[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Restart - De la africani la americani  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Thereau wrote:Totusi am o nelamuririre cu acest filtru si anume cand imi dau seama ca nu mai este eficient si trebuie schimbate cartusele?

Treaba sta asa:

- Cartusul de bumbac se colmateaza si o sa vezi ca arata mizerabil... debitul incepe sa scada. Atunci il schimbi.
- Cartusul de carbune are undeva niste specificatii (cate "mii de litri" filtreaza)... daca il schimbi la 6 luni esti in regula.
- Cartusul ceramic se scoate si se spala sub jet de apa, cu un burete d-ala de vase abraziv... se refoloseste.

Una peste alta, ca sa fii "safe", schimba cartusele de bumbac + carbune la fiecare 6-7 luni... aia e.

===

Later edit:

- Ai spalat filtrul de carbune, inainte sa ii dai drumul la instalatie?
- Sau le-ai montat pe toate trei si l-ai "bagat in paine"?

This message was edited 1 time. Last update was at 30/10/2019 15:24:34


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:[
- Ai spalat filtrul de carbune, inainte sa ii dai drumul la instalatie?
- Sau le-ai montat pe toate trei si l-ai "bagat in paine"?


Nu am spalat filtrele. Am avut de gand dar m-am luat cu gris-ul si cu schimbul de apa, m-am grabit si am uitat

M-am gandit apoi ca e posibil sa apara complicatii dar oricum nu mai am ce sa fac acum

Inca o intrebare : Dupa utilizare lasi filtrele pline cu apa sau golesti apa din filtre ? Care este procedura corecta ?

This message was edited 1 time. Last update was at 30/10/2019 15:33:47


#Colectiv
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Le las pline cu apa, ca asa m-am obisnuit de pe vremea cand aveam si cartusul "de osmoza" (la ala era musai sa nu-l lasi sa se usuce).
Nu cred ca are vreo importanta... cand schimbi apa, las-o sa curga "in gol" 1-2 minute (ca sa se "spele" apa statuta din cartuse).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In cele din urma cred ca o sa apelez si eu la acest model de filtrare pentru schimburile de apa.
Probabil ca o sa am niste intrebari pe parcurs, dar o sa o iau pas cu pas.
Multumesc pentru idee si pentru sfaturile pe care le voi primi

Festina lente !
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare dragilor, am nevoie mare de ajutorul vostru :

Incerc sa imi ajut un prieten sa isi construiasca un bazin. Bazinul se vrea a fi semiplantat(doar plante EZ).

Bazinul are cam 400 Litrii cu dimensiunile aproxmative de 140/50/50 - populat cu neoni, cory, rainbow fish 5ancistrusi si cateva tetra(acelea colorate, nu mai retin exact denumirea) niste cioate si cateva nubias agatate ;

Bazinul se vrea a fi unul pentru copii, linistit si care sa nu necesite foarte multe interventii ;

Vreau sa ii mai aduc niste vietuitoare dar nu detin informatii despre compatibilitatea si agresivitatea acestor pesti. Pestii pe care vreau sa ii adaug in bazin sunt urmatorii :5-7 x Inpaichthys kerri superblue ; 5-7 x Barbus /Capoeta/ titteya si cativa cory sp. black venezuela(acestia sigur sunt compatibili cu restul vietuitoarelor)

Am nevoie mare de ajutor caci vreau ca pestii sa fie o surpriza si nu cunosct foarte multe informatii despre compatibilitatea vietuitoarelor

#Colectiv
[Email]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am avut un card de Puntius titteya (Barbus titteya) intr-un acvariu de 54 litri si pot spune ca sunt niste pesti impecabili.
Pasnici, adaptabili la conditiile din acvariu, rezistenti, mananca orice si nu deranjeaza pe nimeni.
Masculii sunt mult mai rosii si se fugaresc intre ei, dar fara violenta.
Nu am observat sa interactioneze cu alti pesti din acvariu.
Se inmultesc usor (intr-un acvariu de 20 litri), iar puii sunt destul de marisori si sunt usor de hranit inca din primele zile.
Intr-un acvariu de 400 litri un card de 10 exemplare aproape ca nu se observa.
Le plac acvariile plantate. Uneori se ascund printre plante, dar tot in card.

PS Cred ca am cateva poze cu ei intr-un topic mai vechi.

Festina lente !
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

A sosit momentul sa mai completez din jurnalul meu cu americani )

Am asteptat atata timp pentru a putea fi sigur ca toate problele din bazin au disparut iar acum am un bazin stabil care se dezvolta de la o zi la alta.

Atasez si cateva poze cu evolutia, scuzati calitatea dar este extrem de greu sa ii fotografiez
[Thumb - Pesti1.jpg]


#Colectiv
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pestii se inteleg de minune iar evolutia se vede cu ochiul liber
[Thumb - pesti3.jpg]

[Thumb - pesti5.jpg]

[Thumb - pesti2.jpg]

[Thumb - pesti4.jpg]


#Colectiv
[Email]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

PS: in curand o sa donez o mana de papagali, mananca precum porcii si cresc cate 1 cm pe saptamana cred

#Colectiv
[Email]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acvariul arata foarte frumos si e plin de pesti, dar ... nu vad nici-un red spotted severum.
Unde or fi disparut toti? smilie

Festina lente !
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Severus wrote:Acvariul arata foarte frumos si e plin de pesti, dar ... nu vad nici-un red spotted severum.
Unde or fi disparut toti? smilie


Severumii red spotted doar ce au trecut in bazinul cel mare de vreo 2-3 zile. Sunt extrem de mici este greu sa ii fotografiez printre cainii astia. Cand meg la geam se fac ciorchine si se agita in sus si in jos de nu intelegi nimic.

