[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Next Reef  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

MSI wrote:Am si eu o sticla de la farmacie 3%, am folosit-o anterior sa curat acvariul dupa ce l-am scos din depozitare ca sa il sterilizez un pic. https://trussa.ro/catalog/trussa-apa-oxigenata-3/

Dar am o retinere sa o folosesc acum pentru ca la ingrediente apar urmatoarele:

Compozitie %: perhidrol 10g, stabilizatori (acid fosforic, EDTA), apa distilata q.s.ad. 100 g.



asa, Trussa am folosit si eu chiar in weekend, mi-am amintit - o eticheta gri.
nu-i problema cu ce o mai fi in ea in afara de h2o2, ca cantitatea pe care o pui este minuscula - 5-10 ml in total, deci celelalte substante sunt in cantitate si mai mica - si oricum probabil ai carbune in acvariu

dar vezi ca apa oxigenata are un termen de valabilitate limitat dupa ce sticla este deschisa, si termenul asta e f scurt, parca 2 luni sau ceva de genul.

@adivb - apa oxigenata e safe, cred ca ti-am dat linkul ala de pe youtube unde un tip baga zoas si niste acani in apa oxigenata nediluata.
deci softies pot fi bagati chiar si direct in ea (nu as face asta, doar zic)

cat despre restul coralilor, nu au cum sa aiba vreo treaba daca bagi 10 ml de h2o2 la 100+ litri de apa in acvariu - cred ca chiar si daca ar fi acid sulfuric nu s-ar simti.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/04/2018 12:52:40




adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

stiu linku ala..o fi safe daca asa zice

doar ca sunt atatea necunoscute in acvaristica marina, mai ales cu privire la sps si alti lps fitzosi, incat eu nu am curaj.

Doar prin testare putem afla..dar las pe altii

LE: idem cu fluconazol...

This message was edited 2 times. Last update was at 11/04/2018 13:16:51

MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cred ca am deschis sticla de ceva timp, mai bine nu o folosesc .. muncesc un pic mai mult si o scot manual ..

MSI Reef
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

In aceasta seara corecta, corespunzatoare am decis sa mai mut coralii prin acvariu, nu de alta, dar ultima amenajare nu prea a fost pe placul lor si s-au cam imbufnat. In fine, in timp ce completam si apa evaporata cu apa de osmoza, atentia mea distributiva a fost acaparata de o aratare, am facut zoom pe ea si in 12 secunde era scoasa . Deoarece am o problema (chiar niste cosmaruri cu niste oratanii mari, negre, uriase si oribile pe care le-au intalnit unii colegi in acvariile lor plus gandul la chinul de a prinde asa ceva) am zis sa intreb daca virgula asta este buna si o bag inapoi sau e de evacuat (stiu ca unii viermi din astia sunt utili pentru ca sunt consumatori de detritus si alte chestii bune dar unii nu, asa ca mai bine cer si alte pareri).

Multumesc si toate cele bune, Stefan.
[Thumb - IMG_1019.JPG]

[Thumb - IMG_1017.JPG]

[Thumb - IMG_1018.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 05/05/2018 23:37:57


Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca imi accesez si memoria, destul de buna cateodata, surprinzator sunt sigur ca am mai vazut o dracovenie din asta, tot asa micuta, dar cu multe picioruse, ca un mini miriapod alergand disperat sub privirile mele la fel de disperate (o fi bun, nu o fi, de unde e, cine e, ce cauta asta la mine, cum, de ce? intr-o secunda am vazut toata viata acvariului de cand am montat piatra in el pana in clipa in care am vazut "miriapodul" dupa care, evident, a disparut )

Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

O fi sau nu bun, viermii ie scirbosi. Arunca-l, distruge-l, e urat si vagabont, cred ca si fumeaza nenorocitul

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Bristle worms sunt un lucru bun ptr acvariu, problema e numarul lor. Poti avea grija la excesul de mancare pe care il bagi in acvariu si totul va fi ok. Ai grija sa nu ii atingi si sa elimini specimenele foarte mari



RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu l-am atins, l-am trimis in alte emisfere , altul la fel nu am mai vazut, dar nici nu vreau (mai ales mai mari ).

Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
RvN
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/08/2013 11:50:21
Messages: 1208
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

Acest jurnal se inchide aici, a avut o evolutie interesanta si a deschis calea pentru urmatorul.

Toate cele bune, Stefan

Reef D
Ariath's Reef
Z Pico
Guppy's Lair
Refinement
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com