[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
lampa led  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

nu da prea multe detalii despre ce banda spectrala foloseste , eu in dreptul fiecarui led colorat ti-am scris valorile nanometrice intre care trebuie sa fie fiecare, incearca sa te incadrei in acele valori.
sa nu crezi ca mi-a fost usor, am citit articolul lu' Lucian http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/27602.page de mai multe ori sa priep dece si cate zile fripte i-am facut


ps. am vazut acum ca da valorile, daca vrei asa ceva vezi Cree Lumia http://www.ledgroupbuy.com/cree-lumia-5-2-70w-full-spectrum-5-channel-cree-led/

dar cel mai bine la un acvariu cu dimensiunile tale e sa mergi cu leduri de pana la 5w

This message was edited 1 time. Last update was at 04/05/2016 14:24:43

m_mosu
Junior member

Joined: 30/04/2016 18:54:18
Messages: 10
IP:
Offline

Ia uite ce am gasit la feed-back si ce are omul in fundal! Ma risc sa incerc, pacat ca o sa cam dureze pana ajunge!
[Thumb - multumit.png]

rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

incearca daca insisti, dar nu-ti recomand
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

rodoselada wrote:nu da prea multe detalii despre ce banda spectrala foloseste

Spre deosebire de altii astia chiar dau date despre led-urile utilizate. Vezi ca mai jos da spectrul pe fiecare canal
This exclusive LED, the Lumia 5.1, is perfect if you want a simple yet powerful way to setup your LED lighting.

Lumia, meaning art created with light, brings a full spectrum light to your corals/fish that really brings the colors and beauty out in them with an emphasis on keeping power consumption low.

Expect to use only 1 of these high performance LEDs per 24x24x24 area in most scenarios.

Each channel is individually addressable (they can be individually dimmed) so you can adjust the perfect color for your tank.

Channel 1 - Neutral White (base white spectrum) (36V @ 700mA)

Channel 2 - Royal Blue (base blue spectrum) (36V @ 700mA)

Channel 3 - Hyper Violet (enhanced growth) (38V @ 700mA)

Channel 4 - Deep Red / Turquoise (enhanced color spectrum) (32V @ 700mA)

Channel 5 - True Violet / Cool Blue (enhanced growth and color spectrum) (38V @ 700mA)


Este acelasi cu cel vandut (mult mai scump ) de http://www.ledgroupbuy.com

Daca il cumperi sa ne spui si noua cum merge

LE: @rodoselada - acum am vazut ca si tu ai vazut

.
[Thumb - 751414421_812.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 04/05/2016 19:34:34



„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Atentie: din ce am mai vazut prin unele locuri, lumina data este cam rece...
Pe langa controler si led iti mai trebuie driverele de curent. Uite mai jos pe unii care vand tot kitul si vezi ce mai ai nevoie
http://www.aliexpress.com/item/100w-lumia-5-1-diy-aquarium-led-light-Sunrise-Sunset-Dimmable-Led-Aquarium-Light-100W-Remote/32299266240.html?spm=2114.10010108.1000013.1.JfpdPa


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
m_mosu
Junior member

Joined: 30/04/2016 18:54:18
Messages: 10
IP:
Offline

maine seara cred ca mai alimentez cardul cu ceva cash si seara il comand. prima impresie e ca e destul de mult dar pana la urma daca nu e ceea ce trebuie pierd "placuta" cu led-uri, restul componentelor sunt folositoare, cel putin asa gandesc. As sta sa caut restul componentelor dar partea de fire ma da inapoi, mufe, fire, mai greu de dibuit!
@Lucian, sigur va tin la curent, de fapt o sa pun niste poze, gen jurnal si vedem ce fac plantele mele sub efectul luminii. oricum, nu stiu daca pusa pe mijlocul acvariului reuseste sa disperseze lumina cum ar trebui!
Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Imi puteti spune va rog cam cate leduri de 3w as putea monta pe un profil de 600/76/21 fara a ma mai complica si cu un cooler.Multumesc
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

circa 15-20 leduri de 3w iar cu controler-ul nu te complici de loc te va ajuta foarte mult

This message was edited 1 time. Last update was at 05/05/2016 02:18:32

Bogdan_g
Member

Joined: 29/03/2016 20:46:31
Messages: 175
Location: Cluj
IP:
Offline

Si practic le pot conecta direct la o sursa pt banda led de 3w x nr de leduri sau e nevoie de un driver special facut pt leduri de 3w
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

Si practic le pot conecta direct la o sursa pt banda led de 3w x nr de leduri sau e nevoie de un driver special facut pt leduri de 3w


in functie de V(voltaj) 12, 24, 36, 48 si amperajul mediu al ledurilor alegi sursa de alimentare


