[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sfaturi pentru un nou acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Florin82 wrote:Ce teste de apa sant importante la startarea unui acvariu? Si inainte de ciclare si dupa. Nu stiu am formulat bine intrebarea. Ma refer la momentul cand stiu ca am terminat ciclarea si daca apa pe care o am retea este buna. Ce teste sant esentiale?


Pe perioada ciclarii este bine sa monitorizezi amoniacul si nitritii. La sfirsitul ciclarii, ambele trebuie sa fie absente.
Insa, pentru 2-3 saptamini, cit tine ciclarea, nu are rost sa le analizezi. Vor fi acolo oricum. Abia dupa 3 saptamini merita efortul.
Cind ambele sunt absente, un schimb masiv de apa (50%) si poti considera acvariul pregatit sa adaposteasca vietati.

Dupa aceea, chiar pina la popularea acvariului, foarte importante sunt ; pH-ul si duritatea apei. Ele sunt importanta deoarece plantele
si mai cu seama vietuitoarele, au cerinte diferite pentru acesti parametri, alaturi de temperatura.

Daca apar probleme cu vietuitoarele, testele trebuie sa fie detaliate : amoniac, nitriti, nitrati, pH, duritate.
Regula este valabila si pentru apa de schimb : nu trebuie sa contina nitriti iar nitratii sa fie la limita de jos.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Dar, cele 2 teste (amoniac+nitriti) te ajung undeva in jur de 80-90 de lei.
Si asta ca sa faci un test la final si sa ajungi la concluzia ca ciclare s-a finalizat.
Parerea mea este ca nu se merita. Banii astia poti sa-i aloci catre alte destinatii mult mai importante: filtrare, fertilizare, lumina.
Ai rabdare 4-5 saptamani si totul va fi bine.

This message was edited 1 time. Last update was at 31/07/2017 21:20:48


[Nano cu albinute] [Old tree]
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Avetii idee daca este de folos acest aparat in acvariu? Aparat oxigenare Sochting Mini Oxydator https://www.nevertebrate.ro/aparat-oxigenare-sochting-mini-oxydator-17597
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Puteti sa-mi dati o parere despre aceste produse si pret daca este bine? A mai cumparat cineva de la ei? Gasisem pe olx co2 dar nu m-am inteles la pret transport costa cam mult plus ca nu avea verificare la butelie. Singurul element care mai lipseste ar fi furtunul de co2.
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

https://abc-zoo.ro/876-aparat-co2-profi-de-500g-cu-supap-electromagnetica-.html
Acestea sant produsele.
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Iti recomand sa-ti iei un sistem cu o butelie de macar 2kg. S-au plans mai multi colegi ca in anumite centre nu accepta la incarcare decat butelii de peste 2kg.
Eventual intereseaza-te mai intai unde poti sa le reincarci si daca accepta si buteliile de 500g.
Piatra aia de aerare nu e buna la difuzarea CO2 in acvariu.
O sa-ti scoata bule mari, care nu se vor dizolva in apa, si deci o sa pierzi CO2 aiurea. Si din ce stiu eu, in timp o sa se deterioreze piatra aia de la CO2.

In concluzie, iti recomand un sistem cu butelie de 2kg si cu difuzor sau reactor special de CO2.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

In sfarsit am luat co2 de 500g de pe ABC ZOO. Dar setul luat nu are difuzor. Are o piatra de aer care se cred ca se foloseste in loc de difuzor. Am vz pe nevertebrate difuzorul de la Tropica. Este bun ?
https://www.nevertebrate.ro/difuzor-ceramic-co2-tropica-3-in-1-9438
Si o recomandare pt un test co2 daca puteti sa-mi dati.
Mai imi raman plantele dar sa vad cum aranjez pietrele.
Si ceva recomandari pt plante nu ar strica.
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Am ajuns la capitolul plante si aici m-am blocat. Pur si simplu nu stiu ce sa iau. Parca le-as lua pe toate. Toate arata frumos. As incerca cu gazon Cuba Hemiantus dar imi este frica ca dau gres poate nu rezista. As vrea sa fac asa acvariul.
https://www.youtube.com/watch?v=2VT4-6aT5Y4
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Cryptocoryne lutea Hobbit
Alternanthera reineckii Mini
Anubias Barteri var. Nana
Cryptocoryne wendti brown
Rotala indica
Bacopa australis
Utricularia graminifolia
Pogostemon Erectus
Hemianthus callitrichoides Cuba
Astea sant plantele pe care le-am comandat. Abia astept sa le plantez.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ai grija cu Utricularia, este foarte dificil de plantat si se fixeaza greu, mai greu decit HC. Iti recomand s-o fixezi pe bucatele de plasa si apoi pe niste pietr mici, cam ca la moss. Eu am pierdut o portie din cauza asta.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

