[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
West-Africa river  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Eu m-am orientat spre ei gandidu-ma ca 112 litri brut ar fi suficient pentru o pereche de Hemichromis.
Ca altfel bagam Killi si era mai simplu.

Cryptic Cherries - West-Africa river
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Teoretic, DA, o suta si ceva de litri pot "intretine" o pereche de Hemi...
Practic, atunci cand e vorba de cichlidele care sunt razboinice, ne intereseaza mai mult spatiul vital... datorita agresivitatii si datorita faptului ca pestii au "nevoie de locuri de refugiu", e mai importanta "suprafata" acvariului, decat "volumul" sau.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Vad ca dupa ce m-am tinut de schimburi de 2 ori pe saptamana, nu mai sunt asa multe alge.
Doar pe Anubias mai sunt cateva, unele arata ca o depunere de calcar, foarte dura la atingere.
Am mai facut si cateva modificari de hardscape.

image

Cryptic Cherries - West-Africa river
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

[Email]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Update la inceput de primavara.
Unul dintre Hemi, din cauza agresivitatii celuilalt, nu mai manca, avea culorile palide, daca il izolam pe cel agresiv, manca fara probleme, din pacate l-am gasit mort.
Acum am unul singur, un Synodontis si 2 Ancistrusi masculi, asta ca sa nu curat eu geamurile...

Foto Update:
image
image
image
image
image

Cryptic Cherries - West-Africa river
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Azi am gasit o Pistia deshidratata la suprafata apei, din cele 7 pe care le am.
In ultimul timp, am observat ca frunzele de la baza, cele care stau propriu-zis pe apa, se ingalbenesc usor.
Sa fie de la faptul ca nu am mai fertilizat si am pus in bazin, pentru a reduce nutrientii, o mana generoasa de najas Guadalupensis? Sa o fi infometat?

Cryptic Cherries - West-Africa river
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Donez domnul din imaginile de mai sus.

Urmeaza sa iau vreo 3 familii de killi non-anuali, 1 de gardneri, 1 de gardneri gold si 1 de 1 de aplocheilus kirchmayeri.

Mentionez ca e sanatos, mancacios si f agresiv.

Cryptic Cherries - West-Africa river
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

S-a rezolvat.
Ce parere aveti de alegerea de killi?

Cryptic Cherries - West-Africa river
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Am bagat primul trio de killi, Aplochellius.
Frumosi, stau impreuna.
Poze, maine.
Gardneri urmeaza saptamana asta.
Tinand cont ca e un acvariu open top si killi au bunul obicei de a sari, ce sa pun pe post de capac, astfel incat sa nu obturez prea mult din lumina?

Cryptic Cherries - West-Africa river
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

image
image

Aici am pozat un Pachypanchax plaifairi si un Fundulopanchax gardneri gold, ambii masculi, zic eu.
Am 3 trio-uri in apa acum.
Astept, la o comanda de la Petra, o pereche de Kribi Taeniatus. Sunt mai mici decat Kribii normali.

Am 1 Neritina care nu se misca deloc, are operculul inchis si se simte grea, plina, la mana. De 2 zile nu s-a miscat. E normal?

Cryptic Cherries - West-Africa river
92fox
Member
[Avatar]

Joined: 05/04/2018 22:10:50
Messages: 187
Location: Constanta
IP:
Offline

Frumosi pestisori! Sa-i stapanesti sanatos si sa-i ingrijesti cu drag.
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Cu neritia e clar ca nu e bine ceva, ce ai facut cu capacul? Solutii ar fi dar orice obstructioneaza lumina
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Berea wrote:Cu neritia e clar ca nu e bine ceva, ce ai facut cu capacul? Solutii ar fi dar orice obstructioneaza lumina


Nu am facut nimic, am pus folie alimentara cateva zile, pana s-au acomodat pestii cu noul bazin.

Apoi am scos-o, acum vad ca s-au linistit, nu mai sunt asa de speriati, vin la suprafata cand ma vad, sunt obisnuiti cu "cersitura".

