[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un nou inceput !  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

TonY ^.^ wrote:Multumesc Radu pentru interventie! E normal sa fiu blamat, tot ce se intampla in acvariul meu este facut cu mana mea...
Nu vreau sa imi gasesc scuze de niciun fel, insa eu cred ca putin exagerezi. Sa ridice mana sus ala care la primul plantat, nu a intampinat nicio problema. Acvariul meu nu este un dezastru, quadrifolius-ul creste ca un nebun, firele de micranthemum au ajuns pana la luciul apei, ludwigia are frunze noi verzi, sa nu mai zic de planta anubiasului la care ma uit in fiecare seara.
Imi pare rau ca unora le-am lasat o impresie de nepasare, ca fac doar ce vreau eu si ca nu ascult sfaturile altora. Eu am incercat pe cat posibil, sa iau in calcul absolut fiecare sfat, atat din partea celor veterani cat si din partea celor novici.

La restart nu m-am gandit sincer, vreau doar sa scot intr-o seara ce se poate din acvariu, si sa aspir substratul foarte bine. Am instalat si kit-ul de osmoza inversa, si as vrea sa inlocuiesc cat de mult se poate din apa prezenta in acvariul cu cea de osmoza combinata cu apa de la chiuveta(de deciclat nu cred ca se pune problema) . Poate un factor critic a fost apa imbuteliata pe care am tot folosit-o pana acum.
Am pus si 4ml de npk booster pentru ca no3 era pe 0 de ceva timp, in seara asta o sa fac si un test de no3.
Radu stiu ca poate nu ai avut timp sa citesti tot post-ul si nici nu am pretentia de la vreunu dintre voi sa faceti acest lucru, problemele pe care le am eu poate sunt unele banale care s-au discutat de sute de ori. La plantat nu o sa renunt niciodata, am 21 de ani si tot timpul la dispozitie sa inteleg ce se intampla intr-un acvariu si din ce cauze se intampla. Voi continua sa citesc si sa recitesc ce am citit pana acum.
Multumesc pentru atentie !




Toata lumea are probleme cu primul acvariu, chiar si cu al doilea. Nici o tona de bibliografie nu inlocuieste experienta personala. Cu algele te lupti permanent, niciodata nu le poti elimina cu totul din apa. Eu am avut alge maronii, GSA (inca mai am, in special pe Anubias apar), am avut "apa verde", ... am avut de toate. Insa, cu rabdare si o echipa de curatenie solida (Amano, RCS, Spiral si Oto) le-am rezolvat pina la o limita rezonabila. Asa ca nu dezarma. Ia in considerare un "blackout" care ar putea ajuta. Nu-mi amintesc ce program de lumina aplici, dar pe mine m-a ajutat foarte mult impartirea lui in doua reprize relativ egale cu o pauza de 4 ore intre ele. Acum, in acvariul de 100 de litri am 10 ore de lumina pe zi, 4 dimineata si 6 dupa-amiaza pina seara, cu 4 ore pauza si, repet, singura problema (cel putin vizibila, or mai fi si altele dar nu le remarc, nu-mi sar in ochi) este GSA.

This message was edited 1 time. Last update was at 28/09/2017 18:23:10


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
TonY ^.^
Junior member

Joined: 09/08/2016 14:51:44
Messages: 69
Location: Pantelimon, Ilfov
IP:
Offline

Salutare, chiar in momentul asta fac curatenie in acvariu... problema este ca nu stiu ce sa fac. Am gasit lipitori in acvariu. Ce am filmat eu in postarile anterioare sunt lipitori !
Nu stiu care este sursa, ideea e ca am scos vreo 10 din filtrul extern si am mai vazut inca una care statea lipita de cochilia unui melc !
Vrea sa spun ca dupa ce am curatat filtrul, ramasesera lipite de cada si am pus jetu de la dus pe ele si stateau lipite de nu avea treaba.

Nu stiu cum sa procedez, momentan am scos substratul intr-o galeata si incerc sa il spal bine, ideea e ca nu cred ca am nicio sansa sa le elimin pe toate, daca a intampinat cineva vreodata problema asta si stie cum se procedeaza, astept raspun!

Din ce am citit, nu ar face rau nici plantelor nici pestilor, sincer abia daca vad vre-una prin acvariu, insa nu am chef sa cresc lipitori !

Multumesc !

TonY ^.^
Junior member

Joined: 09/08/2016 14:51:44
Messages: 69
Location: Pantelimon, Ilfov
IP:
Offline

Acvariu curatat si un mic rescape!
Flora si fauna sunt aceleasi.
Linia de fertilizare aceeasi +NPK booster. Am inceput sa fac teste de no3 zilnice si incerc sa tin valoare peste 10-15 !

Apa am pus 25L de apa de osmoza + 15L de apa de la chiuveta.

Teste de aseara (picatura)!
GH - 10
KH - 8
No3 - 15 (acum e ceva mai mic, dar peste 10)
No2 - 0
PH - 7,2 (acum este 7)


image
image
image
image

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Mi se pare mie sau Anubias este pe cale sa infloreasca din nou?

