[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Palatul lui Sharky  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

Daca nu e grav, le va trece dupa schimburile de apa. Continua sa faci schimburi de apa cateva zile, tot asa micute si-i urmaresti. Le poti face tratament in alt bazin , cu sare plus verde de malacjit, bai de 30 minute, sau cu medicamente specifice. Nu e indicat nici sa-i plimbi mereu din bazin in bol, a doua zi la fel si tot asa, stresul este si el un factor de boala. Doar tu poti vedea in ce stadiu se afla pestii tai si sa incerci sa le aplici tratamentul.
Carbunele activ il folosesti pentru a scoate diverse chimicale din apa, cum ar fi resturi de la medicamentele unui tratament aplicat anterior. Daca alegi sa le faci tratament cu medicamente, respecta instructiunile, iar daca tratamentul il faci in bazinul comunitar, dupa tratament foosesti o perioada de aproximativ 24h carbunele activ, dupa care il scoti.
[ICQ]
alin.calu
Member
[Avatar]
Joined: 13/12/2015 20:21:54
Messages: 227
Location: Brasov
IP:
Offline

Da, am vazut ca scrie pe prospect la Medica Fungistop ca trebuie sa foloesc un filtru cu carbon activ pentru 24 ore, dupa care il scot iar la buretele nou sa adaug cultura de bacterii.

Voi continua cu schimburile de apa inca cateva zile si daca nu vad nici o schimbare in bine, atunci trec la medicamente.

KEEP CALM AND FEED YOUR FISH!!!
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Cum arata cartusele alea cu carbon?
Poti scoate carbonul si sa inlocuiesti cu altceva?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
alin.calu
Member
[Avatar]
Joined: 13/12/2015 20:21:54
Messages: 227
Location: Brasov
IP:
Offline

E doar un burete imbibat in carbon activ. Da, se poate scoate buretele cu totul si sa pun alt burete nou sau alt material in locul lui. Ca dimensiuni, un paralelipiped lung de vreo 7 cm, latime 4. Are un canal pe inetrior pe unde intra apa ca sa se filtreze.

Chiar ma gandeam daca se merita ca in locul buretelui sa pun apoi ceva material filtrant mai bun.
[Thumb - filtru carbon.jpg]


KEEP CALM AND FEED YOUR FISH!!!
alin.calu
Member
[Avatar]
Joined: 13/12/2015 20:21:54
Messages: 227
Location: Brasov
IP:
Offline

Update dupa tratament:
- bolul de carantina arata bine, Black-molly se simte mult mai bine acum, i-au disparut in proportie de 80% micile ciuperci si e mult mai sprintena.
- acvariul principal a suferit schimburi mici (10 Litri) de apa zilnic, cu o spalare a filtrului in prima zi si adaugare de colonie de bacterii. Am adaugat si Aqua Safe si Easy balance. Arata din ce in ce mai bine, iar pestii din el nu dau semne de boala deloc.

Maine probabil voi face o masuratoare a PH-ului, sa vedem ce zice.

KEEP CALM AND FEED YOUR FISH!!!
alin.calu
Member
[Avatar]
Joined: 13/12/2015 20:21:54
Messages: 227
Location: Brasov
IP:
Offline

UPDATE!

Am incercat miercuri sa bag inapoi in acvariu Black-Molly, dar joi dimineata ii aparusera iar acele mici chestii albe...asa ca a intrat iar in carantina.
Intre timp apa in acvariul principal a fost schimbata 5 litri in fiecare dimineata, iar sambata 15 litri, cu curatare filtru, adaugare bacterii si toate nebuniile de solutii pentru apa, pesti, plante.

Molly ramane in carantina toata saptamana, schimb de apa in carantina la 3 zile, cu adaugare de medicament la 3 zile.

Intre timp am cumparat EasyCarbo si EasyProfito dar si un neon de 15W, Solar JBL Tropical. Se vede diferenta intre ce aveam inainte si neonul asta. E mult mai fain acum, si chiar si sotia imi da dreptate. )

Ceilalti pesti se distreaza bine mersi in acvariu...


Va urma!

