[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Proiect Dennerle Marinus 60  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

Humbert wrote:
gsv wrote:MarsAqua 165W am comandat si eu de pe ebay inainte de Craciun si mi-a sosit mai devreme (intre Craciun si Revelion. Pe site scria ca imi ajunge pe 6 ianuarie). M-a costat 100$. Si cum zice zamolxes, au depozite si in Europe. Asta e userul: topledfactorystore. S-au miscat incredibil de bine.


am o intrebare: cum anume o sa fixezi lampa asta deasupra acvariului?


eu deasupra acvariul am un corp de bibioteca, am infipt carlige in el si am atarnat lampa cu firele incluse la pachet.

tot model diy, poti sa faci un suport din o teava (doua eventual) indoita prinse pe spatele standului cu coliere metalice de care atarni lampa.

un exemplu : http://reeftools.com/news/building-a-light-rack-from-conduit/

e ceva mai ieftin decat un suport de 100 euro

This message was edited 2 times. Last update was at 09/01/2018 12:12:37

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

da, merci
chestia e ca eu am capac la acvariu si nu vreau/ nu pot sa o atarn de tavan sau sa-i fac suport.
nu am variante cu lampa asta de la Mars Aqua dar am intrebat asa poate imi da cineva o idee la care nu m-am gandit.

va trebui sa iau o lampa cu suport de pus pe acvariu si sa sper ca incape in cadrul capacului.

sau un AI Prime care e destul de usor incat sa stea pe capac direct

This message was edited 1 time. Last update was at 09/01/2018 12:18:55




adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

sau gata facute
https://www.aliexpress.com/item/2-pcs-aluminium-alloy-aquarium-lamp-holders-hangers-40-20cm-adjustable-with-clamps-for-fish-tank/32743561139.html?spm=2114.10010108.1000014.18.4815bb14mcFCNI&traffic_analysisId=recommend_3035_null_null_null&scm=1007.13338.80878.000000000000000&pvid=585fd12b-f48e-44f7-8eec-3c4590ef77cf&tpp=1




rares728
Membru de baza

Joined: 22/02/2017 23:00:51
Messages: 356
Location: Sibiu
IP:
Offline

Aha ... nu prea merge ceva standard de cumparat . Poate se potriveste un radiator de aluminiu subtire (eventual modul) pe care sa lipesti leduri de putere mica, si peste leduri o foaie de policarbonat de 2mm, pentru protectie.

Sau, daca e convenabil sa decupezi din capac, poti pune 2-4 proiectoare de 50W (surse de 32V) cu matrice predefinita (450um 50%, 6500K 25% si 670um 25% ) si lentila de min. 90°. In varianta asta este mai usor cu dimmer-ul, iar timpii se pot programa prin prize. Sunt si alte combinatii (cred) , dar e enervant de cautat pe la chinezi ...

Mai sunt si benzi sau matrici cu lumina potrivita, sunt si subtiri, autoadezive, dar le lipseste puterea ...


Daca stau si / sau incap 2 AI Prime, un IT5040 este mai subtire (25mm) si mai usor ... doar ca IT5### va avea nevoie de spatiu liber pentru fluxul de aer al ventilatoarelor
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

da pai pot sa decupez capacul pentru ventilatoare, ca e din komatex (doar cadrul capacului e din pal)

e buna varianta cu radiator lipit sub capac doar ca din pacate nu ma pricep deocamdata sa-mi fac o lampa diy si am impresia ca daca o fac de putere similara cu ce gasesc pe piata in categoria "budget", nu ma costa semnificativ mai putin, in schimb am de munca la ea si nici nu am garantia ca va iesi ceva calumea

studiez lampa aia nemo light acum

This message was edited 2 times. Last update was at 09/01/2018 12:41:05




rares728
Membru de baza

Joined: 22/02/2017 23:00:51
Messages: 356
Location: Sibiu
IP:
Offline

Atunci din pdv tehnic ar fi chiar ok, matricea led ramane in interior si este protejat de lupa, iar radiatorul si ventilatorul raman inafara acvariului si nu vor incalzi apa.
Trebuie doar sa gasesti matricile led potrivite: sunt si pe Aliexpress, dar si la firmele care vand leduri pentru cresterea plantelor (in aceasta varianta predomina 670um, trebuie compensat cu 450um ) ... O varianta cu 4 x 50W (led, radiator, sursa, dimmer) ajunge pana la 700-800 ron
gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

