina putina;
- buna circulatie a apei;
- schimburi mici si dese de apa insotite de aspirarea dejectiilor pestilor;
- mancare relativ putina.
Suplimentarea metodei:
- filtru UVC.
In general nu te vei confrunta decat cu:
-> algele maro (diatomee), care "dau bine", deci sunt "bune";
-> daca ceva nu e in regula, cu "cyanobacterii" (BGA) si "surface scum" (biofilm). Astea doua se indeparteaza mecanic, iar cauza principala a aparitiei o constituie o incarcatura organica prea mare in apa. E un semn ca ar trebui sa faci curat pe acolo mai des si/sau mai bine. Mai poti ajuta la prevenirea lor printr-o buna circulatie a apei (atat la suprafata, cat si in masa apei).
Nu ti-a mai ramas decat sa tragi linie si sa faci totalul.


Intr-un alt topic, de asemenea Lofty wrote:
Sunt mai multe aspecte care duc la controlul algelor in acest acvariu:
a) Le pot controla oarecum prin durata zilnica de iluminare (acum am si prize programabile). Din experienta altor acvarii mai mici in care am avut africani de Malawi, cand acvariul se maturizeaza, decorul arata ca un gazon tuns foarte scurt; cam dispar algele verzi de pe decor (cu exceptia geamurilor care se curata saptamanal) si raman cele brune.
b) Depunerile vor arata asa "o vesnicie" si pentru ca sunt "pascute" periodic de locatari. Am fost doua weekenduri plecat si implicit nu le-am dat de mancare. Lunea erau algele rontaite pana la decor. Dealtfel sa observa ca in partea de sus decorul e mai sarac in alge ca in partea de jos, desi lumina e mai puternica.
c) In plus, furtunul cu care aspir zilnic mizeria are in capat o bucata de pexal care "razuie" excelent algele... daca este nevoie... pana acum n-a fost.
d) Puii nascuti si crescuti in acvariu, pana pe la 3cm, se ocupa de decor ca niste SAE.


Sper sa fie suficient.

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
osa
Member
[Avatar]

Joined: 11/10/2005 15:55:36
Messages: 114
Location: Timisoara
IP:
Offline

Mersi de raspunsuri.
Se pare ca toata informatia era deja pe forum, eu nu am gasit-o. Sorry
Lofty, poti sa imi spui cum ai facut decorul din spatele acvariului tau de 550l? Asta, chiar habar nu am cum s-ar face...
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Simplu. L-am cumparat din magazin. Decorul ala e Juwel Rock 600.
Daca vrei iti pot trimite pe mail un tutorial despre confectionarea unui decor din polistiren si ciment (DIY) sau si mai bine - confectionat din rasini speciale - (si mai ieftin decat Juwel, Papillon sau Backtonature) il cumperi exact pe dimensiunile dorite de aici.

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

Vin cu problema legata de filtrare sau mai bine zis de estetica: am un ex 1200 + 2 filtre interne (chinezarii) unul 1200l/h celalat 1800 l/h ... asa scrie pe ele, acum nu stiu daca este adevarat 100% nu le-am testat dar sunt puternice si isi fac treaba foarte bine. Ambele filtre interne stau in coltul stang al acvariului (este singurul loc unde pot sa le pun din cauza pietroaielor) unu este pozitionat in asa fel incat sa bata jetul printre pietre si in masa apei, iar celalat pozitionat cu jetul spre suprafata apei, sa creeze valuri pe diagonala. In coltul drept am teava + sorbul tetratecului foarte bine ascunse de pietroaie nu se vede nimic. Ce as putea face in legatura cu mascarea filtrelor interne, arata chiar urat si imi omoara si destul de mult loc sunt mari filtrele cu cate 3 medii fiecare + ditamai powerhead-ul au rotorul mai mare decat al tetratecului Apa este foarte curata, dar coltul stang arata urat Ma gandeam sa cumpar un Ex 2400 si sa le inlocuiesc, si sa-i maschez sorbul cu pietre sa arate ca in dreapta. Oare fac fata doar externele? Stiu ... sunt cam obsedat cu filtrarea, dar ma gandesc ca nu vor face fata filtrele peste 1 an cand pestii vor ajunge la maturitate... am 33 de pesti.