Lucian ai idee placile pentru Ldd-uri de la Coralux merg nu mai cu semnal pwm de la controler? deci am luat o placa pentru 6 ldd de la coralux am alimentat-o am legat o bara de leduri si nu functioneaza pe nici un canal, accidental am atins cu degetele pini dupa spate si a aprins cateva leduri.
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

da, nu functioneaza fara controller. Aia au placa fara un montaj suplimentar de 2 lei care are si un microintrerupator cu o rezistenta care da tensiune pe circuitul de PWM cand vrei, astfel incat sa functioneze fara controller (nu numai daca nu ai ci si daca ti se strica)... Eu am scris despre asta in postul meu si motivul pentru care am ales placa (pe care o face si Shubi)...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

multumesc de confirmare Lucian, deci trebuie sa astept dupa diode sa termin placa de 8ldd cu 2scw
staticxx
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/02/2016 11:41:04
Messages: 53
Location: Constanta
IP:
Offline

Am gasit ceva destul de interesant pe ebay ce mi-a atras atentia. Este vorba de o lampa pt un acvariu de 90cm cu control prin WiFi, aplicatie android, 4 canale.
Foloseste o combinatie de leduri Bridgelux de 3w cu lentile individuale, 40 la numar.

Pretul mi sa parut unul foarte bun, 250 de dolari cu tot cu transportul pana in Romania, cu hanging kit si controler wi-fi.
Ai si optiunea de a schimba layout-ul ledurilor. Atasez o poza cu layout-ul original.

http://m.ebay.com/itm/DSunY-4Channel-Dimmable-40-Freshwater-LED-Aquarium-Light-Programmable-36-Light-/331656535562
Ce credeti, merita investitia? E ok layout-ul lor?
[Email]
quaz
Membru de baza

Joined: 24/11/2013 11:15:27
Messages: 369
Location: Oltenita
IP:
Offline

O sa mai platesti taxe vamale si TVA in vama. Eventual platesti si curierul sa-ti faca formalitatile vamale.
staticxx
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/02/2016 11:41:04
Messages: 53
Location: Constanta
IP:
Offline

Sa spunem ca ma descurc cu tva ?i cu taxele vamale. Merita 250usd? Layout-ul ledurilor folosite este unul corect din punctul vostru de vedere?
[Email]
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

nu vad detalii despre leduri, dar in sfarsit depinde si ce plante vrei sa cresti in acvariu eu zic ca mai bine iti faci una si gata, la bani tot pe acolo iesi sau mai ieftin dar o personlizezi cum vrei
staticxx
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/02/2016 11:41:04
Messages: 53
Location: Constanta
IP:
Offline

Toate detaliile sunt pe pagina de ebay ce leduri foloseste, in ce ordine, ce culoare, ce maker, etc etc si nu uita ca o poti personaliza cum vrei. Acum am vazut ca aceasta lampa e f populara în UK. Au si '' reprezenta dsuny uk'. Sunt de parere ca e o Alternativa f buna, Eu nu as putea sa fac munca de chinez pe care o faceti voi, care la final tot a diy arata.
[Email]
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

ca sa intelegi daca merita bani si este suficient din punct de vedere al parametrilor cu cea ce vrei tu sa faci in bazin citeste acest topic http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/27602.page
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

va salut dragilor
am o problema cu 4 pcb-uri pe care le-am echipat corespunzator de la digikey proiectul este acesta http://www.plantedtank.net/forums/20-diy/677265-iaqua-my-touch-interface-aquarium-controller-arduino-88.html#post8379497, eu fac cea ce e la postul 1319 un pic mai jos in pagina
3 pcb-uri nu se alimenteaza suficient (merg pe 12v) sau deloc. am schimbat din piesele care credeam eu ca fac parte din circuitul de alimentare si nimic aceeasi treaba atat cat m-am priceput, la NPN-urile care trebuie sami transforme 12v in 5v ajunge circa 1v si 2-3am iar la cel de 3v nimic

urc schema sa intelegeti mai bine



iar cel de al patrulea care este aproape montat nu deschide lcd-ul este blocat pe logo, trebuie sa functioneze cu acest pcb fara shield-ul dedicat, si atunci m-am gandit sa folosesc shild-ul doar pentru lcd iar pcb-ul pentru pwm, pompe, relee si ce mai e pe acolo


librariile functioneaza, codul se incarca fara erori lcd-urile impecabil
 Filename Arduino Mega Shield Schematic.PDF [Disk] Download
 Description No description given
 Filesize 985 Kbytes
 Downloaded:  3 time(s)

rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

si poze

image

image

image

This message was edited 1 time. Last update was at 14/06/2016 18:31:10

 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com