Humbert wrote:
gsv wrote:MarsAqua 165W am comandat si eu de pe ebay inainte de Craciun si mi-a sosit mai devreme (intre Craciun si Revelion. Pe site scria ca imi ajunge pe 6 ianuarie). M-a costat 100$. Si cum zice zamolxes, au depozite si in Europe. Asta e userul: topledfactorystore. S-au miscat incredibil de bine.


am o intrebare: cum anume o sa fixezi lampa asta deasupra acvariului?


Pai la mine e simpla treaba. Deasupra acvariului, la vreo 70-80cm cu aprox, se afla un corp de mobila si o voi agata de acolo. Cand voi ajung la etapa asta, o iau la talpa prin Dedeman, Leroy etc si o sa caut ceva de prins in mobila.
Mai greu cu capac + ca la MA se recomanda instalarea la o anumita distanta de suprafata apei.
Eu am gandit acvariu de la inceput fara capac, tinand cont de caldura din vara. Am avut pe cel de apa dulce cu capac si neon T5 si am vazut ce inseamna capacul vara.

This message was edited 5 times. Last update was at 09/01/2018 15:00:57

BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Multumesc pentru parerile/sfaturile voastre.
Am citit si eu pe net , m-am uitat la tot felul de clipuri si pana la urma cred ca o sa merg pe AI.

Bugetul fiind limitat inclin mai mult spre o lampa AI Prime HD cu picior de prindere pe acvariu , desi mi-as dori mult o Hydra 26HD.
O lampa AI Prime HD e undeva la 1200 RON + picior 200-250 RON deci grosso modo 1500 RON , in timp ce o lampa Hydra 26HD cel mai ieftin am gasit-o la Coral Farm la 1870 RON. Dar sa zicem ca fac un efort si mai completez diferenta pentru Hydra si vad eu cum o agat ,dar baiul cel mai mare e ca nici un site nu are optiunea sa platesti in rate cu un card de cumparaturi. Mi se pare incredibil ! , dar mna probabil sunt obisnuit cu Nevertebrate.ro si am eu asteptari prea mari de la restul. Multa lume foloseste aceste carduri de cumparaturi si cred ca le-ar creste vanzarile daca ar avea avea disponibila aceasta optine pe site.

Pe Emag am gasit lampa la 2.278 RON avand posibilitatea sa platesc in rate, fiind livrata de site-ul lui Peti (Aqua-Life) , dar mi se pare mult prea scumpa vanduta prin Emag.
Am vorbit cu Peti , care mereu raspunde promt ceea ce este de apreciat si mi-a spus ca se lucreaza la site si spera ca in aprox. 10 zile o sa fie disponibila plata in rate cu card de cumparaturi Star BT. Doamne ajuta!





Utopia Reef 400
My Aquariums
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ai Prime (varianta veche, nu cea HD) nu mi-a fost suficienta pentru un cub cu latura de 60cm.
Cu doua, a mers totul din plin, ca pe roate. Asta ca sa ai un punct de reper..


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Ai Prime (varianta veche, nu cea HD) nu mi-a fost suficienta pentru un cub cu latura de 60cm.
Cu doua, a mers totul din plin, ca pe roate. Asta ca sa ai un punct de reper..



Multumesc Dan, stiu ca ai mai zis asta pe undeva intr-un topic. Chiar aveam asta in minte.
Chiar si cu Prime HD sunt constient ca nu o sa fie suficient sa cresc corali mai pretentiosi dar pentru ce am eu momentan cred ca e ok chiar daca pe margini o sa fie mai umbrit, o sa las cate 5 cm probabil in fiecare parte distanta intre hardscape si sticla. M-am gandit ca atunci cand o sa mai am buget alocat pentru acvariu eventual sa mai cumpar una.


Un review bun :

Utopia Reef 400
My Aquariums
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Acest jurnal se poate inchide.
Multumesc !

This message was edited 1 time. Last update was at 18/01/2018 19:50:06


Utopia Reef 400
My Aquariums
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com