[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ajutor alegere acvariu marin  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Nu dispera, asta e fain la marine, provocarea.
Calatoria mai mult decat destinatia.

Ca sa simplifici conceptul si sa intelegi mai bine, pleaca de la un design simplu: fara dinti. Sau considera dintii doar o bariera pentru vietuitoare, cu impact minim in debitul de apa. Atunci vei intelege de ce despartitorul iti da caderea de apa si skimmarea de suprafata.

Koala a incercat sa obtina caderea de nivel din dinti si nu i-a reusit manevra.

Eu am aceeasi problema la AquaNano40 (model vechi) din cauza asezarii defectuoase a despartitoarelor.

La ultimul tau design, nivelul in camera pompei va fi acelasi cu cel din camera refugiului.

This message was edited 1 time. Last update was at 08/10/2017 18:21:36


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

um02122 wrote:Ca sa simplifici conceptul si sa intelegi mai bine, pleaca de la un design simplu: fara dinti. Sau considera dintii doar o bariera pentru vietuitoare, cu impact minim in debitul de apa. Atunci vei intelege de ce despartitorul iti da caderea de apa si skimmarea de suprafata.


Aplicand ideea de mai sus, mi-am dat seama ca ti-am spus o tampenie legat de pozitia relativa a dintilor si despartitorul cel mai inalt:
baza dintilor trebuie sa fie mai sus decat partea superioara a despartitorului.

[Thumb - sump.png]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

O varianta pentru a nu limita inaltimea pieptanelui fara a pierde skimmarea de suprafata este adaugarea unei casete de skimmare - aceasta va da inaltimea apei din display si se pune fie pe interior fie pe exteriorul pieptanului.

Asa arata cea de la RSM130 (se vad si dintii in poza, iar caseta e in display):

[Thumb - Surface-Skimmer-130-big.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Si solutia universala pentru acvarii AIO de la InTank:
http://shop.mediabaskets.com/inTank-Universal-Surface-Skimmer-M90SS.htm?categoryId=-1

[Thumb - Installed-side(2).jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 08/10/2017 18:48:06


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

um02122 wrote:La ultimul tau design, nivelul in camera pompei va fi acelasi cu cel din camera refugiului.



stiu, special l-am facut asa, ca sa aiba pompa mai multa apa de tras - in felul asta nivelul in camera pompei va scadea mai putin, la aceeasi cantitate de apa evaporata

ok, deci cu dintii e invers decat ziceai, peretele trebuie sa fie sub dinti.

pai atunci e destul de clar - o sa fac dintii de 4 cm inaltime si peretele o sa se opreasca la 5 cm, deci 1 cm sub dinti.
in caz nu e bun, pot sa-l mai gauresc ca sa mai scad nivelul.

de asemenea cred ca e bine ca dintii sa fie mai inalti decat mai scunzi, pentru ca daca sunt inalti pot sa lipesc in spate o bucata de plexiglas si sa-i "scurtez" (sau o solutie din asta cum ai dat tu), pe cand daca sunt prea scurti e mai greu sa fie lungiti.

oricum, m-am mai gandit si cred ca la design-ul asta nu conteaza f mult dimensiunile la milimetru, ca pot sa ajustez din debitul pompei.

cam asta e, multumesc si tie si lui adibv de sfaturi.

as vrea sa zic ca asta o sa fie designul final, dar am mai crezut asa de vreo 2 ori si dupa aia l-am schimbat pt ca nu era bun, deci na, il mai las vreo saptamna la copt in cap. )

This message was edited 3 times. Last update was at 08/10/2017 19:57:37




adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline



.....si cumpara mai intai echipamentele: skimmer, pompa retur, reactoare daca vrei....ca sa poti construi camerele dupa dimensiunea lor; astfel folosesti fiecare cm ce il ai la dispozitie.
Nu face cum am facut eu, adica ajustari din mers
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Humbert wrote:
of, ce complicat e sa fac un amarat de sump intern - vezi de aia nu vreau eu sump extern )


Pai e complicat exact pentru ca nu vrei sa faci sump extern.
La sumpul extern, poti sa nu partitionezi deloc si tot ai skimmare de suprafata.
Acolo, partitiile sunt facute mai mult ca sa forteze o anumita secventa a filtrarii (gen apa sa treaca nefiltrata prin refugiu, primul compartiment este al skimmerului, outputul de la biopellets sa fie preluat de skimmer, etc.).

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Oricum, daca o sa cauti pe google cu "AIO sump design" o sa gasesti o groaza de jurnale cu ce au facut alti colegi si cum a iesit la final.
Eu cred ca daca vrei refugiu, cam asa vrei sa-l faci (cu un extra compartiment cu nivel de apa constant pentru skimmer).

