[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ajutor!!! Cory panda bolnav!  XML
Forum Index » Catfish
Author Message
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gata..unul l-am pierdut. Al doilea trage sa moara. E tot umflat, plin de pete sangerii, ochii umflati, trage greu aer. Cel mic inca pare ok. Sunt iar sub tratament sera baktopur direct.

Deci nu-mi dau seama ce s-a putut intampla de ieri pana azi, sau mai exact in seara asta. Pareau ok cand am ajuns acasa.

Totul este atat de relativ si descumpanitor in acelasi timp.

Imi pare rau micutilor.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/06/2015 23:38:39

[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

of,imi e greu sa citesc.Tare greu

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acum cred ca realizez. Cand am ajuns acasa ceasul de la cuptor era resetat. Cred ca a fost pana de curent, iar daca a durat mult, micutii au stat fara aer. Sa fie asta cauza? S-au cel putin una din ele.

Totusi cel de-al doilea, care s-a stins si el acum jumate de ora arata groaznic. Totul s-a intamplat foarte rapid, in interval de maxim 1 ora.

Atasez poze, poate imi spuneti ce a avut.
Numele lui era Frodo si era cel mai vechi in acvariu, un an de zile.
[Thumb - WP_20150630_012.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 30/06/2015 00:18:31

[Email]
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Alte poze.
Sper sa se vada petele rosii de pe corp si o pata risie pe abdomen.
De asemenea coada devenise sangerie.
Ochii, de asemenea, bulbucati, umflati.

E ca si cum totul ar fi explodat in corpul sau. O moarte urata si trista.
[Thumb - WP_20150630_011.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 30/06/2015 00:23:16

[Email]
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Inca una si gata. Coada rosie.
[Thumb - WP_20150630_010.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 30/06/2015 00:24:18

[Email]
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu-mi vine sa cred ca saptamana trecuta aveam 3 pestiuci frumosi, sanatosi si vioi si acum nu mai am nimic.

Dupa cum arata e ca si cum ar fi fost otraviti cu amoniac.

This message was edited 1 time. Last update was at 30/06/2015 00:30:23

[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Proveniti din ce ?
Nu cred ca o pana de curent chiar si de ceva ore bune poate face asta.In urma tratamentului,si toate astea,da.Dar tratamentul de la ce a survenit? e ceva ce nu stim.Cred ca acvariul trebuie resetat.Ma tem de asta de dapt.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Pacat de ei.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In seara asta s-a terminat povestea pestilor mei cory. Ultimul si-a dat obstescul sfarsit acum o ora.
Este pentru prima oara cand nu am un cory in acvariu.

Adio micutilor!

Aveti grija de pestisorii vostri!

Multumesc lui Faye si Paradoxx care au fost alaturi de mine!

Ape limpezi si pestiuci fericiti!
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Oricand si cu placere,atata timp cat se termina cu bine....
Pestiucii mei sunt f fericiti
ASteptam noua achizitie de corry,speram din alt lot/loc/petshop

Later Edit: Si bineinteles sa aflam cauza "spectacolului"

This message was edited 1 time. Last update was at 30/06/2015 22:27:35


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Din pacate nimeni nu a putut sa spuna ce s-a intamplat, desi cred ca am dat destul de multe detalii.
Adevarul este ca s-a plecat de la un cory nou achizitionat, care fie nu s-a adaptat, fie l-am luat cu probleme de la bun inceput si s-a terminat tragic pt toata pupulatia de cory. In total 4 pesti a cate 17 lei bucata, atat sunt in hornbach.
Simptomele au fost tare ciudate, de la respiratie rapida, apatie si retragere intr-un colt si aripioare si coada patate de pete albe ( cory cel nou achizitionat care s-au extins si la ceilalti, dar care initial s-a remediat cu schimburi zilnice de apa ), pana la branhii inrosite la unul din cory ( ceea ce m-a determinat sa-i bag si pe cei 3 ramasi in carantina), aerofagie si finalul ochi bulbucati, pete sangerii pe corp si aripioare care s-a soldat cu moartea tuturor in interval de 24 de ore.

Si eu as vrea sa stiu ce anume s-a intamplat.

