[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariul din garaj  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

am vazut ca folosesti fertilizanti de la Victor, deci sunt ok. Dar orice fertilizati folosesti trebuie sa-i adaptezi acvariului tau. Victor ce crezi ca face? Masoara permanent si in functie de asta isi dozeaza fertilizantii. Plantele sunt ca si oamenii, cresc si isi schimba nevoile. Noi mai eliminam din plante sau le schimbam locul. Automat in momentul ala nevoile plantelor sunt altele. Unele trag tare sa se dezvolte, iar altele stagneaza sa isi revina dupa tundere, mutare etc. Adaptarea fertilizantilor se face PERMANENT in functie de parametrii apei in acvariu. Nu cred ca exista o reteta ideala, fixa, in care noi nu mai trebuie decat sa punem fertilizanti si totul sa merga struna

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Corect, asa cum spuneam si eu incerc diferite variante, opresc micro, bag mai mult sau mai putin co2, la fel cu macro etc. Intrebarea era directa, care este parerea ta despre acea linie de fertilizare?

De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Daca te ajuta, eu folosesc doua linii de fertilizanti plus trei suplimente separate : fier, potasiu si Tropica universal. Cite o treime din fiecare doza recomandata de fiecare. Un fel de EI mai empiric!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Daca te ajuta, eu folosesc doua linii de fertilizanti plus trei suplimente separate : fier, potasiu si Tropica universal. Cite o treime din fiecare doza recomandata de fiecare. Un fel de EI mai empiric!


Stiu ca tu ai mai multe bazine, reteta o folosesti la fiecare dintre ele in aceeasi proportie?

De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Maab wrote:Corect, asa cum spuneam si eu incerc diferite variante, opresc micro, bag mai mult sau mai putin co2, la fel cu macro etc. Intrebarea era directa, care este parerea ta despre acea linie de fertilizare?


A lui Victor? Daca asta e intrebarea, frumusetea plantelor lui iti dau raspunsul. Dar inca odata iti spun ca Victor nu baga doar cat iti spune ca reteta. Victor adapteaza solutiile in functie de cerintele plantelor. Apropo, ai vazut cat calciu lichid baga? Ia sa fii atent sa vezi. Si nu numai calciu

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

nu de Victor spuneam, de linia M pe care se pare ca o folosesti tu.

De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

si Masteline se adapteaza. Mie de exemplu mi s-a parut cam concentrat si am hotarat sa pun cantitatea recomandata la 2 zile in loc de 1/zi. Dupa cum spuneam orice fertilizanti se adapteaza. Recomandarile producatorului sunt...../zi/...l apa. Dar niciun producator nu poate spune ce plante ai tu in acvariu si care sunt necesitatile acestora. Urmarirea plantelor si a acvariului, a sanatatii acestuia e cel mai important. In scopul citirii mai usoare a carentelor plantelor s-au facut si tabele, dar nici acestea nu sunt 100% exacte, sunt orientative
[Thumb - plant-deficiency-labeled2.jpg]


armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In speranta ca voi primi cateva informatii postez aici o problema despre 2 dintre plantele mele. Una este Ludwigia inclinata (cred) si alta nu o recunosc- pare a fi un tip de echinodorus...
Ok, lumina 3x24w doua reprize pe zi de cate 4 ore, CO2, PH 6.9, Carbo si fertilizare DiY conform reteta. Am plantele de 1 an si nu reusesc sa "le dau viata" . Ludwigia sau se topeste sau este neagra, iar cealalta frunze gaurite si ii vad, majoritatea din partea de jos.
Am citit nitel despre ele si sincer indeplinesc conditiile generale.
Multumesc anticipat!
[Thumb - Plante uscate.jpg]


De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Tot citind diverse despre acvaristica ma loveam mereu de subiecte legate de alimentatia cat mai diversificata pentru pesti, eu le dau suficient de diversificat adica le dau 3 tipuri de mancare de la jbl - pt discusi, granomix si novoprawn, insa am vazut ca multi dau si mancare congelata.Eu m-am ferit de aceasta mancare, pana azi dimineata cand am zis sa incerc. Ajuns cu un display de congelata in dimineata asta am trecut la fapte.Am fost placut impresionat de pofta cu care haleau din bucatica. Acum parca imi pare rau ca nu am incercat mai demult.
Ei zic daca ati halit friptane hai sa va curat si trocu. Am taiat, tuns, racait, frecat na ca oricare. La final am vazut ca difzorul de co2 era imbacsit. In incercarea mea de al scoate de pe furtun, furtun care zici ca era sudat pe sticla difuzorului, am reusit sa ii sparg piciorusul care mi-a intrat si in deget si mi-a facut "buba" mare Bine ca nu am avut piranha sa simta sange . Am injurat de era sa ma umplu de bube si de spume si gata. Acum ce fleasca lu Hector fac ca nu am difuzor? Si pt ca nu eram limpede la cap inca am luat un filtru de tigara ( ei, ce vremuri) si cum ma chinuiam sa il bag in furtun si tot faceam teste sa vad cum scoate sau nu balbuci vad furtunul de aer al filtrului intern (care era oricum blocat sa nu traga aer). Tot e bine ca mai vedeam Am bagat furtunul de co2 in intern si gata frate, am acvariul plin de bule minuscule de gaz cum nu am avut niciodata.
Si cum de la inceputul saptamanii am trecut pe fertilizare romaneasca integral zic sa dau drumul si la cel de-al 4 neon, ori la bal ori la spital- ca poate asa crapa filamentoasa izdi. Scad timpul de iluminare cu 1h pentru inceput sa vedem ce garagoi mai apar
[Thumb - 07 06 2019.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 07/06/2019 17:32:52


