[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
AIO reef 650x400x400  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Am inteles, are sens. Merci.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/05/2018 12:31:41




rares728
Membru de baza

Joined: 22/02/2017 23:00:51
Messages: 356
Location: Sibiu
IP:
Offline

Salutare,

Pare Cyano, dar la microscop se poate vedea daca este altceva ...
Cyanobacteria este clasificata dupa Gram ca fiind negativ, deci, teoretic un antibiotic corespunzator ar putea sa ajute. Probema este ca majoritatea bacteriilor "bune" din acvariu sunt gram negativ, deci ar duce la deciclare. Sunt unele voci care au spus (din teste proprii neverificate) ca un antibiotic gram pozitiv de spectru larg ar afecta cyanobacteria. Ideea este ca fiind o bacterie se trateaza cu antibiotice. Profilaxia tine de curenti, PO4, NO3, ...

Eu personal am avut cyano in acvariul de carantina (65l net), cam la acelasi nivel cu ce am vazut in pozele de mai sus si am procedat in felul urmator:
- aspirare manuala cyano (cat s-a putut)
- redus PO4 sub 0.01 cu clorura de lanthan
- NO3 era mic (nu aveam pesti, doar corali fotosintetici si nepretentiosi), l-am redus la sub 1ppm prin schimb de apa
- am dizolvat o pastila de eritromicina, (gram pozitiv) si am adaugat-o toata sub forma dizolvata in apa RO-DI calda
- dupa 3 zile am repetat, efectele erau vizibile
- dupa inca 5 zile, iar am repetat, desi abia se mai vedeau urme doar pe corali si pietre,
- dupa inca o saptamana am facut un schimb de apa de 40% si am adaugat bacterii. Nu am pus NOPOX sub nici o forma, nici macar otet 5%

Am avut noroc si am scapat si de cyano (nu a mai reaparut in urmatoarele 3 luni) si nici nu s-a deciclat. Am folosit termenul "noroc"deoarece metoda nu este clar definita si are lacune de logica biologica (medicala).
Deoarece antibioticele sunt riscante in acvariu, rog a nu se lua cele de mai sus ca sugestii, ci doar ca informatii ce se pot dezvolta de catre cei cu mai bune cunostiinte ...
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Deocamdata am facut si eu cateva modificari ieri, am scos panoul din plastic ce servea drept filtrare AIO cu 3 camere si am observat un strat gros de mal (detritus) depus pe fund de unde cu greu il puteam scoate.
Cred ca nici circularea nu era grozava prin cele 3 compartimente fapt ce a dus la acele depuneri, nu mai zic de 2 saculeti cu matrix care se colmatau rapid pe care i-am scos , cred ca e suficienta piatra vie si nisipul.
Bnuiesc ca si aici era o mare problema, asa ca am lasat acvariul doar cu skimmer si un HOB cu perlon.
Pare mai aerisit, mai mult spatiu si acum e curat...in urmatoarea luna voi vedea daca am procedat corect sau nu
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Asa ma bucur ca n-am facut bazinul AIO ci cu sump.. nici n-ai idee. E frumos all in one, compact, dar tot sumpul e mai sfant.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

De cateva zile e curat, sper sa isi revina si unii SPS afectati.
Am lasat doar skimmer si HOB cu perlon... legat de fire le voi ascunde mai incolo

image

This message was edited 1 time. Last update was at 27/05/2018 13:37:02

aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Pana acum toate bune, mai am urme de cyano pe nisip dar nu exagerat, am redus si lumina la 8 ore/zi, am renuntat la hrana congelate si la suplimente pentru corali.
Verific doar Ca, KH, Mg si NO3 si dozez daca lipseste ceva.
image
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Arata foarte bine smilie

MSI Reef
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

MSI wrote:Arata foarte bine smilie


Aprob pozitiv!

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Va salut!
Acvariul inca mai rezista dar cu pierderi printre corali si nu datorita temperaturilor ci probabil neglijentei mele.
Am omis sa testez fosfatii si silicatii si de aici lupta cu algele si ciano, NO3 fluctuiaza destul de mult.
Am luat decizia sa fac niste schimbari si anume sa vad care e nivelul de PO4, schimb filtrul HOB cu unul mai mare in care adaug (mediu antifosfati, carbune, purigen, perlon), am schimbat sarea de la RDS coral pro cu Aquaforest, schimburi mai dese de apa.
Curios este ca Milka a rezistat, chiar au crescut noi capete in timp ce montipora plate e varza... dar cu semne de recuperare.
Acanii sunt muci toti in afara de cel rosu lord care prospera.
Cine sa mai inteleaga acvaristica marina ?
Revin cu noutati dupa o curatenie generala.