KEEP CALM AND FEED YOUR FISH!!!
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Inainte sa treci la partea de fertilizare trebuie sa rezolvi filtrarea biologica. Nu mai stiu ce filtru ai tu acum dar acolo s-ar putea sa ai o problema. Schimburile de apa se fac sa se scada concentratia de nitrati, amoniacul si nitritii, chiar si in concentratii foarte mici sunt otravitori pentru animale si duc la imbolnavirea sau moartea acestora.
Pentru cresterea plantelor rebuie sa mentii un achilibru intre elementele principale: lumina - CO2 - micronutrienti - macronutrienti. Dezechilibrele duc la carente ale plantelor sau la aparitia algelor. Parerea mea ca mai intai trebuie sa rezolvi partea hardware - lumina/lampa. Ar fi necesar peste 0.5 W/litru (vorbim de tuburi de neon). Dupa asta poti sa incepi sa pui si fertilizanti, dar din ambele categorii micronutrienti (din care face parte si Easy Life ProFito) si macronutrienti (???? ) si CO2 (merge si EasyCarbo dar carbonul lichid este doar un supliment la cel gazos cu care reglezi si pH-ul apei)


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
alin.calu
Member
[Avatar]
Joined: 13/12/2015 20:21:54
Messages: 227
Location: Brasov
IP:
Offline

Lucian, multumesc pentru sfaturi!

Filtrul intern pe care il folosesc (asa a venit kitul) este cel din link:
https://www.petmart.ro/filtru-intern-eheim-pickup-60.html?gclid=COy7oqvAv8oCFSX3wgodtawECA
Din cate am citit in descrierea lui, e cam la limita, acvariul meu avand 54 litri, din care efectiv apa ar fi vreo 45 litri. Ma gandesc in viitor sa-l schimb, dar acum am de cumparat scutece si lapte...

Lumina momentan e doar acel neon de 15W, Solar JBL 4000K, asta ar insemna 0.33 W/litru, la volumul de 45 litri apa, ceea ce intradevar e cam putin. In viitor intentionez sa bricolez capacul pentru a monta si al doilea neon, tot de 15W, dar 6500K, cel cu care a venit capacul din nascare. Asta ar fi o varianta. A doua ar fi acea banda de LED-uri prezentata mai sus pe care sa o pun cumva in capac.
La Hornbach am vrut sa iau un neon de 18W, dar e cu vreo 10 cm mai lung si nu am cum sa-l montez in capac. Ar trebui un alt capac cu totul.

Pe partea cu fertilizantii, mai am de citit si documentat.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/01/2016 10:32:16


KEEP CALM AND FEED YOUR FISH!!!
alin.calu
Member
[Avatar]
Joined: 13/12/2015 20:21:54
Messages: 227
Location: Brasov
IP:
Offline

Salutare si bine v-am regasit!

Am zis sa mai pun si eu o poza ceva cu acvariul nostru...sa vedeti un pic evolutia lui.
Pestii sunt sanatosi, au crescut cu totii, nu a mai murit niciunul.
[Thumb - 2016-04-02 16.54.22.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 09/04/2016 08:51:12


KEEP CALM AND FEED YOUR FISH!!!
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

bineinteles, ca si pe multi altii, nu ma incanta deloc substratul,dar pe viitor sunt sigur ca vei achizitiona ceva ce merge mai bine Si vezi ca bulele alea de oxigen afecteaza plantele

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
alin.calu
Member
[Avatar]
Joined: 13/12/2015 20:21:54
Messages: 227
Location: Brasov
IP:
Offline

Salutare. Nici pe mine nu ma incanta...adica nu ma mai incanta. Dar nu am ce sa fac momentan. Toate activele familiei sunt concentrate acum pe altceva.
Legat de bule, da, apar dupa ce fac un pic de curatenie la filtru, apriximativ o zi, dupa care nu se mai vad.

KEEP CALM AND FEED YOUR FISH!!!
alin.calu
Member
[Avatar]
Joined: 13/12/2015 20:21:54
Messages: 227
Location: Brasov
IP:
Offline

Salutare dragilor!!!