Valorile apei au fost tot timpul ok, le-am postat de-a lungul topicului. Au fost ok si inainte de a lua cel de-al 4 lea cory. Am avut grija sa le fac cel putin de 2 ori pe saptamana curat, acvariul fiind cam suprapopulat. Filtrare biologica exista, filtru extern eheim ecco pro 130, mai mult decat suficient pt un acvariu de 45 brut ( din care 5 kg nisip, o cioata de mangrova si niste pietre mici ) deci, hai sa zicem 37-38 net.

Deci eu unul nu-mi dau seama ce s-a intamplat.
Pe parcursul tratamentului dadeau semn ca-si revenisera, cel putin cory care a avut zona branhiilor inrosita. Situatia s-a deteriorat in a 2 zi de tratament cand le-am dat de mancare. Acolo cred ca am gresit ...trebuia sa le fi facut curat imediat dupa ce au terminat de mancat. In schimb eu i-am lasat asa pe tot parcursul noptii.

Restul il stiti.

Inca o data multumiri si sa auzim numai de bine!
[Email]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Ce cred eu ca s-a intamplat. Volum de apa foarte mic, cu mancare lasata pe fundul bazinului timp de 3 zile, caldura afara, apa s-a deteriorat rapid. Neexistand niciun fel de fitrare, nu a avut cine sa proceseze amoniacul format in apa si asta a cauzat otravirea pestisorilor.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Faye wrote:Ce cred eu ca s-a intamplat. Volum de apa foarte mic, cu mancare lasata pe fundul bazinului timp de 3 zile, caldura afara, apa s-a deteriorat rapid. Neexistand niciun fel de fitrare, nu a avut cine sa proceseze amoniacul format in apa si asta a cauzat otravirea pestisorilor.



Asa cred si eu si am suspectat acest lucru de la bun inceput.
Revin insa cu precizari.

Volum de apa - e adevart mic - pestii au stat in 12,5 litri, pt ca aceasta cantitate de apa ma ajuta sa dozez exact medicamentul ( adica 1/4 dintr-o pastila de sera baktopur direct).
Mancare : mancarea nu a stat 3 zile. Le-am dat mancare in a doua zi de tratament, la sfasitul acestei zi. Greseala a fost ca nu am aspirat si facut schimb de apa dupa ce au terminat de mancat. Au stat cu restul de mancare toata noaptea - de la la 10 seara pana a 2 -a zi la ora 10-11 dimineata cand am asiprat si schimbat 50% din apa , cu redozarea medicamentului pt cantiatea de apa scoasa. Prea tarziu, din pacate, raul fusuese facut. Cory din poza de mai sus deja avea jumatate de coada mancata. Deci starea lor nu era prea buna. In aceeasi zi, la sfarsitul zilei am mai facut un schimb de apa ( se implineau cele 3 zile de tratament conform prospectului mediamentului ). Tot asa pestii erau deja intoxicati.
Ulterior, totul a fost o problema de timp pana ca intoxicatia sa se manifeste cu ochi bulbucati, pete sangerii pe corp si aripioare, urmat de deces.
Pompa de aer, intr-adevar face numai aer, nu asigura si o filtrare a apei.

This message was edited 3 times. Last update was at 01/07/2015 11:42:51

[Email]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Cam asta am suspectat si eu, practic a fost o intoxicare cu amoniu/amoniac, cand se intampla nu prea mai ai ce sa le faci putini pesti isi mai revin cu multe schimburi de 100%zilnic , sare o lingurita la 100 l , tu ai patit-o cu corry altii(subsemnatul cu discusi ,pe vremuri si asta dupa ani de reprodus) dar oricum cantitatea de apa de care vorbesti e putina si la betta darmite la alti pesti-nu se face asa ceva, motivul de dozaj e pe dinafara, simplu adaptezi cantitatea pentru cata apa ai, asta va fi o lectie pe viitor, acvariile incep de la multe zeci de litrii nu sunt deloc adeptul nano
[Email]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Cel mai probabil amoniul s-a transformat in amoniac din cauza aerarii si implicit cresterea PH-ului, iar amoniacul e mult mai toxic.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Voi posta o discutie pe "Private massage " cu Faye legat de anumite informatii generale de care ar trebui/ ar fi recomandat sa se tina cont atunci cand administrezi un tratament pestilor.

