[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
De la 30 la 60 litri  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 762
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Samy wrote:In si outul eu leasi pune una langa alta


Aici e un schepsis cu in out puse una langa alta? Face un flow mai bun sau e doar o chestie estetica?
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Circulatia apei va fi mai buna,vei avea o rotatie a apei complecta.
[Email]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 762
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Iar imi dai de lucru… si ziceam ca stau cu mainile uscate o perioada. Trebuie sa ma duc la AA, acvaristi anonimi
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Bayek wrote:Iar imi dai de lucru… si ziceam ca stau cu mainile uscate o perioada. Trebuie sa ma duc la AA, acvaristi anonimi

Eu nu tiam dat am zis doar o optiune Mai ai optiunea sa pui pe alcineva sa fac? asta asa nu te uzi tu
[Email]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 762
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu am mai facut mare lucru aici, doar am mutat out-ul la indicatiile colegului Samy. Intr-adevar parca e mai bun circuitul apei, se misca bulele de CO2 mai cu talent.

image
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Mi se pare o revenire a plantelor ,dar inca iti lipseste ceva din coloana de apa. Sau mi se pare mie ,deduc asta dupa culoarea frunzelor.
[Email]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 762
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ceva tot mai lipseste, da. Au inceput sa creasca mai repede plantele, toate, dar tot nu e ca in acvariul de creveti, care are 1 an deja. Poate ar trebui si ceva fertilizare macro, pentru ca sunt zgarcit cu mancarea pestilor, in plus filtrul extern e mult mai eficient in reducerea nitratilor. Si ramane mai putin pentru plante. Mai astept, nu are nici 6 luni acvariul, dar e pe drumul bun ca echilibru biologic, asa il simt.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Imi place ca e super curat, se vede de la 10km ca ai grija de el
Nu-mi place ca e cam saracut in plante (mie imi place boschetareala)
Dar partea cu imi place e mai mare decat cea cu nu imi place

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Bayek wrote:Ceva tot mai lipseste, da. Au inceput sa creasca mai repede plantele, toate, dar tot nu e ca in acvariul de creveti, care are 1 an deja. Poate ar trebui si ceva fertilizare macro, pentru ca sunt zgarcit cu mancarea pestilor, in plus filtrul extern e mult mai eficient in reducerea nitratilor. Si ramane mai putin pentru plante. Mai astept, nu are nici 6 luni acvariul, dar e pe drumul bun ca echilibru biologic, asa il simt.


Ia fa niste teste si vezi cred ca ai nevoie de fertilizare .
Cum zicea si Dan este foarte curat arata bine.
Probabil niste plante in plus nu ar strica, dar asta dupa ce rezolvi cu ce au nevoie actualele.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/02/2022 13:22:51

[Email]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 762
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Imi place ca e super curat, se vede de la 10km ca ai grija de el
Nu-mi place ca e cam saracut in plante (mie imi place boschetareala)
Dar partea cu imi place e mai mare decat cea cu nu imi place


Multumesc frumos! Tocmai facusem schimbul de apa si curatat de furtune, daca tot am mutat out-ul. Si eu sunt fan varzarie, astept sa creasca plantele din spate. Dar cred ca mai bag ceva, mai fac o incercare cu pogostemon si poate o roscovana.

Fertilizare pun all in one de la Dennerle, dar cred ca am nevoie de macro-micro separat.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Si mie imi place fertilizarea AIO de la Dennerle, am folosit-o. Nu este pentru o crestere exploziva a plantelor, le da cat au nevoie sa se mentina vii si sanatoase.
Cand am trecut de la Dennerle AIO la fertilizarea micro-macro (Green Aqua) s-a simtit. Acum depinde ce-ti doresti, junglarie sau batai de cap mai putine.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 762
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Oare merg impreuna all in one cu npk booster? Am vazut ca AIO nu are macro.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

N-am nici cea mai mica idee, eu nu le-am amestecat.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 762
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aflam acum, am bagat ieri 5 ml in 52l de apa. Am facut acum un test NO3 si e undeva la 20 mg/l. Asta dupa schimb de apa ieri. O sa urmaresc comportamentul pestilor sa vad daca reduc doza sau las asa.

Ca o paranteza, foarte simpatici acvaristii care desfac testele de apa si ciordesc din ele, de exemplu o spatula de la testul de NO3. Ca ba… de ce sa nu furi, cand poti sa furi?

This message was edited 1 time. Last update was at 13/02/2022 09:51:21

Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Bayek wrote:Aflam acum, am bagat ieri 5 ml in 52l de apa. Am facut acum un test NO3 si e undeva la 20 mg/l. Asta dupa schimb de apa ieri. O sa urmaresc comportamentul pestilor sa vad daca reduc doza sau las asa.

Ca o paranteza, foarte simpatici acvaristii care desfac testele de apa si ciordesc din ele, de exemplu o spatula de la testul de NO3. Ca ba… de ce sa nu furi, cand poti sa furi?

20 mg/l este putin prea mult zic eu la tine.

Furatul: Este in sange ,de ce sa dea bani pe ceva care pot fura, si daca spui sa se cumpere niste teste nu au bani. Dar de bere si tigari sunt bani mereu
[Email]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Stai linistit în privinta NO3, atata timp cat pastrezi echilibrul cu fosfati. Prin vechiul forum, era dezbatuta problema asta a NO3, cu valori de peste 100 si bazine superbe. Un 30 e normal, nu as recomanda 100 din cauza ca peste 50 devine cam nociv pentru vietati. Nu am testat personal, dar cine vrea poate sa incerce valori mari pe barba lui.
[ICQ]
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 762
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu e mult 20, dar e de tinut sub observatie. La ce plante am, ma astept sa consume NPK, o sa mai testez sa vad evolutia. La acvariul de creveti a iesit galbena solutia, deci spre 0, dar acolo densitatea de plante e mai mare si de rahat mai mica.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nu te lasa inselat, se caca si crevetii de zici ca nu-i adevarat

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

narcis wrote:Stai linistit în privinta NO3, atata timp cat pastrezi echilibrul cu fosfati. Prin vechiul forum, era dezbatuta problema asta a NO3, cu valori de peste 100 si bazine superbe. Un 30 e normal, nu as recomanda 100 din cauza ca peste 50 devine cam nociv pentru vietati. Nu am testat personal, dar cine vrea poate sa incerce valori mari pe barba lui.

Crevetii sunt cu mult mai sensibili la nitrati decat pestii.
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 762
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, pai la creveti am 0 sau ma rog, aproape, nu cred ca exista chiar 0 barat.

Aici si testul de banda arata putin, iesea alb patratelul.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com