Don't force it ... Get a larger hammer.
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Ai avea varianta construirii unui background lateral, din polistiren cimentat, etc...dar montarea lui stii ce presupune: golirea si uscarea bazinului, chestie care chiar nu are rost sa o faci. Si doar ti-ar masca acele interne, locul oricum ti-ar ramane ocupat.
Nu esti deloc obsedat cu filtrarea...asa ar trebui sa fie toti "africanistii". Ca o dovada, si eu am la bazinele mele cate 2 filtre : la unul de 250 l am doua externe Eheim 2226 si 2228, iar la un Rio 180 am un Tetratec 1200 plus internul Juwel.
Daca deja ai un Tetratec 1200 eu zic ca nu are rost sa cumperi un Tetratec 2400...nu stiu daca au aparut inca pe piata romaneasca si am auzit ca sunt destul de scumpe. Eu zic ca inca un 1200 ti-ar ajunge! Sau daca vrei, si banii nu-s o problema, si CHIAR vrei sa fii "obsedat" de filtrare, ia-ti un wet&dry Eheim 2229 !!! Merg perfect la africani!!!
[Email]
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mihai86 wrote:Ma gandeam sa cumpar un Ex 2400 si sa le inlocuiesc, si sa-i maschez sorbul cu pietre sa arate ca in dreapta. Oare fac fata doar externele?

Ex2400 se gaseste si la noi si e cam 750 lei. E totusi cam maricel daca il mentii si pe ala 1200, dar daca ai unde sa-l bagi (are inaltimea de 50cm) ramane in principal problema banilor. In ordine descrescatoare a pretului mai poti opta intre Eheim 2028 (seria II), Eheim 2228 (seria I) sau Ex1200 cu performante asemanatoare. Cu siguranta or sa faca fata oricare doua externe dintre cele recomandate (evident ia in considerare si ce a propus minnardy), iar daca nu te vor multumi, asta inseamna doar ca trebuie sa aspiri nisipul mai des decat o faci de obicei.
E bine de stiut ca nu trebuie sa folosesti filtrele ca pe cosul de gunoi al acvariului si sa nu te chinui sa directionezi toata mizeria astfel incat sa fie absorbita in ele.
Si poate, atunci cand or sa fie maturi, chiar o sa-ti doresti sa mai dai din masculi decat sa-i vezi "zdrentuiti" .

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

2229 Wet&dry-u e meserias, dar scump rau, ex 2400 il iau la 500 lei, am loc sa-l bag langa ex 1200 ... sa nu mai dau gauri si in dulapul din stanga, am ditamai standu si inalt si lat incap lejer amandoua in dulapul din dreapta, am masurat cunosc dimensiunile. Eheimurile 2228 si 2028 sunt cat ex 1200 la capacitate si costa cat ex2400 ... deci cea mai buna alegere e tot galeata asta mare sper sa fie la fel de fiabil ca si celelate modele de la tretra
Filtrele nu le folosesc ca cosul de gunoi al acvariului, de fapt la sorbul tetratecului am bagat un burete pe care il spal la 2 zile direct la robinet, astfel in canistra nu ajunge prea multa mizerie sa trebuiasca sa-o curat des, iar bacteriile isi vad foarte bine de treaba lor + ca schimb 150L odata pe saptamana prin sifonarea nisipului. Apa este curata, numai ca am o pelicula subtire la suprafata apei, de care nu stiu cum sa scap ... la inceput am crezut ca este din cauza argilei care mai ramasese printre pietre, nu stiu ce sa zic...

Don't force it ... Get a larger hammer.
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mihai86 wrote:Filtrele nu le folosesc ca cosul de gunoi al acvariului, de fapt la sorbul tetratecului am bagat un burete pe care il spal la 2 zile direct la robinet, astfel in canistra nu ajunge prea multa mizerie sa trebuiasca sa-o curat des, iar bacteriile isi vad foarte bine de treaba lor + ca schimb 150L odata pe saptamana prin sifonarea nisipului.