Iata ca apuc sa mai scriu si eu cate ceva pe forum...sa mai fac un mic update la toata evoluatia Palatului.

Si sa o luam cu inceputul...

Pestii...
Din vechea gasca au mai ramas doar 2 Xipho portocalii si 1 Corydoras. Ceilalti 6 au murit din varii motive, unele nestiute (ii gaseam morti pe fundul apei), altele stiute (gris, boli, ramasi blocati in filtru - Betta Splendens).
Si ca sa completam Feng-shui-ul am fost si am refacut gasca.
Acum avem asa:
- 1 Corydoras mascul, ii merge foarte bine inca de la inceputul acvariului
- 2 Xipho portocalii masculi, care se distreaza de minune prin acvariu, si ei inca de la inceputul acvariului
- 1 Xipho portocaliu femela, care se pare ca va face si ceva puisori in viitorul apropiat...
- 1 Betta Splendens mascul, pui
- 1 Black Molly mascul
- 1 Gold Molly femela, e curtata destul de des de mascul
- 2 Xipho Mickey Mouse, probabil femele.

Sa speram ca vor rezista de acum cu totii...

Plantele...
- Rotala Rotundifolia - din vechea gasca,
- Limnophila Sessiliflora - din vechea gasca,
- Echinodorus,
- Egeria Densa,
- Scarlet Hygrophila,
- Ceratopteris Thalictroides.

Dupa un tratament cu sare timp de aproximativ 2 saptamani pentru a scapa de gris, am revenit la schimburile normale de 15 litri de apa o data pe saptamana cu apa statuta o saptamana. In plus, dupa schimburile de apa adaug in acvariu EasyBalance si AquaSafe de la Tetra in dozajul corespunzator apei schimbate.
Pentru plante ca fertilizanti folosesc EasyCarbo si ProFito de la Easy-Life impreuna cu tablete Crypto de la Tetra, evident in dozajul corespunzator pentru fiecare.

O perioada am pus si Algizit de la Tetra pentru a scapa de algele care invadasera acvariul. Tot din cauza mea, nu am avut timp sa fac curat in fiecare saptamana si asta a dus la aparitia algelor probabil, dar cred ca si la moartea unor pesti.

In alta ordine de idei, stiu, substratul nu e cea mai buna alegere...dar momentan e singura disponibila. Pe de o parte. Pe de alta parte nu stiu cum ar trebui sa fac daca as lua substrat fertil, cum sa il scot pe cel actual din acvariu, ce fac cu pestii, ce fac cu ciclarea acvariului...chestiuni de acest gen.

O alta dilema, pe care am constatat de curand ca o am, e legata de filtru. NU voi folosi filtru extern din lipsa de spatiu si modalitate de montare, ramanem tot pe filtru intern. Filtrul detinut e unul intern, cu burute EHEIM 2008, pentru acvarii cu maxim 60 litri capacitate apa, debitul pompei este de maxim 300 litri, conform specificatiilor in cartea filtrului. Volumul filtrului este de 195 Cm3, iar dimensiunile lui sunt 163x75x96 mm.
Ce as vrea eu sa fac: sa scot buretele si in locul lui sa pun material filtrant, gen siporax si chestiuni dinastea. Se merita? Sau sa strang banutii pentru un intern mai mare si acolo sa schimb buretele cu material filtrant mai bun?

Multumesc frumos pentru sfaturi, critici, incurajari, etc.

ps: dupa ce mi se incarca bateria la telefon, voi atasa si ceva poze.

This message was edited 2 times. Last update was at 09/10/2016 15:21:23


KEEP CALM AND FEED YOUR FISH!!!
alin.calu
Member
[Avatar]
Joined: 13/12/2015 20:21:54
Messages: 227
Location: Brasov
IP:
Offline

Asa cum v-am promis, incerc sa pun cateva poze...
[Thumb - 20161008_074347-1600x900.jpg]

[Thumb - 20161009_183213-1600x900.jpg]

[Thumb - 20161008_074301-1600x900.jpg]


KEEP CALM AND FEED YOUR FISH!!!
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com