Treaba interesanta ce am observat-o este ca atunci cand tineam severumii separat in bazinul mic erau foarte speriati si abia veneau la mancare. De cand i-am pus in bazinul mare parca au copiat comportamentul celor din bazin, cand ma vad aproape ies din "ascunzatori" si vin repede la geam sa prina ceva mancare, este un spectacol ce trebuie vazut live

#Colectiv
[Email]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Thereau wrote:Sunt extrem de mici este greu sa ii fotografiez printre cainii astia. ...este un spectacol ce trebuie vazut live

Am inteles ideea, dar mai asteptam putin, ca sa mai creasca.
Abia astept sa-i vad pe prapaditii aia mici.
Au prins ceva culoare?

Festina lente !
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Severus wrote:
Au prins ceva culoare?


Cand erau singuri in bazinul cel mic erau galben complet iar daca te uitai foarte aproape la ei se vedeau ramificatiile rosii dar foarte foarte subtil. Acum de cand i-am pus in bazinul mare sunt galbeni spre maroniu si nu le mai observ striatiile. Este posibil sa fi fost putin stresati de mutare si de faptul ca sunt acum cu mai multe vietuitoare in bazin.

PS: dupa sarbatori o sa fac o mica curatenie in bazin, o sa am cativa severumi rotkeil si cativa papagali de donat.

Stiu ca imi povesteai odata ca vrei ceva din puietul meu, poate ne auzim intr-o zi sa vii sa iti alegi catvia

Numai bine

#Colectiv
[Email]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Thereau wrote:... dupa sarbatori o sa fac o mica curatenie in bazin, o sa am cativa severumi rotkeil si cativa papagali de donat.
Stiu ca imi povesteai odata ca vrei ceva din puietul meu, poate ne auzim intr-o zi sa vii sa iti alegi catvia
Numai bine

Multumesc mult ca nu m-ai uitat. Mi-ar face mare placere, mai ales ca am de gand (incerc) sa pregatesc inca un acvariu.
Cu ocazia asta mai schimbam si vreo 2-3 sfaturi.
Toate cele bune

Festina lente !
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare tuturor,

Sper ca sunteti bine!
A fost o perioada mai tulburata pentru multi dintre noi. Sper sa terminam cu aceasta criza si lucrurile sa revina la normal.
Revin in forta dupa 2 ani de pauza(nu a fost chiar o pauza insa nici acvaristica nu o numesc)
Pe scurt, bazinul meu a ramas in Bucuresti in timpul pandemiei, fiind vizitat de un prieten odata pe satamana, uneori chiar si mai rar.
Nu aruncati cu pietre dupa mine, nu am avut o alta solutie, nu am vrut sa renunt la pesti insa nici nu am putut sa mai locuiesc in Bucuresti.
Partea buna este ca acum am revenit si m-am apucat serios de treaba. Am curatat filtre, lemne, peitre, geamuri, schimbat apa si populatia mea de severumi pare sa arate foarte bine acum.
Am avut cateva pierderi in cei 2 ani de zile, 6 Red Severumi care fiind pui nu au supravietuit programului modificat si cativa Geophagus carora nu le-a mers bine de la inceput.

Probleme intampinate:
1.Un severum Gaben statea lipit de substrat, in primele zile s-a mai ridicat timid la mancare insa parea ca nu are putere sa inoate, efectiv statea lipit de sol. Parea ca isi revine insa a murit intr-o noapte.
2. Am fost in vizita la Maxi Pet si evident am plecat cu un peste acasa(Arawana). Pestele este la mine de 4 zile si efectiv nu mananca nimic, i-am cumparat peste in piata, i-am cumparat greieri, efectiv nu se uita la mancare. Oare are nevoie de mai mult timp de acomodare? Nu imi dau seama de ce nu are apetit de mancare.

#Colectiv
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Bine ai revenit! (mi-a placut cum ai jucat la Steaua )

Arunca o privire aici: https://helpusfish.com/1/18/arowana-not-eating.html

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Bine ai revenit! (mi-a placut cum ai jucat la Steaua )

Arunca o privire aici: https://helpusfish.com/1/18/arowana-not-eating.html


Tnx Dan, o porecla din copilarie

Cred ca am descoperit problema. Este vorba despre oxigenarea insuficienta. Sau cel putin asa pare.
In momentul de fata am un FX10, un hydra5 si o pompa de aproximativ 5\6k litrii\ora(in sump) - toate acestea sunt puse la luciul apei astfel incat sa fie valuri continuu. Imediat deasupra apei vine geamul care acopera acvariul.
Am observat ca in ultimele doua zile arawana sta la suflul de la fx10, fix la 30-40 cm si se invarte doar in zona aia, majoritatea timpului stand pe loc cu fata in directia din care iese apa.

#Colectiv
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Pai e simplu, ridica nitel geamul sa se faca oxigenarea mai bine. Te asteptam cu vesti mai bune

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Thereau
Nature addicted
[Avatar]

Joined: 28/08/2015 14:36:47
Messages: 530
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vesti ingrijoratoare ^^
Am cumparat un test Pro Aquatest de la JBL.
Am facut doua teste iar no3-ul a iesit peste limita. Am schimbat 40% din apa am refacut testul no3-ul neschimbat si ph-ul 7.6, aproape de limita.

This message was edited 1 time. Last update was at 17/02/2022 23:32:35


#Colectiv
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Thereau wrote:Vesti ingrijoratoare ^^
Am cumparat un test Pro Aquatest de la JBL.
Am facut doua teste iar no3-ul a iesit peste limita. Am schimbat 40% din apa am refacut testul no3-ul neschimbat si ph-ul 7.6, aproape de limita.


Vezi?! Mai bine nu luai ! smilie

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com