[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un nou inceput cu ciclide africane  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Romeo, te-ai lovit de cruda realitate, mancarea pentru tropheusi nu e ieftina deloc. As zice ca e cea mai scumpa mancare pentru pesti, fie ca vorbim de pesti de apa dulce sau marini. In rest...sa auzim de bine si pozeeeeeeeeeeeeeee (cand ai timp)!
[Email] [Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

RomeoS wrote:La mancare nu ma zgarcesc, insa nici nu le dau in exces, mananca de doua ori pe zi, Sak Green. Tipul din Ungaria a cam strambat din nas cand i-am spus ce fel de hrana le voi da...ma rog, stiu ca nu e cea mai buna calitate dar mai vedem si asta, ma mai documentez si poate pe viitor caut ceva mai bun. Ce mi-a oferit el...Hikari...era zdrobitor de spump acolo. Nu stiu oare Tetra nu face ceva mancare speciala pentru ei sub forma de granule??


Pe cuvantul meu de onoare ca nu inteleg ce stil de a judeca lucrurile ai tu... si-o spun cu regret gandindu-ma la pesti in primul rand.
Da, stiu, suna dur, dar fii atent aici:

Ai spus SAK Green, adica f?in? de pe?te, Grâu, f?in? de extrac?ie de soia, porumb, spanac DM, DM. Spirulina, Chlorella, Dunaliella, germeni de grâu, produse din ou? DM., Ulei de pe?te, bere. drojdie, fosfat dicalcic. Compu?i analitici: proteine 48%, con?inut de gr?sime de 9% con?inut anorganic de 9,7%, 1,7% fibre. Aditivi / kg vitamine: A (E 672), 28000 UI, C 210 mg, vitamina D3 (E 671), 2100 UI; Coloran?i: astaxantin 50 mg; oligoelemente E 1 (Fe) 34 mg, E 3 (Co) 0.25 mg E 5 (Mn) 43 mg, 6 E (Zn) 42 mg; antioxidan?i.
Adica, incepe fix cu principala sursa de proteina care este faina de peste, o proteina de origine animala....

Daca ai fi ales SAK Spirulina lucrurile ar fi stat un pic diferit in sensul ca DM. Spirulina (25%), Dunaliella, grâu, f?in? de crustaceu, f?in? de pe?te, f?in? de extrac?ie de soia, f?in? de alge, spanac DM., Produse din ou? DM., Germeni de grâu, bere. drojdie, ulei de pe?te, fosfat di-calciu. Compu?i analitici: proteine 44%, con?inut de con?inutul de gr?simi 6,5% anorganic de 12,9%, fibre 4,9%. Aditivi / kg vitamin? A (E 672), 28000 UI, C 210 mg, vitamina D3 (E 671), 2100 UI; Coloran?i: astaxantin 50 mg; oligoelemente E 1 (Fe) 33 mg, E 3 (Co) 0.24 mg E 5 (Mn) 43 mg, 6 E (Zn) 42 mg; antioxidan?i. Adica principala sursa de proteina ar fi fost Spirulina, care este o proteina de origine vegetala, usor digestibila.

Eu inteleg foarte bine de ce crescatorul maghiar a cam strambat din nas. Tu parca vrei sa reinventezi roata...ceri pareri, nu tii cont de ele, mai "vezi" tu, te mai documentezi, nu te zgarcesti la mancare dar de fapt te zgarcesti...de ce ceri pareri daca te doare-n basca de ele? De ce nu mergi clar, asa cum ti-am mai spus, pe Tropical Spirulina super forte granule, care nu e atat de scumpa ca Hikari, nici macar ca NLS si care contine 36% proteina vegetala obtinuta din Spirulina. O galeata de 5 l (3 kg) costa 400 de lei si pe mine ma tine cam 5 luni la aproximativ 100 de pesti adulti toti. Estimez ca pe tine te-ar tine o galeata de asta cel putin 8 luni, daca nu chiar 1 an. Pai, e mult 50 de lei/luna hrana la bazinul tau de Tropheusi? Asta in conditiile in care ai dat o gramada de bani pe pesti. E ca si cum ti-ai lua un Mercedes si l-ai incalta cu anvelope Barum...Iar tu te joci cu cel mai sensibil aspect posibil din cresterea Tropheusilor.

Ma rog, nu e treaba mea, dar aproape fiecare post de-al tau imi zbarleste parul...

Si apropo....oxigenarea aia e vax albina. Mai bine pune o pompa de valuri orientata catre luciul apei, sa valureasca apa. Oxigenul din apa rezulta din dizolvarea aerului atmosferic in contact cu apa si nu din bulele alea care le da o pompa si care traverseaza rapid coloana de apa eliminandu-se in atmosfera.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
RomeoS
Member
[Avatar]

Joined: 18/12/2011 01:57:28
Messages: 175
Location: Zalau
IP:
Offline

Calin, nu esti amabil sa-mi spui cine e importatorul la Tropical, sau distribuitorul?
Trebuie sa aibe eticheta si in limba romana galeata aceea...
Multumesc!
[Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Importator, nu stiu daca pe Romania sau doar Transilvania, este Maravet din Baia-Mare, dar ei nu vand persoanelor fizice ci doar societatilor comerciale. Dar produse de Tropical sunt pe mai multe site-uri online. Nu vreau sa le scriu aici ca sa nu fac reclama mascata. Ideea e ca exista si e foarte buna, dovada pestii mei. Eu galeata am luat-o de la un pet-shop foarte cunoscut din Cluj pentru ca cei de la Maravet nu aduc la galeata de 5 l ci doar la recipienti mai mici.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
RomeoS
Member
[Avatar]

Joined: 18/12/2011 01:57:28
Messages: 175
Location: Zalau
IP:
Offline

image

This message was edited 1 time. Last update was at 11/02/2017 15:09:46

[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Frumusei ciortanii, sa-ti traiasca!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Bah Romeo, da' zgarcit mai esti cu pozele si filmuletele! Ne-ai aburit cu detalii despre acareturi, iar acum cand ai cireasa de pe tort (pestii), taci malc.
[Email] [Yahoo!]
RomeoS
Member
[Avatar]

Joined: 18/12/2011 01:57:28
Messages: 175
Location: Zalau
IP:
Offline

Nasol e ca nu am timp sa incarc filmulete pe youtube, nu am cont acolo, iar direct nu pot.
Poze pot face destule... Pe photobuchet am cont...
[Yahoo!]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Daca ai cont de Gmail te poti loga si pe youtube cu acelasi cont.
Daca nu ai cont de Gmail, nu existi.
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Faina gashca, poate in vara apar si primii pui
RomeoS
Member
[Avatar]

Joined: 18/12/2011 01:57:28
Messages: 175
Location: Zalau
IP:
Offline

Au aparut demult...sunt maricei si puii de cand nu am mai spus nimic pe aici...
[Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com