[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
180L - MSI  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cu algele este o lupta continua, pot sa zic ca in ultimul timp situatia este sub control. Stiu cand exagerez cu mancarea si observ consecintele.

Am o zona 10x5cm, unde am o mica plantatie de alge pe care o conserv (nu o elimin), tot timpul vaneaza mandarinul pozi acolo. Este interesant ca zona nu se extinde este asa de luni de zile. (o mentin).

In rest suparatoare sunt alge care apar pe sticla, pe mine alea ma dispera, ca pe nisip si pietre nu sunt (doar gradina mandarinului, dar este o alegere).

Din ce m-am documentat, daca raman mici ca cel din prima poza (pozitia centrala) de marimea unei alice, sunt colonista, o sa apara f multi si sunt benefici dar ii vezi numai noaptea.

La mine un numar destul de mare au depsit mult marimea respectiva, cum am zis au depasit marimea unui bob de mazare, deja au diametrul 1cm+, cred ca sunt turbo.

This message was edited 1 time. Last update was at 14/09/2018 11:10:05


MSI Reef
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Online

si pe mine ma dispera algele de pe sticla, este un praf maro pe care trebuie sa il sterg in fiecare zi, uneori il sterg si reapare chiar si dupa 2 ore, alteori reapare dupa 2 zile, nu am reusit inca sa imi dau seama de ce

nici macar nu sunt convins ca sunt diatome

tail spot blenny-ul le mananca, asa ca seara cand vin acasa e plin de urme de gura pe geamuri, ca un fel de pupaturi )

le mancau si trocus-ii, dar s-au curatat toti



MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, un fel de praf maro apare.

Totusi nu asa de rapid. In general curat geamul la o sapt si mai bine.

Daca il fac cu magnetul, il fac la o saptamana, daca il curat cu lama se mentine curat mult mai mult timp.


MSI Reef
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Avand mai mult timp weekend-ul asta, m-am uitat prin telefon si am facut o selectie cu progresia bazinului de la start pana in prezent (Februarie 2018 - Septembrie 2018):

image
image
image
image
image
image

MSI Reef
gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

Evolution! Frumos @MSI
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Un mic tricolor, inspirat de colegul Thundercat

image

MSI Reef
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Un update cu cei mai noi locatari ai acvariului:

Mithraculus sculptus + Euphyllia glabrescens
imageimage
image
image

MSI Reef
gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Marfa! ... am avut si eu un crab d-ala verde... e timid si haios.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Online

Sa-nteleg ca ai bubble algae? :-)
eu am si din astea... m-am gandit sa iau si eu un crab dar pe de o parte nu par a fi invazive, am mai curatat eu unde am putut, iar pe de alta parte ariciul meu pare ca le mananca si pe ele
plus ca sincer m-am saturat ca pare ca tot timpul mai trebuie sa cumpar ceva ca sa tin sub control tot felul de chestii: am luat crevete pt aiptasia, apoi arici pt alge, acu ar trebui sa iau crab pentru bubble, un wrasse pentru viermi si tot asa pare ca nu se mai termina.

This message was edited 2 times. Last update was at 05/10/2018 09:02:24




MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Humbert wrote:Sa-nteleg ca ai bubble algae? :-)


Desigur ) tot apar si m-am cam saturat sa le culeg, plus ca unele apar in locuri mai greu acesibile ).

Crabul este pus de f putin timp si inca nu a ajuns sa gasesca o bubble, in schimb a nimerit pe langa GHA si s-a pus pe treaba, smocuri mici, mari, de toate, ma intreb cat poate sa manance ca nu pare sa se sature deloc =))

Ah, vreau sa mentionez, este cat o moneda de 50bani, pozele sunt cu zoom

MSI Reef
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Online

o, zici ca mananca si GHA? interesant.
de unde l-ai luat daca nu e cu suparare, ca poate fratii lui de acolo mananca si ei GHA



MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Iti zic, mananca GHA, l-am filmat cum "duce la gura" (ce am prins eu cateva secunde era niste GHA mic ) dar! ieri pluteau doua smocuri prin acvariu ( din GHA mare ), lucru care nu se intampla in mod normal.

Sper ca nu este o problema ca spun magazinul -> coral-farm / cred ca am luat ultimul exemplar, dar urmeaza sa faca import luna asta si probabil aduce.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/10/2018 11:32:00


MSI Reef
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Online

merci!



MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ah, ieri a mai fost o premiera, a "disparut" brusc six-line-ul ... dupa ceva cautari ( adica ma uitam prin acvariu poate apare ) ma bate gandul si ma uit in cutia de overflow ) statea cumintel acolo, sarise in cutie, ca nu am capac la ea (voi pune acum).

Il eliberez, sa vedeti energie pe el, poate chiar prea multa, proaspat "eliberat" ajunge in teritoriul clovnilor si are o rafuiala cu femela clovn .. ceea ce nu se mai intamplase pana acum, el tot timpul statea in grup cu ei, mancau impreuna, etc, fara evenimente.

Acum trece "sub control judiciar", daca se mai infoaie la clovni il dau ).

MSI Reef
NicuM
Junior member

Joined: 23/12/2009 21:54:34
Messages: 76
Location: Sighisoara
IP:
Offline

Frumos acvariu, dar ce am observat din poze i curat bravo!, am în acvariul meu o anemona Ceriantis roz, aveam si eu în acvariu tot felul de animale (viermi) intr-o zi am observat la anemona ca regurgiteaza un vierme cu multe picioruse si paros de culoare roz cam cit un pix ca marime, era cam ametit dar nu era mort, bineinteles ca a murit ulterior, ce vreau sa zic e ca acea anemona a curatat toti viermii din acvariu, mai putin cei lati, dar asta e o alta poveste, daca nu esti atent le ce bagi in acvariu in timp nu va fi bine, bun ar fi o carantina pentru animalele sosite noi sa observi daca au paraziti, exemplu: de multe ori Aitapsia nu o vezi decit dupa un timp .
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,

Multumesc pentru sfaturi!

Am o carantina de 60L (cand nu e carantina, imi amestec apa acolo - carantina la nevoie).

Nu am fost ferit de probleme, drept dovada am un peppermint (chiar isi face treaba, momentan nu am mai vazut picior de aiptasia prin bazin) si mai nou Emerald Crab, pt niste bubble, inca nu se apuca de ele .. dar vad ca dau singure inapoi si nu apar altele, asta dupa ce am umbat un pic la apa (am schimbat mai multi L si mai frecvent + hranit mai putin).



MSI Reef
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bau.

image

* ca ordin de marime, are 3cm

MSI Reef
gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Un mic update:

image
image

MSI Reef
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com