This message was edited 1 time. Last update was at 03/10/2017 18:08:07


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
TonY ^.^
Junior member

Joined: 09/08/2016 14:51:44
Messages: 69
Location: Pantelimon, Ilfov
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Mi se pare mie sau Anubias este pe cale sa infloreasca din nou?


Si eu sper acelasi lucru, cu toate ca am inteles ca de obicei se topeste...
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Floarea traieste cam doua-trei saptamini, apoi se topeste. Eu ma refeream la una care pare ca creste de sub frunze.
Floarea de Anubias, cind rasare, este foarte rezistenta; isi face loc printre frunze si se ridica la lumina. Eu am flori
pe tije de aproape 20 cm. Si rezista destul de bine, au aproape trei saptamini.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/10/2017 18:51:46


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Uite :
image

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
TonY ^.^
Junior member

Joined: 09/08/2016 14:51:44
Messages: 69
Location: Pantelimon, Ilfov
IP:
Offline

M-am uitat mai atent, e posibil sa fie doar tulpina unei frunze, nu imi pot da bine seama, am incercat sa dau frunzele de-o parte cu penseta, insa sunt prea multe si nu am vazut nicio tija.

Ce voiam sa te intreb, ar fi bine sa tai floare pe care o am acum?
TonY ^.^
Junior member

Joined: 09/08/2016 14:51:44
Messages: 69
Location: Pantelimon, Ilfov
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Uite :
image


Foarte frumoasa e planta, si sanatoasa tun dupa cum se poate observa !
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Dupa ce se inchide la loc si isi schimba culoarea poti sa o sectionezi la 1-2 cm de zona de prindere.
Vrejul se topeste sau genereaza o alta frunza sau floare.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ar fi foarte bine si frumos daca rizomul se va intinde in jos pe radacina. Deja sunt radacini bine prinse pe suport.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
TonY ^.^
Junior member

Joined: 09/08/2016 14:51:44
Messages: 69
Location: Pantelimon, Ilfov
IP:
Offline

Salutare !
Acvariul a fost populat in ultimele doua saptamani cu:
12 neoni
6 Amano
12 sakura

Plantele o duc bine spre surprinderea mea, s-au dezvoltat frumos. In seara asta le-am taiat si replantat. Nu ma asteptam ca hc-ul ala sa se mai prinda, la inceput cand am facut re-scape-ul era aproape mort. O sa pun doua poze pentru comparatie !

03.10.2017
image

22.10.2017
image


Incerc cat de mult se poate sa tin substratul curat, insa pare imposibil. Inca mai vad din cand in cand cate un viermisor dinacela subtire si lung prin substrat (lipitorile au disparut ) ... Oricat de putin as hrani, tot pica cate un pic pe substrat. Neonii astia tot scuipa mancarea.. apuca si scuipa aceeasi granula de 2-3 ori, nu inteleg de ce, ori nu le place mancarea, ori e prea mare pentru gura lor. Noroc ca mai vin crevetii si mai fac curat! Schimburi de apa o data la 3 zile ~ 30%.
As mai vrea sa pun vreo 8 neoni negri/verzi chiar daca suprapopulez un pic... filtrul si materialele filtrante + schimburile dese de apa o sa tina totul sub control !

Pe viitor, as vrea sa umplu toata partea din fata cu hc. Cand am scos substratul sa il spal, am mai prins si cateva particele din substratul fertil si se vede urat. Oricum asta aveam din cap de la bun inceput, un covor de HC!

Ma enerveaza rau difuzorul asta... trebuie curatat o data la 3 zile ca sa scoata bule cum trebuie, am inceput sa maresc numarul de bule considerabil, cat sa stea testerul pe verde. Il spal in clor, il las de seara pana dimineata, merge 2 zile cum trebuie si a treia zi incepe si scoate bule mari... ma gandeam sa iau mini flipper, credeti ca e mai eficient ?

Apropo, imi poate spune cineva ce planta este asta. Stiu doar ca le place crevetilor, e un fel de moss. Insa nu stiu unde sa o pun, si cum.
image
image

Alte poze:

image
image
image
image

TonY ^.^
Junior member

Joined: 09/08/2016 14:51:44
Messages: 69
Location: Pantelimon, Ilfov
IP:
Offline

A fost o zi lunga azi, am facut cateva modificari...
Este o diferenta uimitoare intre hc-ul plantat acum si bucatelele de hc pe care le aveam deja. Cel pe care il aveam are o culoare mult mai frumoasa, un verde mai inchis, insa are frunzele mai mici.
Am acoperit mopanul cu moss, si mi-a mai ramas un pad pe care l-am lasat pur si simplu pe substrat.

O sa pun o singura poza , sper sa va placa si daca vreti sa interveniti cu pareri chiar mi-ar face placere . Chiar ma gandeam azi sa scot quadrifolius-ul de tot, creste foarte repede si foarte mult, era o jungla in acvariul meu pana acum ...
PS : reflexiile de pe substrat sunt datorate melcilor spiral horn pe care abia ce i-am bagat in acvariu, si nu vor sa se dea jos de pe punga cu care au venit...

image
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com