image
image
Am terminat de plantat plantele. Am pus si 2 filole de prodibio. Lumina sta aprinsa de la orele 10 si 16. Deci 6 ore. De fertilizat adaug masterline cate 2 ml din fiecare bidonas. Co2 nu adaug inca. Am pus difuzorul de tropica in acvariu sa stea 24 de ore si de maine voi da drumu la co2. Programul de co2 va fi 9-15. Temperatura este de 26 grade.
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Am gasit pe Google play o aplicatie tropica. Explica ce trebuie facut la startul acvariului. La a 3-a zi spune sa se faca schimb de 50% apa si sa se puna creve?i amano. Dar atrage atentia ca în unele tari nu se permite ad?ugarea de animale la început. Ce spuneti? Este bine sa fac un schimb de apa dupa 3 zile?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

In primul rind, acvariul arata foarte bine. Imi lace verdele dominant (poate ar fi de vazut, pe viitor, o mica pata rosie, undeva).
Legat de Amano, da, sunt mai rezistenti decit marea majoritate a vietuitoarelor si pot fi introdusi mai devreme. Eu nu sunt adeptul
grabirii ciclarii/popularii acvariului si nici a schimburilor precoce de apa daca nu este necesar.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/09/2017 14:10:57


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Am si un musafir mic de tot. Un melc. Cred ca este din poturile de plante. Este bun programul de iluminat si co2?
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

cu programul de iluminare=fertilizare... e greu sa iti spuna cineva...daa ar fi bun.. intre 6 si 10 ore de iluminare... se foloseste in general...dar asta depinde doar de bazinul tau...nu poate sa iti zica nimeni exact... Tu urmaresti plantele,vezi cum reactioneaza..pui poze si colegii cu experienta iti v-or spune ce sa schimbi sao de ce ai o anumita reactie...reteta pentru bazinul tau.. tu o vei gasii
Cu CO2.. atata timp cit nu ai bazinul populat ,nu e problema dar, dupa ce il populezi,trebuie sa fi atent cu CO2 pentru ca schimba pH-ul si pentru vietuitoare asta nu e bine

This message was edited 1 time. Last update was at 24/09/2017 14:43:40


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Cate bule pe secunda trebuie sa ias? din difuzor ? Acum am cam 2 bule pe secunda. Asear? am schimbat 10l din apa. Plantelor le merge bine doar ca la cryptocoryne culoarea la câteva frunze s-a schimbat. Are o culoare galbena. Diseara voi reveni cu poze.
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

2 bule pe secunda mi se pare cam mult.
Nu ai tester de CO2? Nu-l vad in poza.
Ideal ar fi sa ai un tester de CO2 si sa reglezi in timp debitul de CO2.
De exemplu pleci de la o bula pe secunda. Il lasi o zi, daca testerul e albastrui maresti putin debitul. Mai lasi o zi si tot asa.

[Nano cu albinute] [Old tree]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Eu am tot acvariu de 60L, cu mai multe plante, inclusiv unele cu crestere rapida.
Iar la o bula pe secunda, testerul este de un verde mai spre galben.
Deci concentratie maricica de CO2.

This message was edited 1 time. Last update was at 27/09/2017 09:56:58


[Nano cu albinute] [Old tree]
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Am un test co2 de la JBL. Culoarea ar fi un verde deschis. Am sa pun o poza cu testul.
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Atata timp cat testul e pe verde, e bine.
Concentratia de CO2 din apa depinde si de cat de mici sunt bulele de CO2 pe care le scoate difuzorul si de cat de valurita este apa la suprafata.

[Nano cu albinute] [Old tree]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com