Aceasta discutie cu Faye reprezinta incercarea mea de a afla niste raspunsuri la anumite intrebari/situatii cu care m-am confruntat pe parcursul acestei povesti.

Mesajele:

Subject: Rugaminte
Faye, multumesc pt ajutor!

Dar te rog fi buna si explica-mi cu lux de amanunt cum ai facut tratamentul corydorasilor tai atunci cand au avut giill flukes.
Adica cat din apa scoteai la schimb ( procent) atunci cand ii hraneai, cand scoteai apa ( imediat dupa ce mancau sau mult mai tarziu), cum arata apa pe parcursul tratamentului ( pt ca la mine acvariul carantina, desi cu schimburi de apa de 50%, avea o multime de suspensii albicioase, deci nu mai era curata, desi aspiram si fundul acvariului), le-ai pus ceva vitamine pe timpul tratamentului, cat a durat tratamentul ( l-ai tinut mai mult decat recomanda prospectul ). Cat i-ai mai tinut dupa tratament in acvariul carantina, schimburi de apa etc.

Te rog sa ma ajuti cu aceste informatii, poate pe viitor ma voi mai lovi de astfel de situatii si nu as vrea sa mai patesc ce am patit acum.

Nu stiu de ce, dar cred ca am gresit cu ceva si am impresia ca totul a inceput atunci cand i-am hranit si i-am lasat cu mancarea in acvariu pe tot parcursul noptii.
Medicamentele influenteaza rezultatele testelor de apa? Am facut azi niste teste in acvariul de carantina, dar nu mi-a inregistrat valori ridicate la nitriti si nitrati, din contra valori normale. Ph si Kh-ul cred ca nu mi-a iesit concludent, culorile nu prea corespundeau cu cele de pe scala de valori.

Multumesc!

Raspuns Faye:

Subject: Re:Rugaminte
Buna, iti scriu aici, pentru ca e ditamai polologhia, dincolo voi scrie doar cateva cuvinte la subiect.
Este o diferenta intre tratamentul pentru gill flukes si cel pentru infectie bacteriana. Si anume, medicatia pentru paraziti, avand ca substanta activa praziquantelul, nu afecteaza biltrul biologic. Asa ca pe timpul tratamentului am avut filtrare si oricum tratamentul nu dureaza decat 48 de ore.
Dar am avut si eu o problema similara cu penultima serie de cory pe care i-am achizitionat. Nu am cascat bine ochii in piata si i-am vazut abia cand am ajuns acasa. Unul din ei avea codita roasa, in jumatatea superioara, iar baza usor ingrosata, mata si parca putin sangerie. Asa ca i-am pus pe toti 4 in acvariul de carantina la tratament. Acum, bazinul meu de carantina are 50L. Deci au fost 4 cory in 50 L de apa. Filtrul l-am pus sa mearga, dar fara niciun material filtrant, doar pentru a imi aera apa. Le dadeam sa manance zilnic artemia congelata, care nu se descompune in apa asa ca granulele. Masa era dimineata pe la 10-11. Apa schimbata seara pe la 10 in proportie de 50%, cu sifonare, uneori stergeam fundul acvariului cu buretele, cand mi se parea ca au ramas lipite particule pe care nu le puteam lua cu aspiratorul. Redozare cu jumatate de pastila de baktopul. Nu am folosit vitamine in perioada aia, le-am descoperit mai tarziu. I-am tinut astfel timp de 7 zile, pana cand codita si-a recapatat transparenta. Ulterior i-am mutat in bazinul mare, codita a crescut acolo unde a fost roasa, acum nu-l mai recunosc pe cel bolnav.
La tine cred ca de vina au fost cantitatea foarte mica de apa din bazin, care se altereaza mult mai repede, tipul de hrana pe care l-ai administrat si faptul ca n-ai facut schimburi. Stiu ca pe prospect scrie sa schimbi la 3 zile, dar cheestia e relativa, pentru ca una e sa tratezi un bazin de 300L si alta sa tratezi in 10 L. Apa se strica imediat.
In legatura cu testele, nu ai obtinut valori mari la nitriti si nitrati, pentru ca nu exista bacterii care sa faca nitrificare. Trebuia testat amoniacul.
Daca mai ai vreo nelamurire, striga. Imi pare tare rau pentru corydorasi.


[Email]
 
Forum Index » Catfish
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com