[Thumb - 8149830400_3f2da88d08_o.png]

This message was edited 2 times. Last update was at 09/10/2017 19:09:45


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

ce ziceti la standul de mai jos mai e nevoie de intaritoare? ma gandesc la faimosul "efect de paralelogram"

m-am gandit sa-l fac din teava de 40 X 30 X 3 orientate diferit si sa nu mai pun intaritoare

dar daca l-as face din teava de 30 X 30 X 3 ar fi nevoie de intaritoare?

merci

image



adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

io stiu doar atat: e bine ca teava e de 3; la vopsire gaseste pe cineva sa vopseasca in camp electrostatic.
Asa mi s-a recomandat si mie, asa zic si eu mai departe.
Altfel, daca ar fi sa mai fac un stand, l-as face din profile de aluminiu prinse cu acele coltare speciale. La ce ai tu acolo nu costa o avere, si cine stie cand o sa ajungi la varianta cu sump...inevitabil toti ajungem acolo ..si o sa-ti multumesti ca nu mai ai si stresul ruginii pe standul de fier
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Am cautat profile din alea dar nu stiu de unde sa le iau.



um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Humbert wrote:Am cautat profile din alea dar nu stiu de unde sa le iau.


Se cheama Bosch Rexroth.
Vezi aici diverse elemente si preturi orientative.
http://www.aluminium-profile.co.uk/acatalog/aluminium_Profile_Connection_elements.html
Sunt si coltare acolo.

Stiu ca Dragos (Kirucd) a folosit pentru niste standuri.

This message was edited 1 time. Last update was at 10/10/2017 20:35:06


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

ok am o intrebare pentru voi

am umplut acvariul cu apa si face o burta de 1 milimetru.

presupun ca e ok, dar m-am gandit ca nu strica sa intreb, avand in vedere ca nu are intaritoare si ca celalalt acvariu pe care il am nu face burta (are intaritoare)

merci

This message was edited 1 time. Last update was at 05/12/2017 11:01:09




um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Felicitari pentru acvariu.
Eu as pune poze, cresc sansele de raspuns logic.
Plus dimensiuni, grosime sticla, materiale folosite pentru sump, cu ce ai lipit etc.

Eu cred ca e ok. Safety calculator ce zice?

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

scuze, trebuia sa scriu specificatiile (pozele nu cred ca ajuta).

acvariul are 60 cm X 60 cm X 52 cm (inaltime), fund dublu 10 mm + 8 mm, sticla de 10 mm, perete despartitor din sticla de (6 mm + 4mm sandwich) lipit cu silocon si care functioneaza ca o intaritoare longitudinala practic, dar pe partea perpendiculara pe peretele despartitor face burta aia de 1mm (adica in fata)

safety factor cred ca e vreo 7, dar nu mai gasesc acum site-ul ala, zici ca a intrat in pamant

This message was edited 2 times. Last update was at 05/12/2017 11:25:26




um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Humbert wrote:scuze, trebuia sa scriu specificatiile (pozele nu cred ca ajuta).

acvariul are 60 cm X 60 cm X 52 cm (inaltime), fund dublu 10 mm + 8 mm, sticla de 10 mm, perete despartitor din sticla de (6 mm + 4mm sandwich) lipit cu silocon si care functioneaza ca o intaritoare longitudinala practic, dar pe partea perpendiculara pe peretele despartitor face burta aia de 1mm (adica in fata)

safety factor cred ca e vreo 7, dar nu mai gasesc acum site-ul ala, zici ca a intrat in pamant


Cred ca e ok.
Un acvariu fara intaritoare similar ca dimensiuni, Red Sea Reefer 170, are sticla din fata (doar) de 10mm, la dimensiuni: 60x50x50cm.

Dar, daca tot ii tragi capac, adica nu-l lasi rimless, de ce nu-i pui intaritoare?
Dormi mai linistit, Koala aproba, etc. In plus, pe intaritoare poti sprijini chestii, cum ar fi plasa pentru prevenit sariturile.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/12/2017 11:35:26


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

sigur e ok dpdv teoretic, dar acum depinde de executia lipiturii, ca nu toate lipiturile sunt la fel

deci intrebarea mea e practic urmatoarea: avand in vedere specificatiile acvariului si sticla folosita, este ok sa faca burta aia de 1 mm sau asta e semn ca trebuia sa aiba intaritoare sau ca, eu stiu, poate nu a fost lipit cum trebuie?

e prea tarziu acum sa-i mai pun intaritoare si motivul pentru care nu am pus este ca aquadec a zis ca nu e nevoie avand in vedere ca are peretele despartitor (la fel a zis si coralis, de fapt, ca am vorbit si cu el pe vremea cand ceream oferte)

This message was edited 2 times. Last update was at 05/12/2017 11:40:00




Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

am vorbit cu tipul de la aquadec, a zis ca 1 mm e ok.



 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com