Eu am tinut doar sa fac o precizare, nu am considerat din start ca nu stii.

mihai86 wrote:Apa este curata, numai ca am o pelicula subtire la suprafata apei, de care nu stiu cum sa scap ... la inceput am crezut ca este din cauza argilei care mai ramasese printre pietre, nu stiu ce sa zic...

E din cauza incarcaturii organice mari. Una din solutii (cea mai eficienta) ar fi Eheim Surface Extractor.

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

Despre asa ceva sincer nu stiam, e meseriasa scula, merge montata oare si pe tetratecul meu? sau e strict ptr. canistrele Eheim? Cand hranesc pestii nu trage si fulgii sau in general hrana care sta la suprafata? sau are un sistem temporar de inchidere?
Parca vad pestii aliniati :masca: in fata extractorului sa nu piarda nimic
O sa ma uit prin oras poate gasesc.
Multumesc Lofty!

Don't force it ... Get a larger hammer.
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mihai86 wrote:Despre asa ceva sincer nu stiam, e meseriasa scula, merge montata oare si pe tetratecul meu? sau e strict ptr. canistrele Eheim?
Merge montat la orice filtru extern. Eu am trei bucati ce functioneaza ireprosabil, montate si pe Eheim si pe TetraTec Ex 1200. La filtrele cu debit mare se recomanda montarea lui pe un circuit paralel cu circuitul principal (turul propriu-zis), pentru ca altfel devine zgomotos. Costa in jur de 80 de lei.

mihai86 wrote:Cand hranesc pestii nu trage si fulgii sau in general hrana care sta la suprafata? sau are un sistem temporar de inchidere?
In general trage doar pelicula de apa de la suprafata si, evident, tot ce pluteste pe ea. Are insa si un dispozitiv de blocare a absorbtiei la suprafata, asa ca nu sunt probleme cu perioada hranirii. Oricum si 10 minute pe zi daca functioneaza o sa ai luciul apei "oglinda".

mihai86 wrote:O sa ma uit prin oras poate gasesc.
Incearca mai intai la magazinele ce se aprovizioneaza de la Profipet sau la magazinele on-line.

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

Multumesc inca odata Lofty ptr raspunsuri si rabdare

Don't force it ... Get a larger hammer.
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Pe langa varianta Surface-ului indicat de Lofty, o alta metoda de a scapa de acea pelicula, metoda gratuita, ar fi sa reduci canttatea de hrana data la o masa si in special schimbarea sau renuntarea la hrana congelata daca le dai asa ceva. Eu am constatat ca imi apare acea pelicula cand le dau in special fulgi care plutesc la suprafata apei, sau hrana congelata care e mai "grasa"...
[Email]
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

Am 3 feluri de mancare ptr ei: Granule ptr ciclidae de la tropical, Fulgi (tot ptr ei) + niste granule mici cu continut f. ridicat de spirulina tot de la Tropical. Nu o sa le mai dau fulgi o vreme sa vad, hrana congelata nu le dau, in schib odata pe saptamana fierb mazare si cubulete de morcovi ptr carasi si le dau si lor, mamanca de inebunesc le place f. mult. Le dau de obicei in ziua in care fac schimbul de apa, ptr ca se murdareste apa. O sa le cumpar si Hitari Ciclid Excel (am inteles ca este special ptr. ciclidele africane) sau Sinking Cichlid Gold. Nu le-am luat pana acum deoarece nu am gasit granulatie mica sau medie ci numai mare, doar sa faram eu granulele. Deocamdata ii hranesc de 2 ori pe zi, sa-i trec la o masa pe zi?
Am vazut pe un forum strain ca unii crescatori ii hranesc odata la 2 zile. Eu ma aptin greu sa nu-i suprahranesc ... cum ma vad incep sa sara din acvariu :-)

Don't force it ... Get a larger hammer.
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com