This message was edited 2 times. Last update was at 19/09/2018 14:32:19

aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Am trecut pe sare Aquaforest si am testat apa:
Salinitate: 1025
Temperatura: 25 grade
NO3: 0.25
PO4: 0.05
Ca: 460
KH: 9.3
Mg: 1440

In filtru am carbune activ, purigen, rowaphos si perlon schimbat la 3 zile.
Dupa curatenie, schimbat apa si adaugat mediile de filtrare ..... eu tot am alge pe nisip si nu inteleg de ce.
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

foto 1
[Thumb - reef1.jpg]

aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

foto 2
[Thumb - reef2.jpg]

aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

foto 3
[Thumb - reef3.jpg]

MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

aerosv wrote:foto 3


Frumoase culori!

MSI Reef
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Revin pentru a va cere sfatul cu aceiasi problema, cyano pe nisip sub forma unei pelicule de care nu pot scapa.
Am testat PO4 si este zero, am schimbat filtrele la osmozor si adaugat NPS, in filtru cascada am Antifosfati, purigen si carbon, lumina redusa ca perioada si intensitate.
Nu stiu care ar fi cauza, spectrul lampii Ai Prime sau altceva?
Am observat ca sunt mai multe alge cyano atunci cand schimb carbonul activ... insa ma indoiesc , am schimbat si firma.

Oare singura solutie este sa recurg la pastile anti-cyano?

Doar pe nisip apar si mai rar pe pietre... sa schimb nisipul ?

Circulatie buna am, 2 pompe RW4.
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La mine am vazut imbunatatiri cu problema asta dupa ce am cumparat si a 3-a pompa de valuri si am schimbat modul cum circula apa.

2 Pompe sunt asezate la jumatatea acvariului usor indreptate in jos, acestea fac un curent permanent aproape de nisip, fara sa-l spulbere. Iar a 3-a pompa este indreptate spre luciul apei.

A doua masura luata a fost sa-mi modific furtunul de aspirat, unde am prelungit "clopotul" (asa am o camera mai mare in care nisipul se invarte dar nu este tras pe furtun), apoi m-am bagat serios in nisip si l-am vanturat complet. De 1 luna de zile, nu mai am diatome/cyano pe nisip.

Am in schimb 1 loc de marimea unei palme, pe o piatra, unde apare cyano sub forma de pelicula ... aspir bucata aia saptamanal si fix acolo reapare.

MSI Reef
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Deranjant este ca fac cyano in fata acvariului pe nisip, uneori mai putin si dipare noaptea, dar acum in permanenta o pojghita urata. Trebuie sa aspir neaparat.
Nisipul nu l-am deranjat dar nu-mi prea place sa fac asta de fiecare data, inainte se autointretinea si nisipul era lacrima, acum nu....
Ma bate gandul sa cumpar nisip noi si sa-l inlocuiesc .
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Am facut doua poze in graba pentru a vedea patura de cyano de pe nisip, pe pietre nu prea se formeaza... doar pe nisip si un pic pe geamul din fata.
Dupa un tratament de 3 zile de cyanostop fara un rezultat vizibil, am schimbat apa 20 L, am aspirat foarte bine nisipul, rearanjat pietrele, schimbat perlonul si clatit mediile de filtrare.
A doua zi iar mov pe nisip.
Lumina Ai prime HD sta la 30% albe, 110 albastre... 4 ore full si restul actinic.
Alta solutie nu am decat un full restart cu nisip nou si eventual si piatra schimbata.
Coralii o duc bine, in special brain-ul rainbow care se dechide cat palma de mare... probabil ca va mai creste
[Thumb - IMG_0210.JPG]

[Thumb - IMG_0212.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 01/11/2018 08:07:34

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

De ce nu scoti nisipul mai bine decat sa dai restart?
Potibsa il scoti foarte treptat, astia de la brs zic 10% pe saptamana (ca sa nu afectezi brusc populatia de bacterii) dar eu crer ca merge si max 20%.
Incepi cu zonele cele mai afectate.

Si eventual poti sa si il pui inapoi pe ala scos pe masura ce scoti altul nou. Eu asa as face, de fapt ma gandesc serios sa-l scot si la mine de tot.



adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

aerosv wrote:
Alta solutie nu am decat un full restart cu nisip nou si eventual si piatra schimbata.


Sper sa nu... asta nu e solutie si nici sfat de urmat! La ambele acvarii ale mele, unul de peste 2 ani si altul de doar 6 luni, cyano vine si trece. La al 3-lea, pico, nici vorba de asa ceva. Nu poti schimba de fiecare data nisipul sau piatra, cand dai de o problema

Pt aproape orice problema in acvariu marin incearca sa gasesti o solutie naturala...animale sa vanture non-stop nisipul, stea de mare, goby de tot felul, engineer goby sapator, ba am chiar si un wrasse care e setat din soft sa bage toata ziua botul in nisip. Consecinta, nisipul e alb imaculat. Cyano de pe pietre, pleaca si vine ..il mai zgandere si crabii cand cauta de-ale gurii.

Imi cer scuze, poate stiai toate astea, dar nu e de dorit ca cineva care acum incepe in ale marinelor, sa creada ca asta e singura solutie, cu schimbatul nisipului si a pietrilor.

Ape limpezi
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com