Cryptic Cherries - West-Africa river
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Preventiv ar merge o bucata de policarbonat de 4-6 mm, eventual gaurita ca sa nu iti abureasca asa tare incat sa obstructioneze lumina
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

M-am gandit si la policarbonat, si la o bucata de sticla, nu e foarte mare, nu ar trebui sa faca burta, doar ca sticla se va aburi cu siguranta, plus ca nu pot decupa cu usurinta locul pe unde intra in-ul si out-ul in acvariu.

Cryptic Cherries - West-Africa river
92fox
Member
[Avatar]

Joined: 05/04/2018 22:10:50
Messages: 187
Location: Constanta
IP:
Offline

Cu Neritina aia este cu dus intors. Am avut si eu doua cazuri in care in acvariul de comunitarii o Neritina nu s-a mai miscat ceva vreme apoi a luat iar din loc, iar intr-unul din acvariile de crevetii s-a inchis in cochilie si nu s-a mai miscat deloc si dupa vre-o 14 zile parca am scos-o si am aruncat-o.

Cred ca mai usor o sa fie sa faci un capac din policarbonat. Nu necesita indemanare asa de multa ca la lucratul cu sticla.
Berea
Membru de baza

Joined: 10/02/2019 02:09:35
Messages: 404
Location: Sibiu
IP:
Offline

Si policarbonatul se abureste si umezeste, dar daca vrei poti sa i faci gauri, atat cat pein gaura sa nu sara pestele , o placa 3m pe 2 parca e 40 lei de 4mm
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Update.
1 pachypanchax nu s-a adaptat si a murit. Am vazut, oricum, ca dintre cele 3 specii, este cea mai timida. Stapanul a devenit masculul de gardneri.

Ceilalti 2 pachypanchax au facut gris, doar ei, restul de killi nu au absolut nicio pata. Mentionez ca am hranit cu Daphnia vie, am vorbit cu cel de la care i-am luat si m-a intrebat din prima daca am hranit cu Daphnia, ca au mai patit-o si altii recent.

Masculul si femelele de gardneri se joaca in radacinile de pistia, isi cam dau tarcoale.

Legat de gris, am luat astazi tratament de la Tetra, nu am gasit de la JBL. Am vazut ca in zilele de administrare nu se recomanda hranirea.

E prima oara cand am boli / paraziti in acvariu...

Cryptic Cherries - West-Africa river
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Primele 2 zile de tratament si post negru au trecut. Maine hranesc. Ziua 7 iar tratament. Singura chestie e ca eu eram obisnuit cu schimb de 40% de 2 ori pe saptamana, iar astia spun schimb la sfarsitul perioadei de tratament.
Vedem ce o fi.
Am dat comanda de 4 Pelvicachromis taeniatus Niger Red, comanda comuna cu cineva, din Germania (mai mult el a dat comanda decat eu, pe mine doar m-a intrebat daca vreau). Sunt niate Kribi mici, max 8 cm masculul si 6 cm femela. Sper sa nu am probleme de spatiu.
Ar trebui sa ajunga dupa ce termin tratamentul, chiar inainte de paste.

Cu asta e cam gata stocarea bazinului asta. 9 killi si 4 Kribi mici, din care se vor alege 2, sper.

Era sa uit. Am luat un proiector la fel ca cel pe care il am montat acum doar ca asta are 4000k, iar cel vechi 6500k, ambele 1800lm.
Se merita sa le schimb? Eu tin 6 ore pe zi lumina, am o galeata de plante de suprafata si tot am alge verzi. Nu multe, nu deranjante, dar sunt cateva pe geam si pe anubias.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/04/2019 23:21:01


Cryptic Cherries - West-Africa river
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Trio-ul de Pachipanchax plaifairii nu a rezistat tratamentului contra gris-ului, in ciuda administrarii conform prospectului, nu s-a vazut nicio imbunatatire a starii lor. Acum voi continua tratamentul preventiv in continuare, urmand a mai introduce o doza la 21 de zile dupa terminarea tratamentului, am inteles ca asta e perioada de eclozare a chisturilor de gris.
Au murit pe rand, intai o femela, apoi ieri noapte masculul si a doua femela.
Au ajuns in tara Taeniatus-ii, dar nu i-as baga pana nu termin tratamentul, nu vreau sa risc sa ii expun, mai ales dupa stress-ul transportului.

Legat de proiector, niciun sfat? 4000 sau 6500k?

Cryptic Cherries - West-Africa river
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com