De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La aproape doua saptamani de la ultimele schimbari lucrurile se prezinta destul de bine.De bucurie am mai adus si locatari noi adica 2 ancistrusi de cca 10 cm . 3 pui de 1 cm si 6 rasbora arlechin. Chiar daca asta ma obliga la o mentenanta dubla satisfactia sa ii vad este peste efort cu mult. Cel putin ancistrusi cu gurile lor de canal cand se pun pe castravete il devoreaza in 30 de minute
In urma schimbarilor , fertilizant, lumina, CO2 se pare ca filamentoasa a dat inapoi, nu mai vad decat razlet cate un fir doua pe care il iau cu periuta de dinti.Nu stiu care din factori a contribuit la ameliorare, tind sa cred ca un cuvant mare a spus fertilizantul.Plante pe care credeam ca le-am pierdut incep sa isi revina, au lastari noi iar cresterea este accelerata vizibil.
Daca inainte avea 1b/s CO2 acum am 1b/2-3s iar testul permanent co2 sta la 20mg/l
Temperatura mi-a crescut pana pe la 26-26,5 iar ph este stabil la 7.00 (masurat cu o chinezarie de test ATC luat de la emag...Urmatorul pas daca reusesc sa il stabilizez va fi sa scad treptat ph pana pe la 6.5, inca nu imi dau seama ce imi ridica ph, poate o piatra, poate substratul.
[Thumb - lastari.jpg]

[Thumb - canal.jpg]

[Thumb - Lastari1.jpg]


De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si inca ceva
[Thumb - Profil 20 06 2019.jpg]

[Thumb - Lastari2.jpg]


De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dans la bara
Asta este ce a mai ramas din primul acvariu din 2012 , acum are 20 l o lampa de birou, un hang-on, mentenanta din cand in cand.
[Thumb - IMG_1791.jpg]


De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am fost chirurg astazi Calicul de mai jos se credea pelican.
[Thumb - IMG_1870.jpg]

[Thumb - IMG_1871.jpg]


De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

de ce ai fost rau? poate ca omul avea nevoie de un pai sa isi bea si el sucul... vroia sa fie domn si tu i-ai spulberat visele... fitele...
S-a simtit bine dupa ce i-ai luat paiul?


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, si-a revenit complet. Acum am un neon care intoata bezmetic cu capul in jos...sau l-au batut SAE ( cred ca ii dau cat de curand) sau are probleme neuro

De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

"Boschetareala"
[Thumb - IMG_2875.jpg]

[Thumb - IMG_2877.jpg]


De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Chiar nu se mai putea, am venit frizerul
[Thumb - IMG_2888.jpg]


De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am neglijat nitel aparitia in zona. Valul de toamna ma tinut departe de postari in jurnal. Acum intr-un moment in care cautam un moment de liniste cascam gura la acvariu.I-am faut o poza si o adaug mai jos. Face minuni cascaul la acvariu...eu zic ca nu sunt bolnav dar mai sti.
E o boschetareala frumoasa. Cresc plantele ca nebunele Pestanii ok chiar daca am ajuns cu ph la 5.9-6.00 poate este si motivul pt care nu au rezistat 2-3 pui de ancistrus.
Tund si donez saptamanal cate o mana buna de plante, deja am clienti fideli .
Imi doresc sa ma scape cineva de cioata cu anubias ca sa ma extind cu plantele mai mult...nu vrea nimeni. Ba ca e scump si ca sunt eu nebun sa cer 250 lei, ba ca mai bine il tin sa cresc si o maimuta , ba ca nu are bani acum...
Ma mananca in ruc sa umblu la filtru...nu m-am mai atins de el de luni bune...sper sa nu sara vreo lighioana din el.
[Thumb - IMG_5062.JPG]


De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hai ca vine Craciunul. Daca in casa inca se face curatenie in acvariul din garaj a durat mai putin de 1h. Ras-tuns- frezat
Ofurile anului 2019
- nu am dat ditai buturuga cu anubias
- inca mai am filamentoasa cu toate ca schimb apa saptamanal, curat, am bagat si prefiltru , bag carbo bag codoi bag mancare putina am sae, am oto, am rcs sa-mi bag ula-n ea
Craciun fericit!
Bulan matol!
[Thumb - IMG_6225.jpg]

[Thumb - IMG_6229.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 20/12/2019 17:40:38


De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
Maab
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 05/10/2011 13:20:32
Messages: 454
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ras tuns si frezat, aproape chel pe alocuri.
Dupa multe luni in care l-am neglijat aproape total, dar nu de tot astazi l-am puricat nitel.
Nu stiu cum sigur dar am scapat de filamentoasa, nu mai am nici macar un firicel. A fost lupta grea, am tocit zeci de periute de dinti am bagat carbo si schimburi de apa saptamanal si am savarsit
Mi-a fost mila sa tai mai mult din anubias. Daca sunt doritori le pot oferi cupla!
[Thumb - 6171bb19-ed7e-40d8-b83c-2c17f786ab26.jpg]

[Thumb - 80f2c52e-583e-4de5-8e0d-be4642c800d9.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 07/07/2020 16:48:29


De multe ori, e o obraznicie sa nu fii obraznic. (Nicolae Iorga)
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com