[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
BACK IN BLACK  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Se prea poate ca termenul de "sterasyl" sa fie, pentru cartusul ceramic, ceea ce este "adidas" pentru pantofii de sport... sau "xeroxul" pentru copiatoare... se prea poate.
Nu stiu ce sa zic, de aia am afirmat inca de la inceput ca trebuie intrebati aia care se pricep. Poate ca orice "ceramic" opreste sulfatu' ala si poate ca "sterasyl" e doar o marca de producator.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

salutare...am si eu tipul de filtru de pe WTS...si pe ambalajul in care e cartusul de ceramica scrie intr-adevar ca ea Sterasyl...si ofera toate informatiile vis-a-vis de ceea ce poate face/opri, etc. Stiu ca l-am schimbat luna trecuta...

Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

mie nu imi este clar daca sterasyl chiar opreste sulfatul de aluminiu

"The Doulton® and British Berkefeld® range of ceramic water filters are only suitable for the removal of aluminium in particulate form. >99.99% will be removed at 0.9 micron or >99.99% at 0.5 to 0.8 micron. They are not proven to be suitable for treating dissolved aluminium. To treat water containing soluble aluminium, ion exchange resin, distillation or reverse osmosis must be used."

https://doulton.com/frequently-asked-questions/

sulfatul de aluminiu este solubil in apa, deci pare ca nu e oprit de sterasyl



lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Cel negru il vindea WTS mai demult, cel verde il vinde acuma. Observati ca lipseste cuvantul STERASYL de pe cel verde.
[Thumb - filtru-apa-ceramic-grade-sterasyl-10_1733198.jpg]

[Thumb - d5178aee11a5c0cb0458b066f76de33b.image.453x550.JPG]

lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

In alta ordine de idei, am gasit studiul asta asupra sulfatului de aluminiu (alum).
Este acolo Tabelul 3 care arata mortalitatile pestilor in functie de concentratia de alum, PH si KH.
La cea mai mare concentratie de alum testata (120), au murit pesti doar in apa acida, PH si KH mic.
In apa alcalina nu a murit nici un peste. Din cate stiu eu in Bucuresti apa e alcalina.
Deci daca intr-adevar pestii astia au murit intoxicati cu alum atunci concentratia a fost foarte mare.
Eu banuiesc ca la regia de apa cineva face vreo tampenie din cand in cand.
 Filename AluminumSulfateAlumforprecipitatingclayturbidity.pdf [Disk] Download
 Description No description given
 Filesize 175 Kbytes
 Downloaded:  4 time(s)

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

lukitza wrote:...Eu banuiesc ca la regia de apa cineva face vreo tampenie din cand in cand.

Plm, doar nu crezi ca aia care arunca sulfatu'-n apa, cu "lopata", sunt niste doctori in chimie ...
Probabil ca ei ar trebui sa faca niste teste prealabile de apa, ca sa stabileasca "concentratia de sulfat" necesara... da' le e lene si atunci pun o cantitate mai mare...
Traditionalu' deja discurs: "sa fie bine, sa nu fie rau".


... pe de alta parte, daca ma uit bine la cele 2 poze, "instructiunile de utilizare" sunt identice... deci, exista o sansa destul de mare ca orice cartus ceramic sa fie si "sterasyl" in acelasi timp.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

mie mi-e destul de clar ca ambele filtre pe care le vinde/vindea WTS nu erau cele sterasyl produse de Doulton/ Berkey

ala negru pare a fi o copie dupa cel original pe care il puteti vedea aici
http://www.waterworld.com.au/doulton-sterasyl-ceramic-filter-cartridge/

nu scrie producatorul pe ele iar pretul este mult mai mic decat sterasyl-ul original si mai si scrie doar "grade sterasyl" pe el, adica o chestie de marketing

ceea ce e o veste buna, adica cel mai probabil cele 2 variante de la WTS fac exact acelasi lucru

edit: cred ca am gasit si originalul la cel cu cutia verde
https://www.amazon.de/Berkefeld-Sterasyl-Wasserfilter-Ersatzkartusche-Reisefilter/dp/B01JGLV1Q0/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1519893813&sr=8-2&keywords=sterasyl

asemanarile de culori la cutii sunt prea mari ca sa fie intamplatoare

This message was edited 2 times. Last update was at 01/03/2018 10:44:47




lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Bun, am mai studiat putin.

Cica "the average aluminum concentration in treated water at facilities using aluminum sulfate coagulation ranged from 0.01 to 1.3 mg/litre, with an overall average of 0.16 mg/litre"
In studiul postat mai devreme aia au facut teste pe pesti la 120 mg/litru si la un PH 7.6 nu a murit nici un peste in 96 ore.
Va dati seama ce valoare era in apa ca sa moara un acvariu intreg???

Pentru eliminarea sulfatului de aluminiu exista filtre ceramice cu "ion exchange".
https://www.freedrinkingwater.com/ww-fi-ceramic-water-filters.htm/
Seamana cu ce avem noi dar pe ala e specificat ca ar face treaba asta.

Se pare ca sulfatul de aluminiu are diverse forme si se foloseste in multe domenii.
La asta nu m-as fi asteptat
"Alum is one of the best ingredients you can find in a vagina tightening product. Alum powder mixed with water can temporarily tighten your vagina for around thirty minutes."


Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Buna dimineata !

This message was edited 1 time. Last update was at 14/03/2019 07:14:29


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mamaaa, ce ciortani frumosi!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Multumesc pentru aprecieri Maestre Koala !

Am trecut prin multe aventuri cu acvariul asta ... Singurul lucru pe care l-am invatat in toti acesti ani este ca nu trebuie sa pui atata patos in a face totul perfect si sa intervii cat mai putin in viata pestilor ... Cu cat te straduiesti mai mult sa faci totul perfect cu atat mai mari sunt sansele de a face ceva gresit care sa duca la pierderi
Aviz amatorilor si incepatorilor in ale ciclidelor ! (apa schimbata regulat si hrana buna este tot ce trebuie) Nu bag mana in acvariu nici sa aspir nisipul decat o data la 2 luni ... La filtre umblu de doua ori pe an Geamul interior il curat de alge la 2-3 luni. Si totul e perfect

Am invatat ca trebuie sa alimentezi acvariul cu pui din timp pentru ca pestii cei mari pot muri la un moment dat si trebuie sa fie tineri care sa le ia locul ... Ca daca ai scandal in acvariu trebuie sa scoti repede agresorul indiferent cat de frumos este ca sa fie pace ... Ca pestii au temperamentul lor si ca de la individ la individ pot fi tembeli sau pasnici.

Incerc sa invat in continuare despre pesti analizand comportamentul lor si bucurandu-ma de jocul lor in lumina

Numai bine si ape limpezi sa aveti !

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Arhitectul wrote: Ca daca ai scandal in acvariu trebuie sa scoti repede agresorul indiferent cat de frumos este ca sa fie pace


Asta e o chestie asa de greu de facut cateodata dar trebuie facuta.
De apreciat ca ai avut taria sa revii dupa chestia pe care ai patit-o.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/03/2019 14:22:26

Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

koala wrote:Se prea poate ca termenul de "sterasyl" sa fie, pentru cartusul ceramic, ceea ce este "adidas" pentru pantofii de sport... sau "xeroxul" pentru copiatoare... se prea poate.
Nu stiu ce sa zic, de aia am afirmat inca de la inceput ca trebuie intrebati aia care se pricep. Poate ca orice "ceramic" opreste sulfatu' ala si poate ca "sterasyl" e doar o marca de producator.


Ai dreptate in ceea ce spui Koala: Sterasyl e folosit "generic" ptr denumirea filtrelor ceramice, ptr ca ei au inceput cu ele. Cu timpul au inceput sa se faca ceramice de tot felul (cu carbune activ sau fara, cu argint) si porozitati, ele fiind folosite chiar si la prefiltrarea mecanica (primul stagiu, datorita porozitatii mari)
Despre sulfatul de aluminiu in schimb..... : sulfatul il opreste DOAR filtrele cu porozitate 0,2 microni. Asta stiu de pe vremea cand aveam timp de citit si informat.... Iar in Romania porozitatea asta se gaseste doar la asa zisul sau tipul "sterasyl", in rest sunt de 1-5-10-25microni.... etc

This message was edited 1 time. Last update was at 17/03/2019 06:43:46


Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!
Arhitectul
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/12/2012 23:44:47
Messages: 326
Location: Otopeni
IP:
Offline

Am renuntat sa mai fac schimburi masive de apa ... Niciodata nu mi-au murit pestii de nitrati ... Intotdeauna mi-au murit dupa schimburi mari de apa.

Chiar daca intarzii cu schimbul si cate 2 saptamani, fac 2 schimburi de apa de 40% saptamana urmatoare incat sa compensez. Nu am mai avut probleme.

Filtrez in continuare apa introdusa prin filtru de bumbac si prin carbune activ - dar atat. Vom vedea ce va fi in continuare.

Numai bine !

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/40629.page
[Yahoo!]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Nimeni wrote:Iar in Romania porozitatea asta se gaseste doar la asa zisul sau tipul "sterasyl"


Sterasyl-ul de la noi nu filtreaza asa fin.
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com